Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 października 2024 16:13
Reklama KD Market

Katarzyna Musiał w Chicago

 


Publiczność polonijna miała okazję podziwiać Katarzynę Musiał również podczas uroczystości obchodów 75. rocznicy powstania Muzeum Polskiego. Była też gwiazdą przyjęcia pożegnalnego konsula generalnego Zygmunta Matyni i jego małżonki – którzy opuszczają Chicago po blisko 5 latach na tej placówce dyplomatycznej.


 


Najważniejszym jednak wydarzeniem artystycznym Katarzyny Musiał podczas jej czerwcowego pobytu w Chicago, wychodzącym daleko poza ramy Polonii, było wystąpienie w programie radiowym 98.7 WFMT. Program emitowany był na żywo, a repertuar składał się głównie z muzyki kompozytorów XX wieku: Góreckiego, Lutosławskiego i Zygmunta Stojowskiego.


 


I właśnie z tym ostatnim ściśle wiąże się zaproszenie naszej młodej pianistki do tego radia. Otóż, dyrektor naczelny radia 98.7 WFMT – Steve Robinson, który jest wielbicielem muzyki klasycznej – usłyszawszy przypadkiem około dwóch lat temu przepiękną, i ku jego zdumieniu, zupełnie mu nie znaną muzykę Zygmunta Stojowskiego, zafascynował się nią tak bardzo, że postanowił zrobić wszystko, co w jego mocy, by ją rozpowszechnić i by przybliżyć sylwetkę Zygmunta Stojowskiego słuchaczom radia. I tak więc postanowił opracować program dokumentalny poświęcony, urodzonemu w Kielcach w 1870 i zmarłemu w 1946 roku w US, pianiście i kompozytorowi, prezentując sylwetkę i muzykę Zygmunta Stojowskiego słuchaczom. A ponieważ Steve Robinson współpracował już wcześniej z powodzeniem z konsulem Zygmuntem Matynią, i będąc w przyjaznych z nim stosunkach, zwrócił się do niego o pomoc w zaproszeniu pianisty polskiego wykonującego repertuar Stojowskiego. I tak oto zaproszona została Katrzyna Musiał, przy ogromnej pomocy, w tym również finansowej, konsulatu polskiego w Chicago. I właśnie dzięki tej współpracy zaistniał koncert radiowy Katarzyny Musiał wykonującej utwory Stojowskiego i innych kompozytorów współczesnch. Utwory Stojowskiego wykonane przez Kasię będą ponadto stanowiły archiwum muzyczne radia oraz znajdą się w programie dokumentalnym o Stojowskim.


 


Warto dodać, że Katarzyna zaproszona została do radia, wywiad ten poprowadził z Londynu wybitny muzykolog i prezenter Jon Tolansky. Tak więc rozmowa odbywała się na łączach dwóch radiostacji w Chicago i w Londynie. Jon Tolansky najwyraźniej polubił naszą pianistkę, bowiem zaprosił ją do wystąpienia podczas Olimpiady w Londynie. Natomiast zabawnie uroczym momentem wywiadu była wymiana opinii między Jon Tolansky, który usilnie próbował przekonać Katarzynę o silnych wpływach muzyki francuskiej na twórczość Stojowskiego, podczas gdy Kasia z największym szacunkiem, jak też stanowczością opowiadała, że w jej odczuciu muzyka Stojowskiego jest pod ogromnym wpływem polskiej muzyki ludowej i że ona nie może dopatrzyć się w niej wpływów francuskich.


 


Koncert Katarzyny Musiał był piękny, ale był, w mojej opinii, również bardzo ważny z jeszcze jednego powodu. Mianowicie, cieszy mnie ogromnie fakt, że dzięki współpracy konsulatu z placówką kulturalną tak wysokich lotów, jaką jest "Public Radio – Chicago", nie tylko miała okazję zaprezentować swój talent, ale również zyskać życzliwość oraz chęć pomocy w promowaniu jej dalszych kontaktów przez dwóch wpływowych profesjonalistów świata muzycznego w Chicago i w Londynie. Miałam przyjemność uczestniczyć w rozmowach Kasi i jestem pełna nadziei, że kontakty te zaowocują następnymi atrakcyjnymi ofertami dla naszej wybitniej młodej pianistki.


 


Kasia Musiał jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, między innymi:


 


Bradshow & Bruno Internationl Piano Competition – Nowy Jork.


 


Krzysztof Panderecki International Competition of Contemporary Chamber Music – Kraków.


 


Kay Meek Competition – Vancouver, Kanada.


 


Philip Cohen – Montreal, Kanada.


 


Wystąpiła też w wielu najbardziej prestiżowych salach koncertowych, takich jak:


 


Carnegie Hall – Nowy Jork, Vancouver Olympic Games, Tampietto Festival Musicale della Nazoni – Rome, Camerata – Nowy Jork, Toronto Simfonietta, L’Orchestra Symphoniques de L’Isle, McGill Chamber Orchestra, International Bach Festival – Polska, Bielsko Chamber Orchestra.


 


Tekst:


Anna Dudzik



Zdjecia:


Konsul Robert Rusiecki


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama