Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 13 listopada 2024 21:16
Reklama KD Market

Mark Zuckerberg filantropem roku 2013 w USA

Twórca Facebooka Mark Zuckerberg i jego żona Priscilla Chan byli w 2013 roku najhojniejszymi filantropami w USA. Organizacji non profit z Doliny Krzemowej przekazali 18 mln akcji popularnego portalu społecznościowego, wycenianych na ponad 970 mln dolarów.



Dwutygodnik "Chronicle of Philanthropy" podał w poniedziałek, że darowizna Zuckerbergów była największym charytatywnym datkiem w ubiegłym roku. Młode małżeństwo znalazło się na szczycie przygotowanej przez magazyn listy 50 najbardziej szczodrych Amerykanów w 2013 roku.

Łącznie datki przekazane przez osoby z rankingu wynoszą 7,7 mld dolarów, czyli o 4 proc. więcej niż rok wcześniej. Ponadto filantropi ci obiecali przeznaczyć na cele charytatywne 2,9 mld dolarów.

Według dziennikarki "Chronicle of Philanthropy" Stacy Palmer najważniejszym aspektem najnowszej listy jest duża ilość pieniędzy pochodząca od żyjących darczyńców. "To oznaka tego, że gospodarka ma się coraz lepiej i że ludzie są o wiele mniej ostrożni niż dotychczas" - powiedziała Palmer.

Niektórzy z najbardziej znanych amerykańskich filantropów nie figurują w najnowszym rankingu, gdyż ich darowizny z 2013 roku były częścią zobowiązań z poprzednich lat.

Współzałożyciel Microsoftu Bill Gates i jego żona Melinda w ubiegłym roku przekazali swojej fundacji ponad 181,3 mln dolarów, ale wypełniali wówczas swoje zobowiązanie z 2004 roku, gdy obiecali, że na cele charytatywne przeznaczą 3,3 mld dolarów. Założyciel CNN Ted Turner i szef holdingu Berkshire Hathaway Warren Buffett także przekazali spore sumy zgodnie ze swoimi zobowiązaniami.

Aby znaleźć się na liście najbardziej szczodrych Amerykanów trzeba było na cele charytatywne wpłacić co najmniej 37,5 mln dolarów. Większość osób przekazała co najmniej 50 mln dolarów. 30 darczyńców wspomogło finansowo college'e i uniwersytety.

Dziesięciu z 50 darczyńców znalazło się na liście ze względu na pośmiertne darowizny. Wśród nich jest zajmujący drugie miejsce w rankingu zmarły w lipcu ubiegłego roku biznesmen George Mitchell z Galveston w Teksasie. To dzięki niemu poprawiono technikę szczelinowania hydraulicznego, czyli proces uzyskiwania gazu łupkowego. Mitchell przekazał 750 mln dolarów swojej rodzinnej fundacji, która próbuje zapobiegać temu, by szczelinowanie nie miało negatywnych skutków dla środowiska.

Na trzecim miejscu na liście znalazł się szef firmy Nike Philip Knight i jego żona Penelope, którzy przekazali 500 mln dolarów fundacji ze stanu Oregon prowadzącej badania nad rakiem. Z kolei czwarty na liście jest były burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg, który w 2013 roku przeznaczył 452 mln dolarów na sztukę, edukację, środowisko i służbę zdrowia. (PAP)

armia-usa

armia-usa

bezrobocie

bezrobocie

John-Kerry

John-Kerry

nuland

nuland

obama-hollande

obama-hollande

usa-korea

usa-korea

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama