Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 października 2024 18:19
Reklama KD Market

Polacy uczą dzieci w Peru

&q

uot;text-align: left; text-indent: 12px; line-height: 12px; font: normal normal normal 11px/normal 'Myriad Pro'; margin: 0px;">Już dziewiąty raz w peruwiańskiej miejscowości Chivay odbywa się letnia szkoła języka angielskiego, założona przez Polsko-Amerykańską Fundację Edukacyjną im. Ernesta Malinowskiego.


 


Kierownikiem i duszą całego przedsięwzięcia jest  – znany z działalności w Towarzystwie Przyjaciół Krakowa w Chicago – jeden z odkrywców Kanionu Colca, chicagowianin Andrzej Piętowski. Dziewięć osób, w tym studenci polskiego pochodzenia, co roku uczy języka angielskiego peruwiańskie dzieci z niezamożnych rodzin, by dać im szansę na pracę w turystyce, a tym samym na lepszą przyszłość.


 


Szkoła jest dużym wyzwaniem dla studentów-wolontariuszy, którzy spędzają w Peru aż pięć tygodni. Przez trzy dni każdego weekendu uczestniczą w niezapomnianych wyprawach: jezioro Titikaka, Kanion Colca, ruiny Machu Picchu.


 


Codziennie przed rozpoczęciem lekcji młodzi “profesores” pod kierownictwem Lindy Mrowicki, specjalistki od ESL (English as a Second Language), zgłębiają zasady metodycznego przygotowywania lekcji językowych. W wolnych chwilach zaś relaksują się w spa, utworzonym w pobliżu gorących źródeł wulkanicznych lub na lokalnym targu w poszukiwaniu etnicznych pamiątek.


 


Zdjęcie z lamą, możliwość smakowania jedzenia “z indiańskiego kotła”, z którego kupują gotową żywność lokalni mieszkańcy, to tylko niektóre z atrakcji centrum Chivay.


 


Miasteczko, oddalone o 160 km od Arequipy i 260 km od Puno, jest zakątkiem cudownie usytuowanym na wysokości 3.650 metrów npm, wciąż słabo rozwiniętym turystycznie. Ekonomiczny i kulturalny prymitywizm tego miejsca oraz bliskość Kanionu Colca przyciągają co roku kilkaset tysięcy turystów. Po raz kolejny widzimy, jak pobyt tutaj, blisko peruwiańskich Indian, ich pogoda ducha, ale też wciąż niski poziom świadczonych usług, zmieniają świadomość młodych wolontariuszy. Ta praca daje im nie tylko świeże spojrzenie na ich możliwości w nowoczesnej cywilizacji, ale i na osiągnięcia Zachodu. A co najważniejsze, młodzi wyjeżdżają stąd z rozwiniętą potrzebą działania na rzecz innych ludzi.


 


W tym roku w programie nauczania w Chivay udział wzięli: Andrzej Piętowski, Linda Mrowicki, Dawid Urbański, Adam Banach, Dorota Kociuba, Piotr Niedziński, Victoria Niedziński, Tatiana Kotasińska i najmłodszy uczestnik projektu – 16-letni Zack Urbański z Kanady (Fundacja Ernesta Malinowskiego gości dwóch przedstawicieli Polonii kanadyjskiej z Calgary).


 


Jesteśmy przekonani, że w przyszłym roku znów znajdziemy polską młodzież z tzw. najwyższej półki, gotową do kontynuowania naszego peruwiańskiego przedsięwzięcia w 10. edycji Szkoły Letniej J. Angielskigo "Colca 2013".


 


Tatiana Kotasińska


Kontakt z Fundacją im. Ernesta Malinowskiego:


[email protected]


 



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama