Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 9 stycznia 2025 23:27

Ustawa legalizująca homomałżeństwa w Illinois podpisana

Illinois stał się 16. stanem w kraju uznającym małżeństwa osób tej samej płci. Gubernator Pat Quin w środę podpisał stosowną ustawę, która wejdzie w życie 1 czerwca 2014 roku. 

/a> Gubernator Pat Quinn w chwilę po złożeniu podpisu pod ustawą legalizującą małżeństwa osób tej samej płci. fot. Kamil Krzaczyński


Ceremonii podpisania ustawy (The Religious Freedom and Marriage Fairness Act) nadano specjalną oprawę. Odbyła się ona w UIC Forum w obecności przedstawicieli społeczności gejów, lesbijek, biseksualistów i transeksulistów (LGTB), a także lokalnych polityków i dygnitarzy. Gubernator złożył swój podpis pod historycznym dokumentem spoczywającym na zabytkowym biurku, które używane było przez Abrahama Lincolna, a które zostało przywiezione ze Springfield specjalnie na środową uroczystość na chicagowskim  kampusie Uniwersytetu Illinois.

Gubernator podkreślił doniosłość historyczną chwili stwierdzając, że nie byłaby ona możliwa  bez poparcia społeczeństwa Illinois oraz przemian, jakie zaszły w jego świadomości w ostatnich latach.

Projektodawca i sponsor ustawy (SB 10), poseł Greg Harris (demokrata z Chicago) wyraził zadowolenie, że rodzice tej samej płci wychowujący dzieci będą mieli te same prawa, co inne rodziny.

W tym samym czasie, w którym odbywała się uroczystość na UIC, w katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia w stolicy stanu, w Springfield biskup Thomas Paprocki miał odprawiać modły i egzorcyzmy w intencji "zbawienia od grzechu małżeństwa osób tej samej płci".

Na razie nie ma doniesień dotyczących ewentualnej ekskomuniki z Kościóła katolickiego trzech lokalnych polityków - gubernatora Quinna, marszałka izby Michaela Madigana i przewodniczącego Senatu Johna Cullerton -  którzy przyczynili się do legalizacji małżeństw LGTB.  Wszyscy trzej politycy są praktykującymi katolikami, a marszałek Madigan jako młody człowiek był w seminarium duchownym planując stan kapłański.

Nowej ustawie sprzeciwia się nie tylko Kościół katolicki, ale też duchowni wielu innych wyznań, m.in. z afroamerykańskich kongregacji religijnych w południowej i zachodniej dzielnicy Chicago. Opozycja nie wyklucza podjęcia starań o delegalizację ustawy na drodze sądowej.

Urzędy stanu cywilnego w całym Illinois  czynią już przygotowania do wejścia w życie nowego prawa. Sekretarz powiatu Cook David Orr zapewnia, że jego biuro będzie czynne w niedzielę 1 czerwca 2014 r., by pary tej samej płci mogły uzyskać akty małżeństwa. Otwarte też będą biura sekretarzy innych powiatów:  Gordy Hulten w  Champaign i Debry Ming-Mendoza w Madison.

Zwolennicy legalizacji małżeństw osób tej samej płci przekonują, że jest ona nie tylko sprawiedliwa z punktu widzenia prawnego i moralnego, ale też korzystna ze względów ekonomicznych. Na poparcie tego ostatniego argumentu przytaczają wyniki badania Uniwersytetu Kalifornijskiego, który szacuje, że legalizacja homomałżeństw wygeneruje na rzecz Illinois 103 mln dol. w  pierwszych trzech latach od wejścia w życie nowego prawa.

Oprócz Illinois małżeństwa tej samej płci są legalne w 15 stanach: w Kalifornii, Connecticut, Delaware, Iowa, Maine, Maryland, Massachusettss, Minnesocie, New Hampshire, Nowym Jorku, Rhode Island, Vermont, Washingtonie i na Hawajach oraz w Dystrykcie Columbia, a także w kilku powiatach w Nowym Meksyku oraz w siedmiu rezerwatach indiańskich.

(ao)


 
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama