Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 23:22
Reklama KD Market

Pomoc dla "Dreamersów" wybierających się na studia

Uzyskają rzetelne informacje od specjalnie przeszkolonych doradców


Władze miejskie i oświatowe zapewnią rzetelne i aktualne informacje na temat możliwości kształcenia licealistom nieposiadającym legalnego statusu pobytowego, a wybierającym się na studia. Zgodnie z ustawą stanową, doradcy ds. wyboru kierunku studiów  i zawodu, już przeszli specjalne przeszkolenie w zakresie specyficznych kwestii dotyczących nieudokumentowanych młodych imigrantów.

/a> fot. Antonio R. Villaraitgosa/Flickr


Ustawa znana jako Illinois DREAM Act, stawia określone wymagania personelowi szkół publicznych oraz umożliwia otrzymanie stypendium na studia nieudokumentowanym licealistom. Wielu z nich zostało przywiezionych do USA przez ich rodziców jako małe dzieci. 

"Dreamersi" potrzebują szczególnego wsparcia i specjalnego ukierunkowania, by trafić na odpowiednie studia wyższe, uzyskać pomoc finansową i zapewnić sobie lepszą przyszłość − stwierdził burmistrz Rahm Emanuel w komunikacie prasowym.

W dwudniowym szkoleniu na uniwersytecie DePaul  wzięło udział około 300 specjalistów ds. poradnictwa edukacyjnego i zawodowego. Warsztaty zostały zorganizowane przez chicagowskie kuratorium oświatowe dzięki współpracy biura burmistrza ds. nowych Amerykanów (Mayor’s Office of New Americans, ONA) oraz biura ds. wyższego wykształcenia i zawodu (Office of Pathways to College & Career). 

Na mocy ustawy Illinois DREAM Act, podpisanej przez gubernatora w 2011 r., personele szkół muszą uzyskać odpowiednie przygotowanie, by służyć poradą i pomocą młodzieży o nieudokumentowanym statusie pobytowym. Illinois jest pierwszym w kraju stanem, który ma tego rodzaju wymagania. Ustawa umożliwia też młodym imigrantom ubieganie się o stypendia na studia, ze specjalnego funduszu pod egidą władz stanu, ale finansowanego ze źródeł prywatnych.

Inna ustawa, z 2003 r., gwarantuje nieudokumentowanym − tak jak wszystkim mieszkańcom stanu −  niższe czesne na uczelniach stanowych.

Warto przypomnieć, że dekret prezydenta Baracka Obamy (Deferred Action for Childhood Arrivals, DACA) wstrzymuje deportacje młodych ludzi, którzy wychowali się i wykształcili w USA  oraz pozwala ubiegać się o zarówno o tymczasowe pozwolenie na pracę jak i prawo jazdy. Przepisy obowiązujące na mocy DACA nie zastąpią jednak ustawy federalnej DREAM Act, która przyznałaby stały pobyt młodym ludziom nieposiadającym dokumentów. Ustawa wielokrotnie odrzucana była przez Kongres USA.

Według szacunkowych danych do chicagowskich szkół  uczęszcza około 40 tys. uczniów bez ureglowanego imigracyjnego statusu.

Alicja Otap


[email protected]


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama