Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 07:06
Reklama KD Market

Znakomity "come back" General Motors

Koncern General Motors powrócił na amerykańską giełdę papierów wartościowych i od razu zanotował zaskakujący wzrost notować. Jeden z trzech „gigantów z Detroit” chce dzięki wypuszczeniu akcji zebrać kapitał potrzebny na spłacenie rządowej pożyczki, która uratowała go ponad rok temu przed upadkiem. GM musi zwrócić podatnikom 50 miliardów dolarów. W ciągu tylko jednego dnia firma zarobił na giełdzie 23 miliardy dolarów.
Koncern General Motors powrócił na amerykańską giełdę papierów wartościowych i od razu zanotował zaskakujący wzrost notować. Jeden z trzech „gigantów z Detroit” chce dzięki wypuszczeniu akcji zebrać kapitał potrzebny na spłacenie rządowej pożyczki, która uratowała go ponad rok temu przed upadkiem. GM musi zwrócić podatnikom 50 miliardów dolarów.
Akcje GM, których wypuszczenie nazwano "pierwszą publiczną ofertą" (IPO- choć określenie to stosuje się zwykle do nowych firm), sprzedawano najpierw po 33 dolary. Notowania firmy szybko jednak poszły w górę, a cena jednej akcji przekroczyła 36 dolarów. Szacuje się, że samochodowy gigant zebrał już w ten sposób kapitał wartości 23 miliardów dolarów, a tylko w ciągu pierwszych 20 minut sprzedaży właściciela zmieniło 100 milionów akcji. Firma ustanowiła tym samym światowy rekord. Dotąd największym giełdowym debiutem było wejście na parkiet w sierpniu tego roku chińskiego Agriculture Bank of China, który sprzedał akcje za 22,1 miliardów dolarów. GM, który a parkietów zniknął w połowie ubiegłego roku, ogłaszając bankructwo, ponownie przechodzi w ręce prywatnych inwestorów. Udziały amerykańskiego skarbu państwa wynosiły poczatkowo prawie 61 procent, a obecnie zmalały do 26 procent. Napływ nowego kapitału pozwoli szybciej spłacić wspomnianą rządową pożyczkę. General Motors poprawił swoją sytuację od czasu kryzysu przez zamknięcie lub sprzedaż wielu marek, jak Pontiac, Saturn i Saab, redukcję zatrudnienia - z 324 tys. do 209 tys. pracowników - i renegocjowanie układów zbiorowych ze związkami zawodowymi, dzięki czemu pozbył się m.in. obciążenia kosztami opieki medycznej pracowników. Sprzedaż aut General Motors znowu idzie w górę, podobnie jak innych koncernów samochodowych, z głównym konkurentem GM, Ford Motor Co. na czele. O ile na dnie kryzysu firma dokładała do każdego samochodu średnio 4000 dolarów, to obecnie zarabia na nim ok. 2000 dolarów. Ofertę akcji GM uważa się za sygnał rosnącego nieco optymizmu także co do perspektyw całej amerykańskiej gospodarki, która z trudem wychodzi z recesji. W czwartek giełda w Nowym Jorku znacznie zwyżkowała. Wskaźnik Dow Jones wzrósł o prawie 200 punktów; wzrastały też inne indeksy. IN (CNBC, PAP) Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama