Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 02:45
Reklama KD Market

Dietą i poradnikami w depresję

Żeby zdrowym być






Z roku na rok lawino rośnie liczna osób chorych na depresję. Najgorsze jest to, że klasyczne rozwiązania farmakologiczne nie zawsze przynoszą pożadane efekty. Szuka się zatem rozwiązań alternatywnych lub uzupełniających. 

Ostatnio brytyjscy naukowcy z University of Glasgow odkryli, że skutecznym środkiem leczniczym są poradniki samopomocy na temat obniżonego nastroju, jego objawów, w tym zaburzeń snu, oraz sposobów radzenia sobie z nimi. W wyniku eksperymentu stwierdzono, że pacjenci z depresją, którzy poza lekami zostali wyposażeni w takie poradniki (po wcześniejszym instruktażu, jak z nich korzystać), po roku mieli lepsze wyniki w porównaniu z pozostającymi pod standardową opieką lekarza rodzinnego. Jednym z rekomendowanych poradników jest książka Christophera Williamsa Overcoming Depression and Low Mood.

Depresyjny nastrój z pewnością poprawi także odpowiednia dieta. Nic dziwnego, sporo produktów żywnościowych aż kipi od naturalnych antydepresantów, w tym kwasów tłuszczowych omega-3, magnezu, witamin z grupy B oraz substancji pobudzających organizm do produkcji hormonów szczęścia. A oto niektóre z nich:

1. Banany: bogate źródło łatwo przyswajalnych węglowodanów prostych, które są głównym paliwem dla mózgu i mięśni; skrobi dających poczucie sytości i błogostanu, witamin i minerałów (m.in. potasu niezbędnego dla pracy mięśni, w tym serca, i dodatkowo) wpływających na dobre samopoczucie i tryptofanu, z którego organizm produkuje serotoninę (neuroprzekaźnik, który wprawia nas w dobry humor i rozluźnia)

2. Produkty pełnoziarniste: bogate źródło węglowodanów złożonych, które rozkładając się stopniowo i powoli, optymalnie zasilają układ nerwowy, dotarczając mu przeciwstresowych witamin z grupy B, magnezu oraz wspomagającego przemianę materii błonnika

3. Tłuste ryby: najlepsze źródło kwasów tłuszczowych omega-3, które są płaszczem ochronnym dla komórek nerwowych i witaminy D (jej brak prowadzi do pogorszenia samopoczucia)

4. Chude mięso: mięso drobiowe (kurczak, a szczególnie indyk) zawiera dużo tryptofanu, z którego produkowana jest serotonina; mięso drobiowe, wołowe i wieprzowe zawiera tyrozynę, z których wytwarzane są inne neuroprzekaźniki, dopamina i noradrenalina, również kojarzone z dobrym samopoczuciem

4. Czekolada: źródło pobudzającej i dodającej energii kofeiny i teobrominy, a także przyczyna wydzielania się w organiźmie endorfin, które wywołują błogostan i uśmierzają ból

5. Szpinak: obecny w nim kwas foliowy uaktywnia wydzielanie neuroprzekaźników, których przy depresji często brakuje, a więc serotoniny i noradradrenaliny, a także chroni komórki nerwowe przed degeneracją. By mógł się przyswoić należy go spożywać z produktami bogatymi w żelazo

6. Orzechy: bogate źródło kwasów tłuszczowych, witaminy E i przeciwdziałającego stresowi magnezu. Tego ostatniego najwięcej jest w migdałach i orzechach włoskich.

 Dorota Feluś

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama