Andrzej Wajda otrzymał nagrodę specjalną 25. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce w Chicago, największego zagranicznego przeglądu polskich filmów. Główną nagrodę imprezy zdobyły filmy "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy oraz "Uwikłani" Lidii Dudy.
"Wałęsa. Człowiek z nadziei", polski kandydat do Oscara w kategorii filmu nieanglojęzycznego, pokazywany był na 25. Festiwalu Filmu Polskiego (Polish Film Festival in America, PFFA) w Chicago poza konkursem na specjalnych projekcjach.
Andrzej Wajda otrzymał w niedzielę "Skrzydła", czyli prestiżową nagrodę przyznawaną przez PFFA od 1997 r. za "osiągnięcia w dziedzinie sztuki filmowej odniesione poza Polską oraz promocję Polski w świecie". Wyróżnienie dla Wajdy odebrała w jego imieniu Danuta Wałęsowa obecna na ceremonii zamknięcia festiwalu.
Film Wajdy był pokazywany na otwarciu (9 listopada) i zamknięciu (24 listopada) festiwalu w kinie Muvico Rosemont pod Chicago, jednym z najnowocześniejszych multipleksów w USA.
"Film Wajdy został wspaniale przyjęty przez publiczność w Chicago. Wszystkie bilety na ceremonię otwarcia i zamknięcia zostały wcześniej wyprzedane" - powiedział PAP Krzysztof Kamyszew, założyciel i honorowy przewodniczący komitetu organizacyjnego festiwalu.
Na zakończenie 17-dniowej imprezy, podczas której pokazano 70 filmów polskich twórców, rozdano nagrody.
Główną nagrodę PFFA, "Złote Zęby" (Golden Teeth), otrzymał film fabularny "Chce się żyć" w reżyserii Macieja Pieprzycy oraz dokument Lidii Dudy "Uwikłani".
Nagrody Specjalne Jury przypadły filmowi fabularnemu w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego "Imagine" oraz pełnometrażowemu dokumentowi Katarzyny Kolendy-Zaleskiej "Strateg". Nagrodę Krytyków Chicagowskich otrzymał film Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos-Krauze "Papusza".
Specjalną nagrodę Prezydenta Festiwalu otrzymały ex aequo: "Syberiada polska" w reżyserii Janusza Zaorskiego, "W imię..." Małgorzaty Szumowskiej oraz dokument Piotra Morawskiego i Ryszarda Kaczyńskiego "Obietnica dzieciństwa". Jury chicagowskiego festiwalu w werdykcie podkreśliło "uniwersalne wartości humanistyczne" tych filmów.
Nagrodę "Odkrywcze oko" dla młodych utalentowanych twórców otrzymali za swoje debiuty fabularne Bodo Kox za "Dziewczynę z szafy" oraz Kordian Piwowarski za "Baczyńskiego". W kategorii filmu dokumentalnego nagrodę tę przyznano Adrianowi Prawicy za "Czwartą dzielnicę" oraz Filipowi Dzierżawskiemu za "Miłość".
Nagrodę Society Humanitarian Award, przyznawaną przez Society for Arts wspólnie z Amnesty International USA filmom promującym wartości humanitarne, otrzymał film w reżyserii Ryszarda Bugajskiego "Układ zamknięty".
Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce to największy przegląd polskiego kina za granicą. W recenzjach, jakie pojawiły się w amerykańskich mediach, m.in. w dzienniku "Chicago Sun Times" i radiu publicznym NPR, podkreślano wysoki poziom artystyczny i organizacyjny imprezy.
"Z okazji 25-lecia festiwal został wyróżniony przez Amerykańską Akademię Filmową, natomiast miasto Chicago uchwaliło specjalną rezolucję, ustanawiając Dzień Festiwalu Filmu Polskiego" - powiedział PAP Kamyszew.
"Nasza działalność promocyjna idzie głównie w kierunku promowania filmu polskiego w Ameryce. Zakończenie festiwalu nie oznacza końca naszej pracy, bo staramy się, by z zaprezentowanymi filmami dalej coś się działo. Niektóre z nich dzięki temu trafiają do amerykańskiej dystrybucji, inne są zapraszane do udziału w kolejnych festiwalach w Stanach Zjednoczonych" - dodał Kamyszew.
Podczas imprezy ponad 40 oficjalnych gości festiwalu, twórców filmowych, wzięło udział w licznych dyskusjach panelowych podczas spotkań z chicagowską widownią.
Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce wspierają: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ambasada RP w Waszyngtonie i konsulat generalny RP w Chicago.
(PAP)
Reklama