Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 15:36
Reklama KD Market

20 proc. amerykańskich żołnierzy z historią chorób psychicznych

Niemal 20 proc. żołnierzy w amerykańskiej armii przed wstąpieniem do wojska wykazywało objawy częstych chorób psychicznych − depresji, ataków paniki czy nadpobudliwości psychoruchowej. Takie wyniki przynosi najnowszy raport, który kładzie się cieniem na proces rekrutacji do wojska.



Z ustaleń wynika, że 8 proc. żołnierzy w przeszłości myślało o popełnieniu samobójstwa, a 1,1 proc. podjęło próbę odebrania sobie życia. Naukowcy uzyskali te rezultaty po przeprowadzeniu anonimowych sondaży i wywiadów wśród 5428 żołnierzy stacjonujących niemal we wszystkich bazach na terenie kraju.

Wyniki opublikowane na łamach "Journal of American Medical Association" (JAMA) − zdaniem ekspertów − dowodzą słabości systemu rekrutacji do wojska. Osobom zamierzające podjąć służbę wojskową rutynowo są zadawane pytania o ich historii chorób psychicznych. Rekrutom przyznającym się do niektórych chorób lub podejmowania prób samobójczych z reguły odmawia się założenia munduru.

− Nie znaleźliśmy odpowiedzi na pytanie: jak ci ludzie dostali się do wojska? − mówi Ronald Kessler, naukowiec z Harvard University i jeden ze współautorów raportu cytowanego przez gazetę "Chicago Tribune".

W innych badaniach naukowcy wykryli rosnący wskaźnik samobójstw wśród żołnierzy w latach 2004-209. Sondaż przeprowadzony wśród prawie 1 mln żołnierzy wykazał, że wyższy wskaźnik samobójstw niż w innych grupach notuje się wśród weteranów wojen w Afganistanie i  Iraku.

W tym samym okresie rosła też liczba samobójstw wśród żołnierzy, którzy nigdy nie uczestniczyli w działaniach bojowych. Autorzy raportu nie podejmują się prób wytłumaczenia przyczyn tego zjawiska.

Przedstawiciele Pentagonu nie skomentowali wyników  raportu.

(ak)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama