Od tradycyjnych polskich tańców narodowych i ludowych, tanecznej klasyki po clogging i muzykę blue grass. Po raz kolejny „Teatr Pieśni i Tańca Wici” zachwycił publiczność podczas dorocznej prezentacji swego dorobku. Galowy koncert przyciągnął do Mother Guerin High School sympatyków i przyjaciół Wici.
Podczas sobotniego koncertu zaprezentowało się wszystkie osiem grup tanecznych „Teatru Pieśni i Tańca Wici”. W czasie widowiska licznie zgromadzona publiczność – rodzice, sympatycy i przyjaciele zespołu – podziwiać mogli barwny wachlarz kostiumów i porywające choreografie. Gościnne zatańczył zespół „Tatry” z Milwaukee w stanie Wisconsin.
W programie koncertu znalazły się polskie tańce narodowe i ludowe z różnych regionów kraju, tańce klasyczne oraz - po raz pierwszy zaprezentowane szerszej publiczności - amerykańskie tańce ludowe z terenów Appalachów, wywodzące się z wysp brytyjskich i sięgające swa historią wieku XVIII.
Wici w ostatnim czasie mają za sobą sporo zmian. Jedną z nich jest zmiana nazwy: z „Zespołu Pieśni i Tańca” Wici stały się „Teatrem Pieśni i Tańca”. To odzwierciedlenie tego, co dzieje się na scenie. Od wielu lat grupa prezentuje tańce salonowe oraz skecze i scenki taneczne. Opracowanie takich programów wymaga treningu scenicznego, wybiegającego poza dotychczasowe choreografie. Zmiana profilu zespołu powiodła się doskonale, a rozszerzony repertuar dodatkowo spopularyzował Wici, zwłaszcza wśród amerykańskich odbiorców.
Dużą zmianą w zespole było także zaadoptowanie jako tańca kraju pochodzenia stepowania, a szczególnie jednej z jego odmian tzw. cloggingu. Clogging wywodzi się z Appalachów, gór we wschodniej części USA i Kanady. Taniec ten pojawił się w Appalachach w połowie XVIII, kiedy to góry te zasiedlali imigranci z wysp brytyjskich oraz osadnicy niemieccy i holenderscy. Tańce te są popularne w całych Stanach Zjednoczonych i innych krajach świata. Towarzyszy im muzyka blue grass. W cloggingu zauważalne są wpływy Indian Cherokee, przybyszów z Afryki i rosyjskich Cyganów. Choreografie do cloggingu oraz innych tańców zaprezentowane podczas koncertu przygotowały Magdalena Solarz, Anna Strojny i Kinga Wojdyła Podstawska. Nauczycielem tańca Wici jest Jason Stratton, również solista zespołu. Zachwyt publiczności wzbudziły piękne kostiumy, ciekawe choreografie, muzyka i nowe oświetlenie, wyczarowane przez Zbigniewa Habinę. Koncert prowadziła Ewa Staniszewska.
Do sukcesu koncertu przyczyniła się ciężka praca wielu osób: od kierownik artystycznej i choreograf Magdaleny Solarz, choreografek: Anny Strojny i Kingi Wojdyły-Podstawskiej, odpowiedzialnych za przygotowanie kostiumów: Danuty Wójcik i Małgorzaty Jacyniuk-Moskalis, po akompaniującą zespołowi instruktor śpiewu Bogumiłę Nędzką, na kierowniku muzycznym zespołu Jarosławie Sokołowskim. Nie sposób nie wspomnieć także Urszuli Lewandowskiej, Łucji Szeligi, Haliny Bielowicz, Johanny Wawro i wielu serdecznie oddanych zespołowi wolontariuszy i rodziców artystów.
Podczas koncertu chwilą ciszy zespół uczcił pamięć zmarłej nagle Jadwigi Preger, wieloletniej akompaniatorki zespołu.
Patronat nad koncertem objęły Konsulat RP w Chicago oraz Związek Narodowy Polski. Reprezentujący polską placówkę dyplomatyczną w Chicago konsul Robert Rusiecki gratulował zespołowi podkreślając, że tylko dzięki ogromnemu zaangażowaniu tancerzy, ich rodziców, kierownictwa i pracowników zespołu możliwe jest osiągnięcie takiego poziomu i rozsławianie dobrego imienia Polski poza jej granicami.
Tekst: Józef Walczyk
Zdjęcia: Jacek Ćwik
Reklama