Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 06:32
Reklama KD Market

G20: starcie na linii USA - Chiny

Chiny ostro skrytykowały USA za propozycję planu przywrócenia równowagi gospodarczej poprzez nasycenie światowej gospodarki kolejnymi 600 mld dolarów. Oba państwa będą miały okazję przedyskutować swoje stanowiska w przyszłym tygodniu podczas szczytu G20 w Seulu. Jeden z głównych negocjatorów spotkania, minister spraw zagranicznych Chin, Cui Tiankai, powiedział, że amerykański plan ograniczania nadwyżki rachunków bieżących i deficytów do 4% z PKB, nawiązuje do czasów gospodarek planowanych. Według Chin w tej chwili istnieje wiele innych problemów, które wymagają...
Chiny ostro skrytykowały USA za propozycję planu przywrócenia równowagi gospodarczej poprzez nasycenie światowej gospodarki kolejnymi 600 mld dolarów. Oba państwa będą miały okazję przedyskutować swoje stanowiska w przyszłym tygodniu podczas szczytu G20 w Seulu.
Jeden z głównych negocjatorów spotkania, minister spraw zagranicznych Chin, Cui Tiankai, powiedział, że amerykański plan ograniczania nadwyżki rachunków bieżących i deficytów do 4% z PKB, nawiązuje do czasów gospodarek planowanych. Według Chin w tej chwili istnieje wiele innych problemów, które wymagają więcej uwagi, m.in. ilościowe rozluźnienia polityki pieniężnej (tzw. quantitative easing). Sprzeciw Chin poparło już kilku ministrów finansów 20-tki najbogatszych państw świata. Władze Chin, Niemiec i RPA zaprotestowały również przeciwko pomysłowi wpompowania w finansowe rynki dodatkowych 600 mld dolarów z rezerwy federalnej USA. Według przedstawicieli tych państw taki zabieg zdestabilizowałby światowe rynki powodując gwałtowny wzrost kapitałów w innych walutach. Eksperci twierdzą, że jeżeli zbliżający się szczyt w Seulu nie doprowadzi do zatarcia różnic na temat braku równowagi handlowych i stawek wymiany walut, szanse na międzynarodowe porozumienie gospodarcze są znikome. Według ekspertów, państwa G20 muszą pokazać w Seulu, że potrafią ze sobą współpracować. W innym wypadku istnienie grupy będzie stało pod znakiem zapytania. G20 to grupa 19 najbogatszych i najbardziej wpływowych państw świata wraz z Unią Europejską. Jej członkowie spotykają się raz do roku, a ich celem jest dyskusja nad wspólną polityką finansową. Szczytom G20 towarzyszą zazwyczaj protesty antyglobalistów, którzy sprzeciwiają się niedemokratycznej formule organizacji. Szczyt w Seulu już za tydzień. KK (The Financial Times) Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama