Moje pierwsze spotkanie z panią Sabiną Szalewską to wspomnienie najpiękniejsze, jakie tylko mogę sobie przypomnieć. Ciepło i wielka życzliwość to uczucia towarzyszące każdemu spotkaniu z panią Sabiną i można je porównać do kontaktu z kimś niezwykłym. Pani Sabina Szalewska to nie tylko wyjątkowy człowiek, kobieta, matka, babcia, przyjaciel – to przede wszystkim wspaniały nauczyciel. 53 lata w zawodzie to imponujący staż. Praca to niezwykła, praca przez duże „P”, praca pełna poświęcenia i wyjątkowej miłości do dzieci, zrozumienia i odwzajemnionej życzliwości uczniów i rodziców.
Pani Sabina Szalewska od ponad 30 lat pełni funkcję zastępcy dyrektora szkoły, wypełniając ją nadzwyczaj starannie i sumiennie, z wielkim wyczuciem i zaangażowaniem. Pani Sabina to filar Polskiej Szkoły im. Tadeusza Kościuszki. Tacy ludzie to także drogowskazy dla innych nauczycieli. Patrząc na pracę pani Sabiny, czerpiemy siłę i wolę naśladowania tak wyjątkowej postawy nauczyciela z zamiłowania i z powołania.
Pragnę przytoczyć teraz bardzo mądre i pełne przesłania słowa Pani Sabiny oddające jej profesjonalizm i miłość do zawodu nauczyciela: „Nauczyciele polonijni starają się wnikać w osobowość każdego ucznia, jego osobiste zainteresowania i ambicje. Szkoła polonijna jest laboratorium kształtującym w uczniach świadomość polskiego pochodzenia i przekazania najlepszych elementów polskiej kultury do wieloetnicznej kultury w kraju, w którym żyją. Specyfika nauczania języka polskiego jako obcego polega między innymi na tym, że uczniowie pochodzą z różnych kultur, są nieraz w różnym wieku i często w jednej grupie, a powody, dla których uczą się języka polskiego, są nie mniej zróżnicowane. Nauczyciel musi wykazywać się sporą tolerancją i wyrozumiałością. Do zawodu nauczyciela trzeba mieć powołanie, a to sprawia, że powinno się go wykonywać nie z konieczności, ale z zamiłowania, co w oczywisty sposób przekłada się na efekty nauczania. Bodajbyś cudze dzieci uczył. To nie przekleństwo... To zaszczyt i powołanie! To najcudowniejsze boże posłanie! To praca nad najsubtelniejszą materią wszechświata – nad duszą ludzką. Przez długie lata. Nauczyciel – jak każdy mistrz w swojej specjalności, winien w nauczaniu dążyć do doskonałości. Słowa zamieniać w czyn, dla ucznia wzorem być”.
Nauczyciele, katecheci, uczniowie i rodzice Polskiej Szkoły im. Tadeusza Kościuszki w Chicago w sposób bardzo uroczysty i wyjątkowy uczcili urodziny pani Sabiny Szalewskiej. Przygotowane przez wszystkich niespodzianki i prezenty na długo pozostaną w pamięci naszej zacnej jubilatki. Piękny montaż taneczno-słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów pani Sabiny wzruszył ją do łez. W programie wystąpił zespół „Polonia” prowadzony przez panią Cecylię Rożnowską – jej także składamy najserdeczniejsze życzenia urodzinowe – i panią Annę Krysińską, który odtańczył po mistrzowsku poloneza i krakowiaka. Uczennica Pani Sabiny Nina Romek wraz z przedszkolakami pięknie odśpiewała piosenkę ze specjalną dedykacją dla swojej wychowawczyni. Były urodzinowe wiersze, prezenty, balony i kwiaty. Wiele wzruszeń i łez. Prezenty w imieniu całej społeczności szkolnej wręczała prezes Koła Rodzicielskiego Agata Kowalkowska i dyrekcja szkoły. Uroczystości urodzinowe zakończyliśmy na szkolnej zabawie andrzejkowej, w czasie której Pani Sabinie wręczono kwiaty i prezenty, a zespół góralski „Rajcorze” – w którym występują także uczniowie jubilatki – z Królową Podhala w Ameryce Północnej 2012/2013 Anetką Rzepką odśpiewał gromkie sto lat.
Droga Pani Sabino! W imieniu całej społeczności szkoły im. Tadeusza Kościuszki składamy Pani najserdeczniejsze życzenia i z głębi serca płynące podziękowania za Pani oddanie i wielkoduszność, czas ofiarowany kościuszkowskiej sprawie i niech Pan Bóg obdarza Panią wszelkimi łaskami, a nade wszystko łaską zdrowia, abyśmy jeszcze przez wiele lat mogli korzystać z Pani rad, pomysłów i doświadczenia. Dziękujemy Pani za oświatową pasję, za wierność posłannictwu, któremu oddanie Pani służy. Niech rozsiane po świecie kwiaty w postaci Pani uczniów Polskiej Szkoły im. Tadeusza Kościuszki dumnie wznoszą swe czoło, kierując się zamiłowaniem do poznawania otaczającego i tego nieznanego świata, którym oby rządziła mądrość, dobro, zgoda i miłość. Z najlepszymi życzeniami Pani Sabino!
Dyrektor szkoły
Urszula Gawlik