Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 06:12
Reklama KD Market

Reforma imigracyjna w rękach Boga

Reforma imigracyjna powinna zostać zatwierdzona i niezwłocznie wprowadzona w życie, bo tylko dzięki temu rodziny imigranckie pozostaną razem i nie będą dochodzić do ich rozbijania – mówił kardynał Francis George podczas wieczoru pielgrzymek i modlitwy o reformę prawa imigracyjnego.

/a> Jakub i Agnieszka Parzygnat z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej fot. Marek Dobrzycki


Wspólne nabożeństwo przedstawicieli różnych grup etnicznych zgromadziło wiernych w kościele pw. Św. Rodziny w śródmieściu Chicago.

Do świątyni dotarły trzy imigranckie pielgrzymki: z parafii Old St. Patrick´s, St. Adalbert i Notre Dame de Chicago. Według szacunkowych danych czwartkowy wieczór zgromadził ponad 2 tys. imigrantów z metropolii chicagowskiej.

"Polonię reprezentowała niezbyt liczna grupa, ale stało się tak z kilku przyczyn. Pielgrzymki wypadły w środku tygodnia, a polskie parafie dowiedziały się o uroczystościach z niewielkim wyprzedzeniem. Były reprezentacje kilku parafii, które zaznaczyły swoją obecność" – powiedział nam Marian Wolski, koordynator "Posługi imigranci imigrantom", programu realizowanego przez Biuro ds. Imigrantów i Edukacji Imigracyjnej (OIA) przy Archidiecezji Chicagowskiej.

Polonijną pielgrzymkę przyprowadzili tancerze zespołu Lajkonik (z kościoła pw. Św. Trójcy), którzy nieśli obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, a naszą grupę etniczną reprezentowali pielgrzymi-imigranci z parafii św. Konstancji, Św. Trójcy, św. Jacka, św. Pascala, św. Moniki i św. Rozalii.

Na czele latynoskiej pielgrzymki niesiono obraz Matki Boskiej z Gwadelupy. Licznie reprezentowana była filipińska grupa etniczna, ale i nie zabrakło wielu przedstawicieli społeczności azjatyckiej i afrykańskiej.

Pielgrzymów przywitał kard. Francis George, arcybiskup Chicago udzielając poparcia Archidiecezji "dla sprawiedliwej i kompleksowej reformy imigracyjnej".

"Wszyscy imigranci, nie tylko katolicy, odgrywają żywotną rolę zarówno w Archidiecezji Chicagowskiej, ale w życiu całej Ameryki" – powiedział duchowny. "Obcokrajowcy znacząco zwiększają siłę i dobrobyt Ameryki. Przy ogromnej konkurencji na całym świecie, Stany Zjednoczone potrzebują nowych fachowców, nowych pomysłów i idei, a to może przynieść korzyści naszemu całemu krajowi" – dodał kard. George.

Arcybiskup zapewnił, iż "imigranci nigdy nie byli obciążeniem dla amerykańskiej opieki społecznej, a wprost przeciwnie – przyczyniają się znacząco do wzrostu budżetu i rozwoju tutejszej gospodarki. "Obecny system imigracyjny jest niesprawny i powinien zostać jak najszybciej naprawiony" - podkreślał Francis George.

Kardynał przyjął przyniesione przez grupy pielgrzymkowe petycje poparcia dla reformy imigracyjnej. Polonijną petycję odczytała w języku polskim i angielskim przedstawicielka parafii pw. św. Konstancji Julia Malicki.

Ogółem w parafiach powiatów Cook i Lake zebrano 100 tys. petycji wyrażających poparcie Kościoła rzymsko-katolickiego dla reformy i nawołujących do szybkiego uchwalenia odpowiedniej ustawy. Na petycjach znalazły się podpisy wiernych ze 129 parafii, z których 35 proc. reprezentuje społeczności z niewielką liczbą imigrantów. Petycje z polonijnych parafii na ręce kard. George´a przekazał ks. Andrzej Maślejak, dyrektor Misji przy parafii Św. Trójcy.

"Reforma imigracyjna jest niezwykle potrzebna. Dobrze, że Kościół angażuje się aktywnie na rzecz jej zatwierdzenia. Głos Kościoła musi być usłyszany w Kongresie" – mówi ks. Maślejak.

"Akcja zbierania podpisów parafian potrwa jeszcze kilka tygodni. Spodziewamy się dalszych kilku tysięcy petycji, które zostaną przesłane do kongresmanów i senatorów decydujących o losach reformy imigracyjnej" – poinformował nas koordynator Marian Wolski.

Andrzej Kazimierczak


[email protected]



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama