Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 04:27
Reklama KD Market

John Merchant o literaturze polskiej i polonijne



W sobotę 22 września w Teatrze Chopina odbyło się bardzo interesujące spotkanie, zorganizowane przez Bożenę Nowicką McLees, dyrektora programu Studiów Polskich na Uniwersytecie im. Loyoli w Chicago, wykładowcę języka i literatury polskiej na tej uczelni.


 


Centralnym punktem programu był wykład dra Johna Merchanta, który właśnie rozpoczął pracę na Loyola. W kręgu zainteresowań profesora poczesne miejsce zajmują literatura polska i irlandzka oraz wzajemne relacje między nimi, a także literatura potomków polskich emigrantów w USA, dramat i teatr europejski oraz twórczość filmowa w Europie centralnej i wschodniej.


 


Prof. Merchant zna kilka języków, w tym polski, francuski, niemiecki, rosyjski i chiński. Studiował na University of Illinois w Chicago i na Uniwersytecie Jagiellońóskim w Krakowie, doktorat uzyskał w 2006 roku na Uniwersytecie Chicago.


 


W Polsce przebywał kilkakrotnie, m.in. w Częstochowie i Koszalinie, gdzie uczył języka polskiego. Będzie kontynuował działalność rozpoczętą przez niezapomnianego, zmarłego cztery lata temu profesora Franka Kujawińskiego.


 


Jeden z obecnych wykładów dr. Merchanta to "Najwięksi polscy pisarze od Średniowiecza do Romantyzmu", a drugi – "Literatura polska od drugiej połowy XIX wieku do współczesności".


 


W Teatrze Chopina mówił o literaturze pisarzy polskiego pochodzenia w Ameryce, takich jak Stuart Dybek, Anthony Bukoski, Natalie Petesh, Geraldine Glodek, Leslie Pietrzyk i Denise Dee oraz poetów, m.in. Cecylii Woloch i Johna Minczeskiego.


 


W spotkaniu uczestniczyła duża grupa osób zainteresowanych literaturą polską i polonijną, między innymi wykładowcy wyższych uczelni i młodzież akademicka.


 


Zgromadzeni mieli okazję wysłuchać mini-recitalu Jany Pavlovskiej, młodej macedońskiej pianistki, pracującej nad doktoratem w Roosevelt University.


 


Wykład prof. Merchanta był też sposobnością do promowania programu Studiów Polskich na Uniwersytecie Loyola. Korzysta z niego w tym roku 145 studentów, w większości niepolskiego pochodzenia.


 


Od stycznia 2013 rozpocznie tam działalność Klub Polskiej Książki, którego comiesięczne spotkania będą prowadzone po polsku lub po angielsku, zależnie od życzenia uczestników. Moderatorami dyskusji będą polsko-amerykańscy bibliotekarze. Zgłoszenia można kierować do Bożeny Nowickiej McLees na adres [email protected].


 


Po sukcesie tegorocznego letniego kursu języka polskiego planuje się zorganizowanie intensywnego kursu języka polskiego w lecie 2013.


 


Przy okazji informacja: w Chicagowskiej Bibliotece Publicznej mamy ogromną kolekcję książek w języku polskim oraz anglojęzycznych na tematy polskie, w tym autorstwa pisarzy polskiego pochodzenia, o których była mowa w wykładzie.


 


Najwięcej takich książek znajduje się w bibliotece centralnej im. Harolda Washingtona, przy 400 S. State Street (między Congress i Van Buren), ale można je też zamówić z każdego lokalnego oddziału biblioteki publicznej miasta Chicago.


Maria Zakrzewska



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama