Unia Europejska wyśle na Ukrainę cywilną misję, która pomoże w reformie policji w tym kraju - zdecydowali w poniedziałek obradujący w Luksemburgu ministrowie spraw zagranicznych państw UE. Unijni doradcy mają pozostać na Ukrainie co najmniej dwa lata.
Wysłanie na Ukrainę misji w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony było inicjatywą Polski, Wielkiej Brytanii oraz Szwecji. Zgodnie z poniedziałkową decyzją ministrów unijni doradcy mają doradzać ukraińskim władzom w procesie tworzenia wiarygodnych i skutecznych służb sektora bezpieczeństwa cywilnego, które "pomogą wzmocnić rządy prawa na Ukrainie".
Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton powiedziała, że UE chce pomóc Ukrainie w "stworzeniu nowoczesnego sektora bezpieczeństwa, który będzie odpowiadać oczekiwaniom wszystkich obywateli Ukrainy".
Pierwsi eksperci UE mają udać się na Ukrainę w ciągu kilku tygodni, ale formalne rozpoczęcie misji wymaga jeszcze przyjęcia odrębnych aktów prawnych przez Radę UE. Główna kwatera unijnej misji będzie mieścić się w Kijowie, ale tak szybko, jak będzie to możliwe unijny doradcy mają też rozpocząć pracę w regionach Ukrainy. Wstępnie założono, że mandat misji potrwa dwa lata.
Sytuacja na Ukrainie była jednym z głównych tematów zakończonego w poniedziałek po południu spotkania szefów dyplomacji państw UE w Luksemburgu. Wyrazili oni swoje poparcie dla planu pokojowego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, który ma na celu zażegnanie konfliktu na wschodzie kraju. Ich zdaniem 15-punktowy plan jest "dużą szansą na deeskalację" napięć.
W przyjętym dokumencie ministrowie wzywają strony konfliktu do wyrażenia zgody na zawieszenie broni i apelują do Federacji Rosyjskiej o poparcie planu pokojowego oraz podjęcie "skutecznych działań", aby powstrzymać ciągły napływ bojowników, broni i sprzętu przez granicę na Ukrainę; chcą też by Moskwa nakłoniła separatystów do złożenia broni.
UE oczekuje też od Rosji wycofania wojsk znad granicy z Ukrainą, anulowania decyzji parlamentu, który wyraził zgodę na użycie siły na terytorium Ukrainy, a także wykorzystania swych wpływów wśród separatystów, aby nakłonić ich do uwolnienia przetrzymywanych obserwatorów OBWE i innych porwanych osób.
Ministrowie przypomnieli też, że instytucje UE przygotowują ewentualne dalsze sankcje wobec Rosji, "tak by mogły zostać wprowadzone, jeśli wydarzenia na Ukrainie będą tego wymagać".
"Chcemy powstrzymania spirali przemocy i apelujemy do wszystkich, by zrobili co w ich mocy, aby chronić ludność cywilną i umożliwić pracę organizacjom humanitarnym" - powiedziała Ashton na konferencji prasowej.
Poinformowała też, że UE postanowiła zakazać importu towarów z zaanektowanego przez Rosję Krymu i Sewastopola, jeśli nie mają one certyfikatu pochodzenia od władz Ukrainy. Zabronione będzie też świadczenie usług finansowych i ubezpieczeniowych w związku z importem tych produktów do UE. Zakaz wejdzie w życie 25 czerwca. Jak powiedziała Ashton, decyzja ta jest konsekwencją polityki UE, która uważa aneksję Krymu przez Rosję za nielegalną.
Unia Europejska potwierdziła też w poniedziałek, że 27 czerwca na marginesie szczytu w Brukseli podpisana zostanie druga część umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, dotycząca utworzenia strefy wolnego handlu. UE jest gotowa na przeprowadzenie trójstronnych rozmów politycznych z udziałem Ukrainy i Rosji, aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące wdrażania umowy stowarzyszeniowej - oświadczyła Ashton.
Z Luksemburga Anna Widzyk (PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama