Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 października 2024 08:43
Reklama KD Market
Reklama

Alkohol inaczej działa na płeć piękną...

Napoje wyskokowe mają odmienny wpływ na kobiety niż na mężczyzn. To udowodniony fakt naukowy − informują Krajowe Instytuty ds. Zdrowia (NIH).



Zwłaszcza picie dużych ilości alkoholu jest bardziej niebezpieczne dla kobiet niż dla mężczyzn. Picie wyskokowych napojów zwiększa ryzyko utraty zdrowia oraz stwarza problemy natury społecznej i psychologicznej.

Około 60 proc. Amerykanek wypija przynajmniej jedną porcję alkoholu w ciągu roku. Wśród kobiet, które piją, 13 proc. spożywa ponad siedem porcji tygodniowo. W tym ostatnim przypadku to o wiele za dużo - powyżej poziomu rekomendowanego przez “Przewodnik dietetyczny” (“Dietary Guidelines for Americans”), wydany wspólnie przez federalne departamenty rolnictwa oraz zdrowia i opieki społecznej. (Przewodnik “Dietary Guidelines” jest dostępny na witrynie: www.nutrition.gov.)

“Przewodnik” definiuje umiarkowane spożywanie alkoholu jako maksimum jedną porcję dziennie w przypadku kobiet i dwie porcje w przypadku mężczyzn. Przekroczenie tego limitu zwiększa ryzyko wypadków drogowych, obrażeń, nadciśnienia, udaru mózgu, zawału, przemocy, samobójstwa oraz zachorowania na niektóre rodzaje raka.

Niektóre osoby nie powinny w ogóle pić alkoholu, jak np.: mające mniej niż 21 lat, niepotrafiące się ograniczyć do umiarkowanego spożywania napojów wyskokowych, kobiety planujące ciążę i już ciężarne, operatorzy urządzeń mechanicznych, kierowcy oraz osoby, które wykonują zadania wymagające koncentracji uwagi oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Alkoholu nie mogą też w ogóle spożywać osoby zażywające leki na receptę i bez, wchodzące w reakcje chemiczne (interakcje) z alkoholem.

Dlaczego kobietom zaleca się spożywanie mniejszych ilości alkoholu niż mężczyznom? Ponieważ kobiety pijące narażone są bardziej niż mężczyźni na ryzyko problemów zdrowotnych (nowotwory, zawał, udar), psychologicznych (negatywne zmiany w osobowości towarzyszące nałogom) i społecznych (kłopoty w pracy, rodzinie itd.). Spożyty alkohol przebywa drogę przez układ pokarmowy. Im więcej jest w organizmie wody, tym większemu rozcieńczeniu ulega alkohol. Mężczyźni z reguły ważą więcej niż kobiety, dlatego ich organizm zawiera więcej wody niż organizm płci pięknej. Mniej rozcieńczony alkohol stanowi większe zagrożenia dla narządów wewnętrznych kobiet i całego organizmu. Jest on bardziej narażony na działanie alkoholu oraz toksycznych substancji wytwarzających się podczas jego metabolizowania i usuwania z organizmu.

Warto wiedzieć jak “Przewodnik” definije porcję alkoholu. Może to być: 12-uncjowa butelka piwa lub “wine coolera”; 5-uncjowy kieliszek wina lub 1,5 uncji mocnego, 40- procentowego alkoholu (wódka, gin, brandy itd.). Rozsądny konsument napojów wyskokowych powinien zwrócić uwagę, że występują one w mocniejszej i słabszej postaci i trzeba wiedzieć, co się pije, by nie przedawkować.

Umiarkowane spożycie alkoholu może być korzystne dla zdrowia kobiet w wieku od 55 lat wzwyż. Niewielkie ilości alkoholu w kombinacji ze zdrową dietą i takimż trybem życia mogą zapobiegać chorobie wieńcowej. Jednak spożywanie większej niż zalecana ilości alkoholu może zwiększać ryzyko chorób serca układu krążenia i układu trawiennego, a także raka.

Eksperci uważają, że umiarkowane picie nie przynosi żadnych korzyści zdrowotnych osobom młodym. Natomiast zdecydowanie bardzo niebezpieczne dla zdrowia młodych ludzi jest nadużywanie alkoholu.

Reasumując - alkohol należy pić z umiarem, rozsądnie i odpowiedzialnie. To zalecenie zresztą dotyczy też innych używek, a nawet jedzenia!

(ao)


 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama