Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 04:48
Reklama KD Market

Nie lekceważmy szczepionki przeciwrakowej. Illinois na dalekim miejscu w kraju

Od 2006 roku Ośrodek Prewencji i Kontroli Chorób apeluje o poddawanie, głównie dziewcząt, szczepionce przeciw HPV (wirusowi z rodziny pappilowirusów), która zapobiega rozwojowi nowotworów narządów płciowych. Chicagowski Departament Zdrowia Publicznego niepokoi się spadkiem liczby dzieci, które taką szczepionkę przyjęły.

/a> Szczepionka przeciw wirusowi HPV fot. Jan Christian/Wikimedia


Pod tym względem w ubiegłym roku Illnois znalazło się na dalekim 48. miejscu po Arkansas i Mississippi. Zjawisko to przypisuje się słabej promocji relatywnie nowej na rynku szczepionki, a także niechęci rodziców, którzy odrzucają od siebie myśl, że ich dziecko w bliskiej przyszłości może być seksualnie aktywne.

"Szczepionka jest zabezpieczeniem na przyszłość. Rodzice nie powinni zwlekać i zgadywać, kiedy dziecko rozpocznie współżycie. Podając mu szczepionkę, będziesz miał spokój sumienia" − zachęca Gregory Zimet z wydziału medycznego na Indiana University.

Szczepionka nie wyklucza konieczności przechodzenia regularnych testów dla osób seksualnie aktywnych. Chroni je jednak przed przekazywanym drogą płciową wirusem HPV, który oprócz innych chorób może wywołać raka.

Z danych Departamentu Kontroli Chorób z 2012 roku wynika, że w Illinois przyjęło szczepionki tylko 21,1 proc. dziewcząt w wieku 13-17 lat, o 13 proc. mniej niż rok wcześniej.

W skali krajowej również zanotowano blisko trzyprocentowy spadek.

Prawo Illinois wymaga zapoznawania dziewcząt rozpoczynających 6. klasę i ich rodziców z informacjami na temat szczepionki HPV. Od 2007 roku szczepionka jest rekomendowana także dla chłopców.

Koszt jej podania pokrywa większość firm ubezpieczeniowych. Szczepionka nie jest obowiązkowa.

(eg)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama