Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 14 listopada 2024 09:03
Reklama KD Market

Przeciw chrapaniu

Najczęstszą dolegliwością występującą w czasie snu jest chrapanie. Choć bezpośrednio nie zagraża życiu, może utrudniać sen nie tylko osobie dotkniętej tym problemem, ale i innym, śpiącym w pobliżu.



Może być także objawem groźnego dla zdrowia bezdechu sennego, spowodowanego opadaniem zwiotczałej tkanki odcinka dróg oddechowych w gardle. Za bezdech uważa się ustanie wentylacji płuc przez okres dłuższy niż 10 sekund lub spłycenie oddechu poniżej 50 procent. Jego skutki, poza chrapaniem, to: krótkotrwałe i częste wybudzenia, niedotlenienie, wzmożona senność w ciągu dnia, bóle głowy, nadciśnienie, a nawet zwiększona podatność na choroby i śmiertelność.

Gdy chrapanie jest jedynie wynikiem stosunkowo niegroźnych dolegliwości, które same w sobie nie wymagają specjalistycznego leczenia, można spróbować je wyeliminować sprawdzonymi metodami domowymi.

1. Dobrać odpowiednią poduszkę lub całkowicie z niej zrezygnować − chrapanie wzmaga samo uniesienie głowy wyżej niż reszty ciała; najgorsza jest poduszka zbyt duża i zbyt miękka.
2. Unikać spania na plecach − by przyzwyczaić się do spania na boku lub brzuchu przez jakiś czas można wszywać w tył koszuli od piżamy, na wysokości łopatek, coś twardego, np. dwie piłeczki pingpongowe.
3. Odstawić używki − alkohol powoduje wiotczenie mięśni gardła i języka, a papierosy zaleganie śliny w krtani i tchawicy.
4. Pozbyć się nadwagi − dowiedziono, że osoby otyłe chrapią częściej i głośniej, gdyż otłuszczona szyja, uciskając na gardło, utrudnia swobodny przepływ powietrza w tchawicy.
5. Wyleczyć infekcje − katar, przeziębienie, powiększone migdałki i zapalenie zatok powodują obrzęk błony śluzowej i zatykanie nosa, co zmusza do wciągania powietrza w czasie snu ustami.

6. Unikać niektórych leków − chrapanie często wywołują leki nasenne.

7. Unikać preparatów powodujących zmianę napięcia tkanek tylnej ściany gardła, o których mówiono do niedawna, że likwidują lub w znacznym stopniu ograniczają chrapanie − dowiedziono, że nie działają.

Jeśli żadna z powyższych metod nie skutkuje, należy udać się do lekarza. Ten sprawdzi inne czynniki, które mogą powodować chrapanie. Są nimi: skrzywienie przegrody nosa, przerośnięcie języczka podniebienia, tzw. trzeciego migdała, powiększenie migdałków podniebiennych, astma, zwłaszcza nieleczona.

Dorota Feluś

2-gardlo

2-gardlo

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama