Stowarzyszenie Amerykańskiego Przemysłu Nagraniowego (the Recording Industry Association of America) w 2007 roku wygrało sprawę przeciw kobiecie uznanej winną nielegalnego skopiowania i rozpowszechniania 24 utworów. Amerykanka dwukrotnie odwoływała się od wyroku z dużym sukcesem. Początkowo, karę zmniejszono na 1 mln.920 tyś., by przy kolejnym odwołaniu obniżyć ją do 200 tyś.Jammie Thomas-Rasset odwołała się po raz kolejny. Tym razem sędzia był dla niej dużo łaskawszy i znacznie zredukował wysokość kary argumentując,że pierwotna kwota , którą zasądzono była "potworna".
Piratka nie zamierza jednak złożyć broni twierdząc, że jest matką czwórki dzieci, a jej rodzina utrzymuje się tylko z jednej pensji; wyrok przekracza więc jej możliwości finansowe.
Pani Thomas udowodniono nielegalne skopiowanie 2 tyś. utworów, jednak odpowiadała za rozpowszechnianie 24 z nich, m.in piosenek Aerosmith, Def Leppard, Green Day i Glorii Estefan.
Amerykańskie prawo reguluje wysokość odszkodowań, których mogą się domagać producenci muzyczni. Wahają się one pomiędzy 750-cioma dol. a 30 tyś. za każdy utwór. Sędzia może podnieść wysokość kary maksymalnie do 150 tyś. jeśli uzna, że piractwo było umyślne.
MB ( BBC)