Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 października 2024 03:23
Reklama KD Market

Polscy pisarze na festiwalu w Nowym Jorku


 


Dziewiąta edycja PEN World Voices Festival będzie trwać od 29 kwietnia do 5 maja, a uczestniczący w niej pisarze z całego świata będą dyskutować na temat roli odwagi w życiu osobistym, artys-tycznym i politycznym. Pod przewodnictwem Salmana Rushdiego, przewodniczącego tegorocznego festiwalu, goście PEN będą rozważać, jaki wpływ miała odwaga ludzi pióra na niedawne wydarzenia w najbardziej „gorących” politycznie regionach świata – w Birmie, Palestynie, RPA, na Haiti i w Guantanamo Bay – oraz wspominać godne szacunku akty osobistej odwagi literatów, które zamanifestowały się ostatnio w życiu codziennym.


 


W programie festiwalu znajdą się dyskusje panelowe i kameralne dyskusje z udziałem dwóch gości, warsztaty z udziałem publiczności oraz spektakle i prezentacje.


 


Agata Tuszyńska znana jest amerykańskim czytelnikom dzięki swoim dwóm książkom opublikowanym po angielsku – Lost Landscapes: In Search of Isaac Bashevis Singer and the Jews of Poland (Wm. Morrow, 1998) oraz od niedawna dostępnej w amerykańskich księgarniach biografii Vera Gran: The Accused (Alfred A. Knopf, 2013), poświęconej zapomnianej śpiewaczce z warszawskiego getta, którą Tuszyńska odnalazła w zapuszczonym paryskim mieszkaniu i przez trzy lata przeprowadzała z nią serię wywiadów. Pisarka będzie uczestniczyć w dwóch panelach: współorganizowanym przez magazyn "Guernica", poświęconym literaturze pamiętnikarskiej w ujęciu genderowym, oraz w dyskusji nad dziełem i spuścizną rosyjskiego pisarza i dziennikarza Wasilija Grossmana.


 


Tuszyńska będzie także uczestniczką spotkania w La Maison Française z udziałem znanego francuskiego pisarza Pierre’a Michona.


 


Innym polskim akcentem będzie prezentacja poetki Mary Karr, autorki bestsellerowej autobiografii The Liar's Club, poświęcona Zbigniewowi Herbertowi w ramach panelu zatytułowanego "Bravery in Poetry” (Poeci i odwaga).


 


W Austrian Cultural Forum New York odbędzie się dyskusja poświęcona zmarłemu niedawno filozofowi i intelektualiście Krzysztofowi Michalskiemu, którego myśl wywarła znaczący wpływ na polityczny i kulturalny dyskurs między Wschodem a Zachodem Europy i Stanami Zjednoczonymi. Jako myśliciel, aktywny działacz opozycji demokratycznej przed 1989 r. i twórca założonego w 1982 r. wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku, Michalski przyczynił się do budowy porozumienia w duchu szacunku i solidarności między przedstawicielami odmiennych opcji politycznych, różnych środowisk i klas społecznych. Wśród uczestników panelu są: Sławomir Sierakowski – szef “Krytyki Politycznej” i ważna postać polskiej “nowej lewicy”; Marci Shore – historyk i autorka książek Kawior i popiół. Życie i śmierć pokolenia oczarowanych i rozczarowanych marksizmem (Świat Książki 2009) i Nowoczesność jako źródło cierpień (Krytyka Polityczna 2012) oraz prof. Timothy Snyder (Yale), specjalista od historii Europy Wschodniej i autor m.in. wydanej także po polsku książki Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem (Świat Książki, 2011).


 


(Informacja prasowa Instytutu Kultury Polskiej)



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama