Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 14:23
Reklama KD Market
Reklama

Andrzej Wajda wyróżniony na 25. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce

Andrzej Wajda otrzymał nagrodę specjalną 25. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce w Chicago, największego zagranicznego przeglądu polskich filmów. Główną nagrodę imprezy zdobyły filmy "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy oraz "Uwikłani" Lidii Dudy.

/a> Prof. Andrzej Friszke (L), producent filmu Michał Kwieciński (2L), odtwórczyni roli Danuty Wałęsy Agnieszka Grochowska (3L), reżyser filmu Andrzej Wajda (3P), filmowy Lech Wałęsa Robert Więckiewicz (2P) oraz autor scenariusza Janusz Głowacki (P) podczas konferencji po pokazie prasowym filmu Wałęsa. Człowiek z nadziei, 17 września w Warszawie. fot PAP/ Leszek Szymański


"Wałęsa. Człowiek z nadziei", polski kandydat do Oscara w kategorii filmu nieanglojęzycznego, pokazywany był na 25. Festiwalu Filmu Polskiego (Polish Film Festival in America, PFFA) w Chicago poza konkursem na specjalnych projekcjach.

Andrzej Wajda otrzymał w niedzielę "Skrzydła", czyli prestiżową nagrodę przyznawaną przez PFFA od 1997 r. za "osiągnięcia w dziedzinie sztuki filmowej odniesione poza Polską oraz promocję Polski w świecie". Wyróżnienie dla Wajdy odebrała w jego imieniu Danuta Wałęsowa obecna na ceremonii zamknięcia festiwalu.

Film Wajdy był pokazywany na otwarciu (9 listopada) i zamknięciu (24 listopada) festiwalu w kinie Muvico Rosemont pod Chicago, jednym z najnowocześniejszych multipleksów w USA.

"Film Wajdy został wspaniale przyjęty przez publiczność w Chicago. Wszystkie bilety na ceremonię otwarcia i zamknięcia zostały wcześniej wyprzedane" - powiedział PAP Krzysztof Kamyszew, założyciel i honorowy przewodniczący komitetu organizacyjnego festiwalu.

Na zakończenie 17-dniowej imprezy, podczas której pokazano 70 filmów polskich twórców, rozdano nagrody.

Główną nagrodę PFFA, "Złote Zęby" (Golden Teeth), otrzymał film fabularny "Chce się żyć" w reżyserii Macieja Pieprzycy oraz dokument Lidii Dudy "Uwikłani".

Nagrody Specjalne Jury przypadły filmowi fabularnemu w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego "Imagine" oraz pełnometrażowemu dokumentowi Katarzyny Kolendy-Zaleskiej "Strateg". Nagrodę Krytyków Chicagowskich otrzymał film Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos-Krauze "Papusza".

Specjalną nagrodę Prezydenta Festiwalu otrzymały ex aequo: "Syberiada polska" w reżyserii Janusza Zaorskiego, "W imię..." Małgorzaty Szumowskiej oraz dokument Piotra Morawskiego i Ryszarda Kaczyńskiego "Obietnica dzieciństwa". Jury chicagowskiego festiwalu w werdykcie podkreśliło "uniwersalne wartości humanistyczne" tych filmów.

Nagrodę "Odkrywcze oko" dla młodych utalentowanych twórców otrzymali za swoje debiuty fabularne Bodo Kox za "Dziewczynę z szafy" oraz Kordian Piwowarski za "Baczyńskiego". W kategorii filmu dokumentalnego nagrodę tę przyznano Adrianowi Prawicy za "Czwartą dzielnicę" oraz Filipowi Dzierżawskiemu za "Miłość".

Nagrodę Society Humanitarian Award, przyznawaną przez Society for Arts wspólnie z Amnesty International USA filmom promującym wartości humanitarne, otrzymał film w reżyserii Ryszarda Bugajskiego "Układ zamknięty".

Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce to największy przegląd polskiego kina za granicą. W recenzjach, jakie pojawiły się w amerykańskich mediach, m.in. w dzienniku "Chicago Sun Times" i radiu publicznym NPR, podkreślano wysoki poziom artystyczny i organizacyjny imprezy.

"Z okazji 25-lecia festiwal został wyróżniony przez Amerykańską Akademię Filmową, natomiast miasto Chicago uchwaliło specjalną rezolucję, ustanawiając Dzień Festiwalu Filmu Polskiego" - powiedział PAP Kamyszew.

"Nasza działalność promocyjna idzie głównie w kierunku promowania filmu polskiego w Ameryce. Zakończenie festiwalu nie oznacza końca naszej pracy, bo staramy się, by z zaprezentowanymi filmami dalej coś się działo. Niektóre z nich dzięki temu trafiają do amerykańskiej dystrybucji, inne są zapraszane do udziału w kolejnych festiwalach w Stanach Zjednoczonych" - dodał Kamyszew.

Podczas imprezy ponad 40 oficjalnych gości festiwalu, twórców filmowych, wzięło udział w licznych dyskusjach panelowych podczas spotkań z chicagowską widownią.

Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce wspierają: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ambasada RP w Waszyngtonie i konsulat generalny RP w Chicago.

(PAP)

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama