Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 17:40
Reklama KD Market

Bożonarodzeniowa tradycja Zespołu Pieśni i Tańca „Lajkonik”

Kolędowanie z „Lajkonikiem”


 


Chicago (Inf. wł.) – Szóstego stycznia w kościele pod wezwaniem św. Trójcy na „Starym Trójkącie” w Chicago odbyło się noworoczne kolędowanie zespołów pieśni i tańca „Lajkonik”. O godzinie czwartej po południu tancerki i tancerze wraz rodzicami i opiekunami pojawili się w kościele, aby uczestniczyć w nabożeństwie sprawowanym w intencji zespołu przez jego dyrektora, ks. Andrzeja Maślejaka w asyście miejscowych duszpasterzy: ks. Roberta Będzińskiego i ks. Tomasza Ludwickiego. Na rozpoczęcie liturgii stojący na stopniach ołtarza cały zespół zaśpiewał kolędę „Cicha noc”, a później jeszcze kilka innych. W sprawowaniu Najświętszej Ofiary również wzięli udział członkowie zespołu, uczestnicząc w czytaniach, modlitwach i w procesji z darami.


 


W kościelnych ławach zasiadła liczna rzesza wiernych. W tym gronie obecny był zastępca konsula generalnego Robert Rusiecki, wiceprezeska Związku Narodowego Polskiego Teresa Abick oraz komisarka Okręgu XIII ZNP Wanda Juda. Po mszy zespół wraz z gośćmi pozował na stopniach ołtarza do pamiątkowej fotografii, aby następnie udać się do sali parafialnej pod świątynią na wspólne kolędowanie.


 


– Każdy naród ma swoje zwyczaje i pieśni bożonarodzeniowe, ale nasze kolędy wydają się być najpiękniejsze – wyznała kierownik artystyczna i choreograf zespołu Halina Misterka. – Zapraszając do naszej tradycji wspólnego kolędowania, pragnę serdecznie powitać wszystkich naszych gości, duszpasterzy, siostry zakonne, rodziców i was droga młodzieży – podkreśliła pani Halina zapraszając do śpiewania.


 


Na początek wszyscy zaśpiewali kolędę „Wśród nocnej ciszy”, a później kilkanaście innych. Dzieci wspomagały chórki złożone z rodziców. Śpiew kolęd urozmaicony został przez występy taneczne zespołu. Po zakończeniu pierwszej odsłony kolędniczego koncertu z życzeniami do uczestników koncertu zwrócił się dyrektor zespołu, a jednocześnie dyrektor Misji Trójcy Świętej, ks. Andrzej Maślejak, który złożył wszystkim życzenia i poświęcił opłatki, którymi uczestnicy koncertu łamali się składając sobie życzenia.


 


Po zjedzeniu przeróżnych, przygotowanych przez rodziców pyszności, dodam, że wstęp na koncert i kolację był bezpłatny, rozpoczęła się druga część kolędniczego popołudnia. Pod koniec tej odsłony spotkania ze śpiewającymi tancerzami „Lajkonika” na sali pojawili się kolędnicy.


 


Kolędniczy korowód ze Świętą Rodziną, Herodem, diabłem, śmiercią, Żydem, turoniem, aniołem i innymi postaciami, które znamy z polskiej tradycji kolędowania od domu do domu, przeszedł pomiędzy stołami uczestników koncertu śpiewając kolędy i zbierając datki na fundusz zespołu, który ciągle się rozwija i rozrasta oferując bogaty program artystyczny.


 


Zespół „Lajkonik” został założony przy Misji Świętej Trójcy 22 lata temu przez Ewę i Marka Kusiów. Od 1997 roku kierownikiem artystycznym „Lajkonika” jest Halina Misterka. Od tego samego roku zespół jest pod opieką Grupy 3241 Związku Narodowego Polskiego. Obecnie w zespole ćwiczy około130 młodych tancerek i tancerzy w 5 grupach wiekowych. Są to: „Reprezentacja”, „II Reprezentacja”, „Mały Lajkonik”, „Lasowiaczki” i najmniejsze „Krakowiaczki”. Zespół co trzy lata bierze udział w Światowym Festiwalu Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie i wielu innych imprezach tego typu. W czasie minionych wakacji letnich „II Reprezentacja” występowała na Między narodowym Festiwalu w Iwoniczu Zdroju. Tancerze występują na wielu imprezach polonijnych, miejskich i stanowych promując polski folklor i kulturę. W repertuarze zespołu znajdują się tańce narodowe: polonez, mazur, krakowiak, kujawiak, oberek oraz suity taneczne pochodzące z różnych regionów Polski. Tańce oparte są na autentycznych choreografiach i melodiach z danego regionu. Dodatkową część repertuaru stanowią tańce współczesne i towarzyskie.



 


W ramach lekcji tańca przez pół godziny w ciągu tygodnia choreograf Małgorzata Łyda i kierownik artystyczny, akompaniator Marta Dudek prowadzą z dziećmi i młodzieżą zajęcia umuzykalniające, czego pozytywne efekty można było usłyszeć podczas śpiewania kolęd. Praktycznie wszystkie dzieci śpiewały. Pani Marta stworzyła przy zespole młodzieżową kapelę smyczkową, która pomaga jej w akompaniowaniu. Nad stroną administracyjną zespołu czuwa Maria Grzebień oraz grono rodziców i wolontariuszy.


 


– To wspaniały i niezapomniany wieczór – stwierdził dyrektor zespołu i Misji Świętej Trójcy, ks. Andrzej Maślejak. – Od siedemnastu już lat w styczniu zespół daje koncert noworoczny, który cieszy się dużym uznaniem. Zazwyczaj był on organizowany w sali koncertowej, ale w 2011 roku zespół świętował jubileusz dwudziestolecia istnienia i koncert zimowy został przesunięty na galę jubileuszowa, która odbyła się w maju. W tym roku także koncert odbędzie się w Copernicus Center. Został zaplanowany na 14 kwietnia. Już teraz wszystkich serdecznie zapraszam na to wydarzenie artystyczne. Wcześniej, bo 20 stycznia w kościele po Mszy świętej sprawowanej o godzinie 4 po południu odbędzie się koncert, w którym wezmą udział wszystkie grupy artystyczne i modlitewne działające przy parafii. Wystąpi w nim również zespół „Lajkonik”. Już teraz zapraszam serdecznie na te koncerty – podkreślił ks. dyrektor.


 


– Pomysł kolędowania zrodził się wiele lat temu – dodaje kierownik artystyczna Halina Misterka. – W pierwszym koncercie trochę śpiewaliśmy, trochę tańczyliśmy. Jedna miała buty, druga korale, a trzecia wianek. Teraz to już jest pełna gala. Kto uczestniczy w naszych koncertach, to właściwie ma okazję do przeżycia świąt Bożego Narodzenia jeszcze raz i to tak po staropolsku. Duża w tym zasługa dzieci, naszych choreografów i rodziców, którzy czuwają nad stroną organizacyjną i przygotowaniem całości.


 


Proszę zwrócić uwagę, że wszyscy uczestnicy chętnie częstują się potrawami, które rodzice sami przyrządzili. W ten sposób kontynuujemy tradycję wspólnego siedzenia przy stole i zajadania świątecznych smakołyków, które każda rodzina przygotowała. Umawiamy się, że jedni przynoszą ciasto, jeszcze inni kanapki, napoje, owoce itp. Wszystko jest wykładane na wspólny stół i wszyscy zajadają się tymi pysznościami. Osobiście bardzo się cieszę, że to tak fajnie wychodzi i z głębi serca dziękuję wszystkim za zaangażowanie – podkreśliła pani Halina.


 


Tekst i zdjęcia:


AB/NEWSRP



(Zdjęcia dostępne są na stronie: www.newsrp.smugmug.com)



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama