Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 02:34
Reklama KD Market

W USA rekordowa liczba bankrutów

Jak podał we wtorek amerykański rząd oświadczenia o bankructwie złożyła największa liczba podmiotów od 2005. W raporcie stwierdzono, że gospodarka zwalnia, a liczba bezrobotnych zbliża się do liczby dwucyfrowej. Na podstawie informacji z centrali administracji amerykańskich sądów pomiędzy kwietniem a czerwcem tego roku przyjęto 422 061 tysięcy deklaracji o upadłości. W poprzednich trzech miesiącach liczba ta wynosiła 388 148 tysięcy (ok. 9 proc. mniej). Biorąc pod uwagę analogiczny okres roku ubiegłego...
Jak podał we wtorek amerykański rząd oświadczenia o bankructwie złożyła największa liczba podmiotów od 2005. W raporcie stwierdzono, że gospodarka zwalnia, a liczba bezrobotnych zbliża się do liczby dwucyfrowej.
Na podstawie informacji z centrali administracji amerykańskich sądów pomiędzy kwietniem a czerwcem tego roku przyjęto 422 061 tysięcy deklaracji o upadłości. W poprzednich trzech miesiącach liczba ta wynosiła 388 148 tysięcy (ok. 9 proc. mniej). Biorąc pod uwagę analogiczny okres roku ubiegłego  liczba deklaracji wzrosła o 11 proc., kiedy zarejestrowano 381,073 tysięcy. W roku rozliczeniowym, zakończonym 30.czerwca odnotowano 1,57 miliona bankructw, co stanowi wzrost o ok. 20 proc. w stosunku do liczby 1,31 miliona rok wcześniej. W tym bankructwa konsumenckie wzrosły o 21% do 1,51 miliona, a bankructwa firm o 9% do liczby 59,608 tysięcy. Liczba takich deklaracji w ostatnim kwartale rozliczeniowym po raz pierwszy przekroczyła liczbę 400,000 od czasu czwartego kwartału roku 2005. Wtedy to padł rekord ilości wszczętych postępowań upadłościowych (667 431 tyś.) - w związku z uchwaloną przez Kongres zmianą federalnych przepisów o bankructwie. Zmiany te uszczelniały poprzednie przepisy i uczyniły takie postępowanie trudniejszym, zarówno dla osób prywatnych, jak i dla firm.  Jak twierdzi Deborah Thorne z Uniwersytetu Ohio: „Zdajemy sobie sprawę, że główną przyczyną bankructw jest utrata pracy i koszty opieki społecznej, a także nakładający się na to kryzys. Sytuacja jest niestabilna, w związku z czym nie jest dla mnie niespodzianką, to że te liczby rosną. Dopóki nie zmądrzejemy, zapewniając dobrze opłacaną dobrą pracę, dopóki nie zrobimy czegoś z kryzysem na rynku nieruchomości, liczba upadłości będzie się tylko zwiększać”. We wtorek amerykański bank centralny poinformował o wysokim bezrobociu odnotowanym w czerwcu (9,5 proc.), a także słabym wzroście przychodów, spadku cen na rynku nieruchomości i zaostrzeniu warunków kredytowania, które to czynniki sprawiły spadek tempa rozwoju gospodarczego. Najwyższą liczbę deklaracji o bankructwie odnotował stan Nevada. W poprzednim roku było to – statystycznie - 11,74 na tysiąc mieszkańców, natomiast Alaska zanotowała najmniejszą liczbę bankructw: 1,58 na każdy tysiąc. Dla porównania: Kalifornia jest na miejscu siódmym, Texas na czterdziestym ósmym, Nowy Yorka na czterdziestym pierwszym, a Floryda na piętnastym. AP (MSNBC) Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama