Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 00:24
Reklama KD Market

"Pilgrims" – fotografie Zbigniewa Bzdaka


Zbigniew Bzdak, fotoreporter, kajakarz, podróżnik. Urodził się w Radomsku, chodził do szkoły w Częstochowie, studiował w krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.  Podczas licznych wypraw – polskich i międzynarodowych – przepłynął najgłębszy na świecie kanion rzeki Colca w Peru i całą długość Amazonki. W Rosji fotografował bezdomne dzieci mieszkające w kanałach pod Petersburgiem, w Gwatemali – nędzarzy żyjących na wy-sypisku śmieci.


 


Jako jeden z ośmiu głównych fotografów projektu City 2000, dokumentującego różne aspekty życia w Chicago od pierwszej do ostatniej sekundy 2000 roku, pracował nad tematem życia religijnego w środowiskach imigrantów.


 


Wraz z wybitnym polskim dziennikarzem Olgierdem Budrewiczem jeździł po Ameryce, zbierając materiały do reportażu "Warszawy w USA" dla National Geographic Magazine.


 


Wydał album fotograficzny o Wyoming i przewodnik "Chicago". Pracował w gazecie Times of Indiana, uczył fotografii prasowej w chicagowskim Columbia College. Od dziesięciu lat jest fotoreporterem Chicago Tribune.


 


Jak widać, religia jest tylko jednym z licznych zainteresowań Zbigniewa, jednak na tyle silnym, że na wystawie poświęconej religii w środowiskach  chicagowskich imigrantów, która została otwarta w ubiegły piątek w Muzeum Polskim w Ameryce, znalazła się tylko niewielka część dorobku autora z tej dziedziny.


 


Na wystawę zatytułowaną Pilgrims składają się dwa cykle prac. Kolorowe fotografie z programu City 2000 ukazują ogromną różnorodność grup etnicznych, religii i wyznań, zgromadzeń i ceremonii w świątyniach dużych i małych, starych i tymczasowych, urządzonych na zapleczu sklepów czy w domach mieszkalnych.


 


Można tam zobaczyć chrześcijan – katolików i prawosławnych; buddystów, hinduistów i wyznawców judaizmu – semickich i etiopskich; zielonoświątkowców i muzułmanów. Pochodzą z różnych krajów świata, są różnych ras, w różnym wieku – młodzi i starzy, dorośli i dzieci, między innymi polskie, w bazylice św. Jacka. Wszystkich ich na fotografiach Bzdaka łączy jedno – głębokie przeżycie religijne.


 


Seria czarno-białych fotografii, obrazujących polskie pielgrzymki z Chicago do Indiany – początkowo na trasie 27 mil do Munster, a od 1998 roku do Merrilville (40 mil) – powstawała całymi latami, kiedy reporter szedł razem z pątnikami, powoli przemagając ich niechęć do skierowanego na nich obiektywu.


 


Przejmujące obrazy ludzi idących, rozmodlonych, podczas spowiedzi na trawie, posiłku na postoju czy snu w klasztornym ogrodzie, mówią więcej, niż mogłyby powiedzieć słowa.


 


Wielka sztuka Zbigniewa Bzdaka – reportera i artysty obiektywu, pozwala widzom niemal wejść między pątników i odczuć to, co oni przeżywają; a po obejrzeniu całej ekspozycji zrozumieć dokładnie przesłanie jej tytułu – wszyscy jesteśmy pielgrzymami.


 


Kuratorkami "Pielgrzymów" są Julita Siegel i Lisa Terlecki.


 


Wystawę  można oglądać do 14 października. Jest więc dużo czasu, a wiele osób będzie z pewnością chciało wrócić i obejrzeć ją jeszcze raz. To dużego kalibru wydarzenie, którego nie powinno się pominąć w swoich planach.


 


Adres muzeum: 984 N. Milwaukee Ave.


 


Inf.: tel. (773) 384-3352, www.polishmuseumofamerica.org.


 


Krystyna Cygielska



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama