Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 02:54
Reklama KD Market

Po 107 latach Harley nie będzie produkowany w Milwaukee

Miasto Milwaukee w stanie Wisconsin do tej pory kojarzyło się z produkcją piwa i znanych na całym świecie motocykli Harley – Davidson. Wygląda jednak, że to się wkrótce zmieni. Najpierw amerykański gigant piwa Miller przeniósł swoja główna siedzibę z Milwaukee do Chicago, po połączeniu się z Molson Coors Brewing Co. Teraz po blisko 107 latach z taśmy produkcyjnej w Wisconsin prawdopodobnie przestaną zjeżdżać nowe egzemplarze Harleya. Jeszcze w kwietniu przedstawiciele zarządu firmy ostrzegli pracowników, że produkcja może zostać przeniesiona. Gdzie? Tego wciąż nie wiadomo...
Miasto Milwaukee w stanie Wisconsin do tej pory kojarzyło się z produkcją piwa i znanych na całym świecie motocykli Harley – Davidson. Wygląda jednak, że to się wkrótce zmieni. Najpierw amerykański gigant piwa Miller przeniósł swoja główna siedzibę z Milwaukee do Chicago, po połączeniu się z  Molson Coors Brewing Co.  Teraz po blisko 107 latach z taśmy produkcyjnej w Wisconsin prawdopodobnie przestaną zjeżdżać nowe egzemplarze Harleya.
Jeszcze w kwietniu przedstawiciele zarządu firmy ostrzegli pracowników, że produkcja może zostać przeniesiona. Gdzie? Tego wciąż nie wiadomo. Członek zarządu,  Keith Wandell ujawnił tylko, że ostateczna decyzja podjęta zostanie w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Przyznał, że sprawdzana jest możliwość ewentualnej lokalizacji w kilku stanach, jednak nie podał w których. Wandell podkreślił, że mimo zmian  w Wisconsin utrzymanych zostanie 1. 630 stanowisk pracy. Harley – Davidson to marka kojarząca się jednoznacznie z amerykańskim przemysłem. A wszystko zaczęło się w małym garażu, gdzie w 1903 roku 23-letni wówczas  William S. Harley  i o rok od niego młodszy Arthur Davidson rozpoczęli sprzedaż własnoręcznie wykonanych motocykli na drewnianej ramie. W ciągu kolejnych lat produkcja na tyle się rozwinęła, że Armia USA złożyła zamówienia na motory, które wykorzystano podczas I i II wojny światowej. Dzięki tym zbrojnym konfliktom o wynalazku z Milwaukee dowiedziała się Europa, Japonia a nawet Chiny.  W 1984 roku przyszłość Harley – Davidson stanęła pod znakiem zapytania. Firmie groziło bankructwo, ponieważ zalegała z zapłatą 90 milionów dolarów. Jeden z bankierów, prowadzących rozmowy z przedstawicielami firmy okazał się miłośnikiem dwukołowej maszyny i przyznał, że posiada Harleya i to uratowało dalszą produkcję a bank stworzył korzystne warunki spłaty długu. Z biegiem czasu Harley stał się synonimem przynależności do nobilitowanej grupy osób, które stworzyły swego rodzaju społeczność, w charakterystycznej skórzanej odzieży, swobodnym podejściu do życia i bardzo integralną. Holywood też nie oparło się urokowi Harley’a. Pojawia się on często w filmach począwszy od Easy Rider (z 1969 roku),   do współczesnej animowanej opowieści o rodzinie Simpsons. Sam  Elvis Presley, podobnie jak Arnold Schwarzenegger, Jimi Hendrix a nawet Brigitte Bardot są znanymi harleyowcami. BK ( AP, inf. wł.) Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama