Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 03:59
Reklama KD Market

Senat zatwierdził reformę branży finansowej

Senat USA przyjął w czwartek restrykcyjne przepisy regulujące funkcjonowanie amerykańskiej branży finansowej. Ustawa nazywana reformą bankową wprowadza większa kontrolę rządu federalnego nad Wall Street i instytucjami finansowymi. Dokument trafi teraz na biurko prezydenta, który już zapowiedział, że go podpisze. Zawarte w nim regulacje są uważane za najbardziej rygorystyczne od czasów Wielkiej Depresji
Senat USA przyjął w czwartek restrykcyjne przepisy regulujące funkcjonowanie amerykańskiej branży finansowej. Ustawa nazywana reformą bankową wprowadza większa kontrolę rządu federalnego nad Wall Street i instytucjami finansowymi. Dokument trafi teraz na biurko prezydenta, który już zapowiedział, że go podpisze. Zawarte w nim regulacje są uważane za najbardziej rygorystyczne od czasów Wielkiej Depresji.
Reforma bankowa ma zapobiec w przyszłości kryzysom, podobnym do tego, jaki w 2008 roku rzucił amerykański system finansowy na kolana. Rząd federalny zmuszony był przeznaczyć miliardy dolarów na ratowanie Wall Street i amerykańskiej gospodarki przed całkowitą katastrofą. Prace nad ustawą trwały ponad rok i zakończyły się w 22 miesiące po upadku Lehman Brothers, którego bankructwo wywołało panikę na światowych giełdach. Za przyjęciem reformy bankowej zagłosowało 60 senatorów, 39 było jej przeciwnych. Wśród oponentów regulacji byli głownie Republikanie, którzy sprzeciwiali się zbyt dużej ich zdaniem ingerencji państwa w działalność sektora finansowego. Ustawa daje władzom nowe instrumenty kontroli instytucji finansowych. Zaostrzy ona rządowy nadzór nad bankami i zwiększy ochronę ich klientów. Przepisy zawarte w reformie bankowej zakładają także utworzenie nowego organu chroniącego prawa konsumentów – Agencji ds. Ochrony Konsumentów w Rezerwie Federalnej. Miałaby ona moc regulowania wszelkich transakcji związanych z udzielaniem kredytów. Reforma zakłada ponadto utworzenie dziewięcioosobowej Rady Nadzoru Stabilności Finansowej, która mogłaby położyć kres działaniom dużych firm, jeśli te stanowiłyby zagrożenie dla równowagi systemu finansowego. Ponadto projekt zakłada ograniczenie udziału banków w handlu na własny rachunek, polegający raczej na handlu ich własnymi zasobami finansowymi niż w imieniu inwestorów, oraz ograniczenie inwestycji banków w funduszach hedgingowych i funduszach typu private equity. Eksperci podkreślają, że nowe przepisy dotyczyć będą zarówno skomplikowanych operacji finansowych na Wall Street jak i zwykłych transakcji płatniczych dokonywanych przez zwykłych Amerykanów za pomocą kart debetowych lub kredytowych. Prezydent Obama nie kryła zadowolenia z przyjęcia forsowanej przez niego reformy bankowej. “Zamierzam podpisać ustawę, która będzie chronić zwykłych konsumentów I stworzy podstawy silniejszego I bezpieczniejszego system finansowego. Systemu, który będzie innowacyjny, kreatywny, oparty na zasadach zdrowej konkurencji a jednocześnie nie ulegnie nastrojom paniki i kryzysom” – powiedział w chwilę po zakończeniu głosowania w Senacie, prezydent Obama. MNP, AS (AP, inf.wł)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama