W listopadowych wyborach głosujący zadecydują w referendach, czy do konstytucji Illinois zostaną naniesione poprawki chroniące praw wyborców i ofiar przestępstw.
Parlament stanowy zatwierdził już dwa referenda, które w formie pytań zostaną umieszczone na karcie do głosowania w listopadowych wyborach powszechnych. Za przeprowadzeniem referendów opowiedzieli się wszyscy senatorowie i niemal wszyscy posłowie.
Propozycja poprawki konstytucyjnej wzmacniającej prawa wyborców zabrania dyskryminacji podczas rejestracji do głosowania i podczas samego głosowania. Zakaz dotyczy niemal wszystkich rodzajów dyskryminacji: według rasy, narodowości, koloru skóry, przynależności do mniejszości językowej, płci, orientacji płciowej oraz dochodów.
Republikański senator z Palatine Matt Murphy stwierdził, że regulacja podkreśla wagę jednego z najbardziej fundamentalnych praw Amerykanów − prawa do głosowania.
Gubernator Pat Quinn, demokrata, zwrócił się do wyborców w komunikacie prasowym, by w jesiennym referendum głosowali za poprawką (House Joint Resolution Constitutional Amendment 52).
Pomysł wzmocnienia praw wyborcy w konstytucji Illinois powstał Legislaturze po tym, jak dziewięć stanów w kraju wprowadziło w 2013 r. przepisy utrudniające głosowanie i rejestrację wyborczą. Wśród takich przepisów jest np. obowiązek przedłożenia dokumentów potwierdzających tożsamość i posiadanie obywatelstwa Stanów Zjednoczonych.
Natomiast poprawka do konstytucji Illinois chroniąca ofiary przestępstw i ich prawa gwarantuje m.in. możliwość zeznawania w sądzie przeciwko prześladowcom oraz naruszenia uprawnień przysługujących ofierze na mocy konstytucji.
Aktualnie konstytucja stanowa przyznaje ofiarom przestępstw różne prawa, ale nie gwarantuje egzekwowania tych praw, które umożliwiłoby dopiero naniesienie stosownej poprawki.
Zmiany w konstytucji Illinois popiera prokurator generalna Illinois Lisa Madigan, stanowe stowarzyszenie prokuratorów (Illinois State's Attoney's Association) oraz organizacje broniące praw ofiar przemocy seksualnej (Illinois Coalition Against Sexual Assault,ICASA)i domowej (Coalition Against Domestic Violence, CADV).
Prokurator Madigan zachęca wyborców w swoim komunikacie prasowym do zatwierdzenia referendum (House Joint Resolution Constitutional Amendment 1).
Na karcie wyborczej w listopadzie mogą się pojawić też inne referenda, jak np. w sprawie ograniczenia kadencji wybieralnych urzędów oraz odebrania politykom prawa do wykreślania granic okręgów wyborczych po każdym spisie powszechnym.
(ao)
Reklama