Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 października 2024 04:20
Reklama KD Market
Reklama

Uwaga na słońce

Żeby zdrowym być

Przebywanie na słońcu jest prawdziwą przyjemnością. Nic dziwnego – słońce nie tylko daje naszej skórze atrakcyjną opaleniznę, ale i zdecydowanie poprawia samopoczucie i energetyzuje.



Ma jednak i ciemne strony. Nadmierna ekspozycja bez odpowiedniego zabezpieczenia może być przyczyną poparzeń słonecznych, a nawet zachorowań na nowotwory skóry, w tym czerniaka (jest to nowotwór złośliwy, który bardzo szybko daje liczne przerzuty). Aby uniknąć poważnych konsekwencji, a na pewno je zdecydowanie zminimalizować, należy stosować się do poniższych zasad:

1. Wyrzucić wszystkie stare produkty ochronne. Te, które zostały z poprzedniego roku, z pewnością utraciły swoje właściwości i wcale nie ochronią przed szkodliwymi promieniami słońca

2. Odpowiednio dobrany kosmetyk ochronny (krem, sprej czy żel) nakładać na pół godziny przed wyjściem na słońce.

Odpowiedni kosmetyk to taki, który blokuje pełne spektrum promieni UV, nie ulega rozkładowi pod wpływem promieni słonecznych i ma stosownie (w zależności od fototypu skóry i szerokości geograficznej, w której przebywamy) dobrany faktor SPF (określa wysokość ochrony przed promieniami UVB, czyli czas, w trakcie którego możemy opalać się bez obawy wystąpienia poparzenia słonecznego). Kosmetyki do makijażu z SPF nie zapewniają należytej ochrony.

3. W trakcie opalania powtarzać aplikację co 2-3 godziny, ponieważ filtry "spływają" z powierzchni skóry w wyniku kontaktu z wodą i wydzielania się potu. Usuwa je również wycieranie się ręcznikiem. Zdaniem ekspertów nie ma czegoś takiego, jak preparaty wodoodporne. Te, które reklamowane są w taki sposób, nie działają.

4. Należy smarować się kosmetykami ochronnymi nawet wtedy, gdy wydaje się nam, że słońce jest schowane za chmurami oraz wtedy, gdy przykryjemy skórę ubraniem. W takich przypadkach słońce także ma dostęp do naszej skóry i może wyrządzić szkody.

5. Unikać ekspozycji na słońce w czasie najsilniejszego promieniowania - w godzinach 10 - 15, ponieważ wtedy wzrasta ryzyko oparzeń słonecznych.

6. Osoby z jasną karnacją skóry i licznymi znamionami barwnikowymi powinny wystrzegać się intensywnego opalania, bowiem sa one, bardziej niż inne osoby, narażone na czerniaka skóry.

Słońca nie należy unikać, tylko rozsądnie postępować w jego obecności. Dermatolodzy zalecają, by na jego działanie wystawiać każdego dnia na pół godziny odkrytą i niczym nieposmarowaną skórę po to, by mogła wytworzyć się w niej wyprodukowana witamina D. Witamina ta odpowiada za szereg kluczowych funkcji, m.in. wywiera znaczący wpływ na metabolizm kości, regeneruje neurony, zwiększa masę mięśniową i siłę mięśni, zwiększa odporność, zapobiega powstawaniu komórek nowotworowych, a nawet stymuluje zdolność do regeneracji wątroby.

 Dorota Feluś


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama