Erica Harold, Miss America z 2003 r., której kandydatura na urząd kongresmana stała się przedmiotem kontrowersji po porównaniu jej do "przedstawicielki najstarszego zawodu świata" nie jest pierwszą laureatków wyborów najpiękniejszej zamierzającą wejść do świata polityki.
Szlaki wytyczyła Bess Myerson, która po zwycięstwie w konkursie piękności w 1945 r. została pierwszą żydowską Miss America. Wkrótce po wyborze Myerson stała się znaną postacią na scenie politycznej Nowego Jorku. Była członkinią gabinetów burmistrzów Johna Lindsay'a i Eda Kocha. Jako komisarz ds. kultury często stała u jego boku podczas wydarzeń publicznych. Jej zabiegi o wybieralne stanowisko były już jednak mniej skuteczne. W 1980 r. ubiegała się o miejsce w Senacie, lecz poniosła porażkę w demokratycznych prawyborach.
Później była Anita Bryant, Miss Okalhomy, która w 1959 r. zajęła drugie miejsce w krajowych wyborach najpiękniejszej Amerykanki. Bryant podjęła karierę piosenkarki z czterema hitami w czołowej 40. listy przebojów, by stać się też rzeczniczką kampanii producentów soku pomarańczowego na Florydzie. Opinia publiczna bardziej ją jednak pamięta za działalność wymierzoną w homoseksualistów. W 1977 r. przeprowadziła skuteczną kampanię na rzecz obalenia antydyskryminacyjnych przepisów w powiecie Dade na Florydzie, gdzie potem sama zamieszkała.
"Jeśli gejom przyznamy jakieś prawa" – głosiła publicznie w owym czasie – "to następne w kolejności są prostytutki, ludzie sypiający z psami bernardynami i obgryzacze paznokci".
W końcu lat 1970. Bryant stała się jedną z najbardziej kontrowersyjnych osób publicznych. Jej działalność polityczna przyćmiła karierę piosenkarską, która nigdy nie wyszła ponad przeciętny poziom. Straciła też kontrakt reklamowy z florydzkimi hodowcami pomarańczy.
Shelli Yoder, która uplasowała się na drugiej pozycji w wyborach najpiękniejszej w 1993 r. w 2012 r. bez powodzenia ubiegała się o demokratyczną nominację do Senatu w stanie Indiana. Podobny rezultat przyniosła walka wyborcza Varoline Bright, Miss Vermont 2011. Również demokratka Bright przegrała w wyścigu wyborczym w swoim stanie.
Więcej szczęścia miała Lauren Cheape, która przeprowadziła skuteczną kampanię wyborczą. Cheape ubiegająła się o miejsce w stanowej Legislaturze Hawajów. Jej wygrana wyborcza miała miejsce jesienią ubiegłego roku; wcześniej zwyciężyła w konkursie talentów w wyborach Miss America.
Aktualnie, w sąsiadującym z Illinois stanie Kentu¬cky, Heather French Henry nosi się z zamiarem udziału w wyścigu o fotel federalne¬go senatora. Demokratka i zwyciężczyni Miss America 2000 rozważa możliwość podjęcia trudnej walki z przywódcą republikanów w Senacie Mitchem McCon¬nellem.
Udział, a nawet zwycięstwo w konkursie Miss America nie stanowi najlepszego przygotowania do kariery politycznej. Mimo rozgłosu do jakiego niewątpliwie przyczyniły się szowinistyczne komentarze, Erice Harold, byłej Miss America będzie trudno pokonać w prawyborach w Illinois kongresmana Rodneya Davisa.
(ak)
Reklama