Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 08:24
Reklama KD Market

Dni Artura Rubinsteina w Nowym Jorku



W 2012 r. przypada 125. rocznica urodzin (Łódź, 28 stycznia 1887) i 30. rocznica śmierci Artura Rubinsteina (20 grudnia 1982 w Genewie). Z tych okazji łódzka Fundacja im. Artura Rubinsteina organizuje od początku roku szereg wydarzeń artystycznych, m.in. uroczystości w Nowym Jorku, w tym sobotni koncert galowy w Carnegie Hall. Uroczystości amerykańskie w dniach 13-15 grudnia w Nowym Jorku uwieńczą rocznicowy Rok Artura Rubinsteina.


 


Maestro Rubinstein do końca życia czuł się Polakiem i był Polakiem; urodził się w żydowskiej rodzinie w Łodzi, mówił znakomicie po polsku, mimo że opuścił kraj rodzinny w wieku 9 lat, pomagał finansowo młodym polskim artystom, przekazywał duże kwoty na cele charytatywne w Polsce i w Stanach Zjednoczonych, ogromnie pomógł w promowaniu na świecie muzyki Karola Szymanowskiego, nazywanego następcą Chopina. Podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych w San Francisco w 1945 r. wyraził ze sceny oburzenie z powodu braku polskiej flagi i delegacji. Zamanifestował swój sprzeciw ostentacyjnym odegraniem polskiego hymnu, za co został uhonorowany przez Związek Narodowy Polski w Chicago.


 


Przekazywał duże kwoty na odbudowę Warszawy ze zniszczeń wojennych, na polskie szkoły muzyczne, fundował nagrody dla młodych polskich pianistów. Bezpłatnie przekazał Polsce ogromnej wartości dar – eksponowane obecnie w warszawskim Muzeum Fryderyka Chopina nuty, listy i dokumenty po Chopinie. Honoraria za koncerty w Polsce po II wojnie światowej zostawiał w Polsce.


 


Do największych wyróżnień, jakie otrzymał, należą: francuski Narodowy Order Legii Honorowej, amerykański Prezydencki Medal Wolności, polski Order Odrodzenia Polski „Polonia Restituta”, wysokie odznaczenia: włoskie, hiszpańskie, angielskie, rosyjskie etc., doktoraty honoris causa światowych uniwersytetów i honorowe obywatelstwo licznych miast świata, w tym Nowego Jorku.


 


Mieszkał wiele lat w Nowym Jorku, wystąpił 130 razy razy w Carnegie Hall.


 


Program Homage to Arthur Rubinstein w Nowym Jorku:


• Inauguracja uroczystości w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Wykład H. Sachsa (autora biografii Rubinsteina), dyskusja z udziałem córek pianisty, Ewy i Aliny Rubinstein, recital fortepianowy Marcina Koziaka, laureata konkursu im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy, 2007, wystawę fotograficzną o Rubinsteinie, koktajl.


Wstęp za imiennymi zaproszeniami.


 


• Spotkania z amerykańską Polonią, autokarowe zwiedzanie najważniejszych miejsc polonijnych w Nowym Jorku, wizyta w Instytucie Józefa Piłsudskiego i Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej, wspólna polska kolacja. Zobaczymy również dwa muzea: Rose Museum w Carnegie Hall i Frick Collection ze słynnym obrazem Rembrandta Polski jeździec.


 


• Koncert galowy w Carnegie Hall, wystawa planszowa o Rubinsteinie, film dokumentalny. W koncercie wystąpią: Anna Fedorova, laureatka I nagrody konkursu im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy 2009 i Roman Rabinovich, laureat konkursu im. A. Rubinsteina w Tel Awiwie 2008.


Bilety na koncert 15 grudnia ($45, $55, $65) sprzedają kasy Carnegie Hall, www.carnegiehall.org.


 


Międzynarodowa Fundacja Muzyczna im. Artura Rubinsteina cieszy się pełnym zaufaniem rodziny pianisty (posiadamy notarialne pełnomocnictwa), organizuje wydarzenia na najwyższym poziomie artystycznym, w tym co dwa lata w Łodzi Rubinstein Piano Festival, skutecznie wspiera młodych artystów, wydaje książki i płyty.


 


Zapraszając wszystkich zainteresowanych do bezpośredniego udziału w uroczystościach, prosimy o polecanie tego wydarzenia swoim przyjaciołom.


Wojciech Grochowalski


prezes fundacji Rubinsteina


 


 



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama