Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 19:36
Reklama KD Market

Reforma imigracyjna coraz bliżej

Kongresman Foster za wstrzymaniem deportacji


34 tys. nieudokumentowanych imigrantów czeka w ośrodkach odosobnienia w Stanach Zjednoczonych na deportacje do swoich krajów. Ich utrzymanie kosztuje 2 mld dol. rocznie, 5,4 mln dziennie.

/a> fot. flo razowsky/Flickr


O legislacyjną pomoc dla zatrzymanych obcokrajowców apelował kongresman Bill Foster, który spotkał się z grupą biznesmenów i przywódców lokalnych społeczności, by omówić czekającą na zatwierdzenie w Kongresie kompleksową reformę imigracyjną. 

W ciągu minionych kilku miesięcy Foster współpracował z lokalnymi liderami nad utworzeniem doradczego komitetu ds. imigracji, którego zadaniem była ocena wpływu proponowanych ustaw imigracyjnych na życie mieszkańców 11. dystryktu.

W dyskusji, która odbyła się w biurze kongresmana Fostera w Joliet k. Chicago uczestniczył m.in. prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego Frank Spula.

"Kongresman Foster pragnie, by w propozycji reformy imigracyjnej znalazł się punkt mówiący o przyjściu z pomocą tym imigrantom, których już czeka deportacja" – powiedział naszej gazecie prezes KPA. "Jedną z form takiej pomocy, co stanowi jedno z zaleceń komitetu doradczego, byłoby zapewnienie imigrantom bezpłatnych prawników" – ujawnił prezes Spula i dodał, iż byłaby to tylko jedna z propozycji rozszerzenia ustawy, która reformuje prawo imigracyjne po raz pierwszy od prawie trzech dekad.

/a> Sprawy związane z kompleksową reformą imigracyjną były tematem spotkania kongresmana Billa Fostera (trzeci z lewej) z przedstawicielami lokalnych społeczności etnicznych. W dyskusji wziął udział prezes KPA Frank Spula (czwarty z prawej) fot. biuro kongresmana Billa Fostera


Tymczasem kongresman Foster w dyskusji z przedstawicielami społeczności polskiej, hinduskiej, afroamerykańskiej i latynoskiej zaapelował o wywieranie nacisku na republikańskich członków Kongresu, by zatwierdzili kompleksową reformę imigracyjną.

"Ustawa powinna spotkać się z akceptacją Kongresu, co przyniesie korzyści zarówno rzeszy nieudokumentowanych imigrantów, jak i amerykańskiej gospodarce" – powiedział Foster. "Pragnę, by zatwierdzono również poprawki, które wniosę po konsultacjach z wyborcami 11. dystryktu i moim komitetem doradczym" – zapewnił kongresman z Illinois.

Foster wyraził zadowolenie z możliwości przedyskutowania spraw związanych z reformą imigracyjną z przedstawicielami społeczności zamieszkałych w jego okręgu wyborczym.

"Jestem wdzięczny za szereg rad i wskazówek, które pomogą w naprawieniu niesprawnego systemu imigracyjnego" – oświadczył polityk.

Następne podobne spotkanie odbędzie się za 10 dni.

Polska bliżej zniesienia wiz


Tymczasem senator Mark Kirk z Illinois, od lat gorący zwolennik zacieśnienia stosunków polsko-amerykańskich, z uznaniem przyjął decyzję senackiego komitetu ds. przyznawania środków o zatwierdzeniu budżetu Departamentu Bezpieczeństwa Kraju na rok 2014. Ustawa budżetowa zawiera postanowienie o zniesienie wiz dla Polaków podróżujących do Stanów Zjednoczonych.

Stosunkiem głosów 21 do 9 członkowie komitetu zatwierdzili ustawę wzniesioną przez legislatorów z obu partii – senator Barbarę Mikulski oraz kongresmanów z Illinois: Mike´a Quigley, Aarona Shock i Dana Lipinskiego.

"Polska jest jednym z naszych najbliższych sojuszników. Nadszedł więc czas, by Polacy mogli przyjeżdżać do USA bez wiz i cieszyć się przywilejem, który dawno przyznano obywatelom wielu demokratycznych krajów" – napisał Kirk w wydanym oświadczeniu.

"Mam nadzieję, że Kongres zatwierdzi te dawno oczekiwane ułatwienia" – dodał Kirk.

(ak)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama