Prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną udał się w poniedziałek do Nowego Jorku, gdzie weźmie udział w 68. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Odwiedzi bazę wojskową w Norfolk i miejsce pamięci ataków z 11 września 2001 roku.
Para Prezydencka udała się do Nowego Jorku samolotem rejsowym w poniedziałek po południu. Jeszcze tego samego dnia wziął udział w kolacji powitalnej wydawanej przez prezydenta USA Baracka Obamę dla uczestników sesji Zgromadzenia Ogólnego NZ.
Bronisław Komorowski wystąpi na sesji Zgromadzenia w środę. - W swoim wystąpieniu prezydent będzie chciał zaznaczyć kluczową rolę ONZ w działaniach na rzecz pokoju oraz rozwiązywaniu konfliktów na świecie - podkreślił w rozmowie z PAP i IAR minister Jaromir Sokołowski.
Jak wskazał, prezydent zwróci również uwagę na istotną słabość ONZ, jej nieskuteczność w takich sytuacjach, jak wojna domowa w Syrii oraz konieczność głębokiej reformy organizacji, w tym reformy Rady Bezpieczeństwa.
- Dlatego - w naszej opinii - istnieje potrzeba konstruktywnej reformy Rady Bezpieczeństwa ONZ tak, by zgodna współpraca członków i skuteczność jej działania miały kluczowy charakter. Ta reforma musi wzmocnić legitymizację i skuteczność całej organizacji - uważa Jaromir Sokołowski.
W jego opinii, konflikt w Syrii "doprowadził nie tylko do tego, że zginęło wiele tysięcy ludzi i doszło do wielkiego dramatu humanitarnego, ale to także istotne zagrożenie dla regionalnego bezpieczeństwa i stabilności".
- Rozwiązywanie trudnych, wzajemnie powiązanych problemów Bliskiego Wschodu wymaga całościowego podejścia, charakteryzującego się wyobraźnią i bezstronnością - ocenił minister.
Jak powiedział, "priorytetem dla Polski są działania społeczności międzynarodowej, których celem jest niedopuszczenie do ponownego użycia w Syrii broni chemicznej oraz zabezpieczenie i zniszczenie ich składów". W swoim wystąpieniu Bronisław Komorowski wyrazi nadzieję na "polityczne rozwiązanie problemu syryjskiej broni chemicznej i stosowną rezolucję RB ONZ". Zwróci też uwagę na kwestię wykorzystywania dzieci w konfliktach zbrojnych. Jaromir Sokołowski przypomniał, że Polska ubiega się o miejsce niestałego członka RB ONZ w latach 2018-2019.
Przy okazji sesji ZO NZ zaplanowane są także liczne rozmowy prezydenta z innymi przywódcami. Bronisław Komorowski będzie gospodarzem spotkania z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem i prezydentami Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Łotwy, Słowacji i Słowenii oraz spotkania z przewodniczącym Rady Europejskiej. - Tematem tych spotkań będzie perspektywa podpisania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w listopadzie w Wilnie - zapowiedział minister Sokołowski.
Prezydent Polski będzie uczestniczył we wtorkowym lunchu wydanym przez sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna. We wtorek Bronisław Komorowski spotka się też z amerykańską Polonią. Odznaczy m.in. Zygmunta Rolata, członka Rady Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.
Podczas pobytu w Nowym Jorku zaplanowane są także spotkania z przedstawicielami biznesu, m.in. polskich firm technologicznych działających w Dolinie Krzemowej w Kalifornii i polsko-amerykańskimi organizacjami gospodarczymi. - Prezydent będzie chciał podkreślić znaczenie współpracy gospodarczej dla umocnienia więzi transatlantyckich - mówił Jaromir Sokołowski.
W czwartek prezydent będzie w bazie amerykańskiej marynarki wojennej w Norfolk w stanie Wirginia, by "podkreślić szczególny, sojuszniczy charakter więzów polsko-amerykańskich". Prezydent odwiedzi m.in. lotniskowiec USS "Theodore Roosevelt", a także Dowództwo Sił Sojuszniczych NATO ds. Transformacji. Norfolk to największa amerykańska baza marynarki wojennej.
Także w czwartek Bronisław Komorowski będzie uczestniczył w gali Rady Atlantyckiej (Atlantic Council of the US), podczas której zostanie uhonorowany nagrodą Global Citizen. Jak podkreślono w uzasadnieniu na stronie Rady Atlantyckiej, prezydent Polski zostanie uhonorowany za "swoje przywództwo, które wpłynęło nie tylko na Polskę, ale także na Unię Europejską, jej wschodnich sąsiadów i społeczność międzynarodową". "Od swojej niestrudzonej walki przeciwko komunizmowi do wzmacniania polskiej gospodarki, Komorowski stał się symbolem demokracji i osiągnięć gospodarczych w Europie" - zaznaczono. Mowę z okazji wręczenia nagrody prezydentowi Komorowskiemu wygłosi podczas uroczystości w Nowym Jorku 26 września prof. Zbigniew Brzeziński, były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Jimmy'ego Cartera (1977-1981). Ponadto tegoroczne nagrody Global Citizen otrzymają: królowa Jordanii Rania oraz światowej sławy dyrygent Seiji Ozawa.
W piątek, na zakończenie wizyty Para Prezydencka odwiedzi miejsce pamięci ataków z 11 września 2001 roku. Miejsce to upamiętnia blisko 3 tys. osób zabitych w atakach terrorystycznych na wieże World Trade Center, na Pentagon i w stanie Pensylwania.
W miejscu pamięci zbudowano dwa bliźniacze zbiorniki wodne, gdzie znajdują się największe stworzone przez człowieka wodospady w Ameryce Północnej. Zbiorniki wodne znajdują się w miejscach, gdzie stały dwie bliźniacze wieże WTC. Nazwiska osób, które zginęły w zamachach terrorystycznych, są wyryte na panelach z brązu, okalających zbiorniki wodne.
Anna i Bronisław Komorowscy wyruszą w podróż powrotną do kraju w piątek, także samolotem rejsowym. (PAP)
Reklama