Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 października 2024 14:19
Reklama KD Market

75 lat Muzeum Polskiego w Ameryce


W obchodzącym 75-lecie Muzeum Polskim w Ameryce została otwarta wystawa, ukazująca początki działalności tej placówki w fotografii archiwalnej z własnej kolekcji MPA. Znalazły się na niej również eksponaty z polskiego pawilonu na nowojorskiej Wystawie Światowej 1939 roku.


 


Eksponowane materiały ukazują historię muzeum od zniszczenia w pożarze Alliance College w Pensylwanii dokumentów z historii Polonii amerykańskiej i podjęcia przez zjazd Zrzeszenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w 1911 roku decyzji o utworzeniu muzeum.


 


Budynek zaprojektował na zlecenie ZPRK urodzony w Polsce, a pracujący w Ameryce architekt John Flizikowski.


 


W lutym 1912 kupiono siedem parceli u zbiegu ulic Milwaukee i Augusta, a 3 listopada wmurowano tam kamień węgielny. Kontrakty na budowę otrzymały firmy prowadzone przez Polaków.


 


W 1913 roku wprowadziło się tam ZPRK, w 1915 znalazła miejsce biblioteka, a w 1935 – muzeum i archiwa.


 


Oglądając wystawę poznajemy ludzi, którzy pierwsi kierowali muzeum, i tych, którzy w nim z oddaniem pracowali – Josepha L. Kanię, prezesa w latach 1934–41 i 1946–53, Mieczysława Haimana, kuratora od 1935 do 1949, Sabinę Logisz (od 1934 do 2002).


 


Na starych fotografiach Ignacy Jan Paderewski w Chicago dekoruje polskimi odznaczeniami działaczy polonijnych.


 


Zwiedzenie wystawy wymaga czasu. Obok wielu historycznych fotografii, na których rozpoznajemy między innymi główną salę muzeum, w której znajduje się wystawa, w gablotach – będących również eksponatami – znajdują się dokumenty, listy, wycinki prasowe, wprowadzające w sprawy dawnego polonijnego Chicago, w tym stuletnią historię budynku, w którym muzeum się mieści.


 


Jak wiadomo, wśród bogatych zbiorów MPA znajdują się eksponaty z polskiego pawilonu Wystawy Światowej w Nowym Jorku, które wobec wybuchu wojny nie mogły wrócić do Polski. Są wśród nich wspaniałe rzeźby w metalu Henryka Grunwalda (1904–1958), rysownika, metaloplastyka, grafika i malarza, którego twórczość powoli ulega niesłusznemu zapomnieniu.


 


Również z nowojorskiej wystawy pochodzą: znany bywalcom MPA obraz Stanisława Kaczora Batowskiego "Pułaski pod Savannah", ogromny witraż Mieczysława Jurgielewicza "Symbol Polski odrodzonej", Sztandary historycznych dzielnic Polski, a także piękne, wsparte na rzeźbionych orłach gabloty.


 


Wystawa, która będzie otwarta do 31 sierpnia, jest godna polecenia Polakom i Amerykanom, dorosłym i dzieciom, pasjonatom historii i wszystkim tym, których interesuje polska kultura.


Krystyna Cygielska



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama