Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 19:31
Reklama KD Market

Dożywocie za przemyt i handel ludźmi

Na ofiary czeka pomoc


Jeśli jesteś prze-trzymywana(y) wbrew swej woli, jeśli zabrano ci dokumenty, jeśli jesteś zmuszana(y) do pracy, by spłacić dług, jeśli jesteś ofiarą przemocy domowej – wiedz, że przebywając w Stanach Zjednoczonych jesteś chroniona(y) prawem bez względu na status pobytowy. Natychmiast dzwoń do organizacji pozarządowej pod nr 1-888-3737-8888 lub udaj się na najbliższy posterunek policji.

Błękitna Kampania




/a> fot. gmanetwork.com


Takie jest przesłanie zintensyfikowanej w ostatnich miesiącach Błękitnej Kampanii prowadzonej przez dwa wydziały Departamentu Bezpieczeństwa Kraju zajmujące się nieudokumentowanymi imigrantami – Departamentu Obywatelstwa i Usług Imigracyjnych (USCIS) i Departamentu Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE).

Temu celowi służyła też czwartkowa konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli obu departamentów i etnicznych mediów.

Scott Whelan, oficer ds. strategii w waszyngtońskim biurze USCIS przypomniał nieznany powszechnie fakt, że przemyt i handel ludźmi to w skali świata najbardziej dochodowa działalność organizacji przestępczych. Działalność ta, mimo energicznych wysiłków organów ścigania od wielu dekad, rozwija się także w Stanach Zjednoczonych.

Skazany na dożywocie


Na początku tego tygodnia właściciel salonu masażu na przedmieściach Chicago został skazany na karę dożywotniego więzienia. 47-letni Alex Campbell został postawiony przed sądem pod zarzutem przemytu ludzi, zmuszania do wykonywania usług seksualnych i pracy, ukrywania nielegalnych obcokrajowców, konfiskaty ich dokumentów i wymuszania haraczy.

Campbell był właścicielem Day and Night Spa przy Northwest Highway w Mt. Prospect, IL. Przy użyciu gróźb i siły zmuszał trzy Ukrainki i jedną Białorusinkę do świadczenia usług seksualnych i wykonywania pracy. Często głodzi; też swoje ofiary.

Wyrok wydał sędzia Robert Gettleman, który jednocześnie nakazał skazanemu wypłacić ofiarom 124 tys. odszkodowania.

"Wszystkie ofiary cierpieć będą do końca życia.

Wydany na kobiety wyrok dożywocia zmusza do skazania cię na dożywotnie więzienie" – mówił sędzia Gettleman w uzasadnieniu wyroku.

Gary Shapiro, prokurator federalny na region północnego Illinois ostrzegł po wyroku skazującym Campbella, że "jeśli chcesz traktować innych ludzi jak swoją własność, chcesz wobec nich używać przemocy, gwałcić czy sprzedawać, to otrzymasz najwyższą z możliwych kar".

"Ten wyrok zagwarantuje społeczeństwu, że Alex Campbell już nigdy nie będzie w żaden sposób prześladował kobiet lub nieletnich" – dodał prokurator Shapiro.

Tendencja zwyżkowa




/a> fot. dhs.gov-blue-campaign


Wyrok na Campbella jest ostatnim wydanym w regionie Środkowego Zachodu na sprawcę i organizatora handlu ludźmi.

James Gibbons, agent specjalny w chicagowskim biurze USCIS ujawnił reporterom, że w całych Stanach Zjednoczonych w 2009 r. zanotowano 566 przypadków handlu i przemytu ludzi. Dokonano wówczas 388 aresztowań, a 165 osób zostało skazanych na kary pozbawienia wolności.

W rok później przeprowadzono już 651 śledztw, dokonano 300 aresztowań, a 144 osoby zostały skazane prawomocnym wyrokiem sądu. Z ostatnich dostępnych danych obejmująrych rok 2011 wynika ponadto, że władze imigracyjne przy współpracy z prokuraturą przeprowadziły aż 722 dochodzenia, aresztowały 938 osób, z których 271 zostały sądownie skazane.

Tendencja zwyżkuje z każdym rokiem i – według prognoz agenta Gibbonsa – rok obecny może pobić rekordy z lat wcześniejszych. Wiąże się to nie tylko z większą liczbą przypadków wykorzystywania nielegalnych imigrantów, ale też coraz lepszą wykrywalność tego typu przestępstw.

Pomoc świadków i ofiar


Dużą rolę w walce z handlem ludźmi odgrywają świadkowie przestępczego procederu. Wszyscy, którzy widzą przypadki wykorzystywania lub prześladowania ludzi, powinni zgłaszać je niezwłocznie organom ścigania.

Jednak największą rolę w walce z nielegalnym procederem wciąż odgrywają same ofiary. Liczy się ich odwaga i prawdziwa chęć zwrócenia się o pomoc.

Gdy więc ktoś odebrał ci dokumenty, zmusza do pracy za długi, nakłania do wykonywania usług seksualnych wbrew twej woli, gdy ktoś grozi użyciem siły wobec ciebie lub twojej rodziny, to bez względu na swój status imigracyjny dzwoń pod bezpłatny, czynny całą dobę nr tel. 1-888-3737-888.

Pomoc jest dostępna w ponad 170 językach. Nikt nie będzie pytał o status pobytowy.

(ak)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama