Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 17:50
Reklama KD Market

Noworoczny koncert grup tanecznych reprezentacji ZNP „Wici”


Od krakowiaka do „Strasznego dworu”




Chicago (Inf. wł.) – Piątego stycznia w salach bankietowych „White Eagle” w Niles odbył się noworoczny pokaz tańców połączony ze śpiewaniem kolęd przez członków grup tanecznych Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca Związku Narodowego Polskiego „Wici”.



Styczniowe koncerty grup tanecznych zespołu „Wici” mają wieloletnią tradycję. Tegoroczna impreza z rozmachem została zorganizowana w salach bankietowych „Orła Białego”, gdzie na co dzień odbywają się próby zespołu. Na występie i przy wspólnej kolacji zebrało się blisko pięćset osób, aby podziwiać popisy taneczne i wokalne, prowadzonych przez Magdalenę Solarz we współpracy z grupą choreografów zespołów.


 


W gronie gości honorowych koncertu byli między innymi: kapelan Związku Klubów Polskich, proboszcz parafii św. Franciszka Borgii ks. Ryszard Miłek, konsul Konrad Zieliński z małżonką Marią, choreograf z Polski Stanisław Krzemiński, wiceprezeska Związku Narodowego Polskiego Teresa Abick, członkinie Rady Dyrektorów ZNP: Wanda Penar, Stanisława Rawicka i Irena Hercik, komisarka Okręgu XIII ZNP Wanda Juda, wiceprezeska Wydziału Stanowego KPA Ewa Betka, przedstawiciel środowiska weterańskiego, żołnierz Armii Krajowej Jerzy Wardisiani z małżonką, była kierownik administracyjna zespołu Regina Oryszczak, Halina Bielowicz księgowa zespołu oraz wielu innych.


 


Witając publiczność, prowadząca koncert Ewa Staniszewska przypomniała najważniejsze wydarzenia z historii zespołu. Grupa powstała w 1972 roku. Dyrektorem artystycznym i choreografem od ponad trzydziestu lat jest Magdalena Solarz. W 1983 roku zespół ”Wici” został Reprezentacyjnym Zespołem Pieśni i Tańca Związku Narodowego Polskiego. Przez ostatnie trzydzieści lat w różnych grupach tanecznych występowało ponad trzy tysiące dzieci, młodzieży i dorosłych tancerek i tancerzy. Obecnie w zajęciach bierze udział ponad stu tancerzy podzielonych na dwie grupy oraz ponad dwustu tancerzy w grupach dziecięcych. W sumie we wszystkich grupach zespołu „Wici” występuje ponad 350 tancerzy.


 


W repertuarze zespołu znajdują się wszystkie tańce narodowe: polonez, mazur, krakowiak, kujawiak, oberek oraz suity taneczne pochodzące z dziesięciu regionów Polski. Tańce zostały oparte na autentycznych choreografiach i melodiach z danego regionu. Niejako osobną częścią bogatego repertuaru są różne tańce towarzyskie, estradowe i inscenizacje taneczne do przedstawień teatralnych. W ciągu ostatnich trzech dekad artystycznej działalności „Wici” występowały między innymi w operze „Straszny Dwór”, operze „Halka”, uczestniczyli w produkcji spektaklu „Betlejem Polskie”, współpracowali w produkcjach baletowych Alexandra Beneta: „Dziadek do orzechów”, „Jezioro łabędzie” oraz „Ofelia”.


 


Zespół miał zaszczyt występować w operetkach: „Baron cygański” i „Zemsta nietoperza”. W ostatnich latach wielokrotnie partnerował Paderewski Symphony Orchestra. Między innymi podczas koncertu w Orchestra Hall „Żywioł i muzyka” do muzyki Wojciecha Kilara, czy w Rosemont Theatre przy realizacji „Strasznego Dworu”.


 


Do najnowszych osiągnięć zespołu należy zaliczyć występy na wielu międzynarodowych festiwalach. Poczynając od Festiwalu Polonijnego w Rzeszowie poprzez międzynarodowe imprezy taneczne w Meksyku, Francji Portugalii i na Karaibach. Ostatnio w Krakowie na Dziecięcym Festiwalu „Wici” zdobyły pierwszą nagrodę.


 


Taniec w zespole umożliwił wielu osobom poznanie kultury i tradycji przodków. Pomimo pewnych trudności, na jakie w czasie swej działalności zespół napotykał, zawsze dawał sobie radę. Swój sukces zawdzięcza pracy i wytrwałości grupy choreografów oraz całego sztabu wolontariuszy, najczęściej rodziców.


 


Na otwarcie koncertu najmłodsze dzieci z grupy Kingi Podstawskiej zaprezentowały scenkę ze „Stajenki Betlejemskiej” oraz „Krakowiaka”. W kolejnym punkcie „Powitalnego poloneza” zatańczyły dwie grupy dorosłe. W kolejnej odsłonie zagrała kapela zespołu, a „Małe Wici” zaprezentowały tańce rzeszowskie. Podopieczne Anny Strojnej zaśpiewały kolędę „Gore gwiazda Jezusowi” oraz zatańczyły polkę siedlecką. W kolejnym punkcie programu tańce przeworskie oraz kolędę zaprezentowały podopieczne Joanny Wawro, a następnie na parkiecie pojawili się tancerze z kolejnej grupy Anny Strojnej, aby zaśpiewać pastorałkę „Panie Jezu mały” i zatańczyć suitę tańców żywieckich. Poźniej był krakowiak w wykonaniu grupy Kingi Podstawskiej. Dziewczęta wystąpiły w pięknych, zrobionych przez rodziców wiankach. Gościnny występ zespołu góralskiego „Tatry” poprzedziły „Słoneczne gwiazdeczki” z grupy reprezentacyjnej i grupą młodzieżową Joanny Wawro w tańcach spiskich. W finale koncertu grupa reprezentacyjna zatańczyła wiązankę tańców amerykańskich, do których choreografię stworzyła Anna Strojny.


 


Na zakończenie dyrektor artystyczna Magdalena Solarz dziękując wszystkim tancerzom i choreografom za pracę wręczyła upominki w postaci zdjęć członkom zespołu, który w czasie ostatnich wakacji występował we Francji. Podziękowania obok choreografów, akompaniatorów, skierowała pod adresem rodziców tancerzy, oraz wielu osób, które są zaangażowane w pracę na rzecz zespołu “Wici”.


 


Po koncercie ks. Ryszard Miłek poświęcił opłatki i wszyscy składali sobie życzenia oraz zasiedli do wspólnej kolacji. Po posiłku na sali pojawił się św. Mikołaj, który obdarował wszystkie obecne na sali dzieci prezentami ufundowanymi przez Lowell Foods, Hershey, . Finałem świątecznego koncertu była zabawa taneczna, która trwała do północy.


 



Tekst i zdjęcia:


AB/NEWSRP



(Zdjęcia dostępne są na stronie: www.newsrp.smugmug.com)



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama