Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 23:19
Reklama KD Market

W Instytucie Sztuki: Pod znakiem Picassa


Sto lat temu, w 1913 roku, chicagowski Art Institute – jako pierwsze muzeum w Stanach Zjednoczonych – pokazał  prace młodego hiszpańskiego artysty, którego nazwisko, Pablo Picasso, stało się jednym z najbardziej znanych w sztuce XX wieku. Międzynarodowa Wystawa Sztuki Nowoczesnej, znana bardziej jako Armory Show, obejmowała obrazy i rzeźby głośnych europejskich artystów, między innymi Matisse'a, Brancusiego i Picassa.


 


Otwarta w ubiegłym tygodniu w Instytucie Sztuki wystawa "Picasso and Chicago" nawiązuje do tamtego wydarzenia, jednocześnie podkreślając kontakty, jakie rozwinęły się między artystą i miastem.


 


Obszerna retrospektywa, obejmująca ponad 250 eksponatów – obrazów, rysunków, grafik, szkiców, rzeźb i ceramiki – ukazuje rozwój Picassa od wczesnej twórczości, kiedy powstawały subtelne, rysowane cienką kreską portrety, przez okresy błękitny i różowy, związki z kolejnymi nurtami i stylami sztuki, do utworzenia wraz z Georgesem Braque kubizmu i dalszych poszukiwań twórczych.


 


Początek wystawy to eksponowana na całej ścianie fotografia z odsłonięcia 15 sierpnia 1967 r. podarowanej miastu przez Picassa gigantycznej rzeźby bez nazwy, obecnie znanej jako "Chicago Picasso". Na tym tle ustawiono sporządzoną przez Picassa jej miniaturę. Z głośników płyną dźwięki radiowej relacji z tego wydarzenia, prowadzonej przez Studsa Terkela.


 


Kończąc zwiedzanie ekspozycji wracamy do tematu chicagowskiej rzeźby. Liczne szkice pokazują proces powstawania twórczego zamysłu. Jako ilustracja związanych z rzeźbą licznych kontrowersji i jej niezbyt entuzjastycznego przyjęcia i konsternacji chicagowian, zostały umieszczone w oddzielnej gablocie reprodukcje komentarzy prasowych, z których jeden nosi tytuł: "Is Our New Statue a Real Dog?".


 


Z główną ekspozycją jest związanych dziewięć instalacji rozmieszczonych w różnych galeriach Instytutu Sztuki. Poszerzają one temat twórczości Picassa, ukazując różne źródła jego inspiracji i prace, które z jego inspiracji powstały.


 


Są to: The Artist and the Poet (ponad sto prac w galeriach 124–127), Picasso, Paris, and African Art (gal. 137), Picasso and American Art (gal. 271), Picasso and Spanish Golden Age (gal. 206, 211 i 212A), Picasso and Cezanne (gal. 246), Picasso and Man Ray (gal.10), Picasso and Ancient Greek Vases (gal. 151), Sculpture and the Architectural Frame (gal. 24) i The Mark of Modernism: Published Picasso (Ryerson and Burnham Libraries).


 


Krystyna Cygielska


–––––––––––––––––


Wystawę "Picasso and Chicago", której kuratorem jest Stephanie D’Alessandro, można oglądać do 12 maja.


 


 


 



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama