Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 13 października 2024 05:27
Reklama KD Market

Dzieci i młodzież szkoły im. J. Słowackiego Ojcu Świętemu w 5. rocznicę Jego śmierci


W wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego 2 kwietnia 2005 r. do tłumów wiernych zgromadzonych na placu św. Piotra, a za pośrednictwem mediów do odbiorców na całym świecie dotarła wiadomość: o godzinie 21. 37 nasz Ojciec Święty odszedł do domu Ojca.


 


Przyjęliśmy tę informacje ze smutkiem, zadumą, ale zarazem z niedowierzaniem, że nie usłyszymy już głosu Człowieka, który zawsze niezwłocznie reagował na wszelkie przejawy niesprawiedliwości i zła. Dobiegł końca trwający prawie 27 lat pontyfikat Jana Pawła II, rozpoczęty 16 października 1978 r. Żegnaliśmy Papieża, który dzięki swej postawie i działaniu stał się największym autorytetem moralnym współczesnego świata.


 


Wiele środowisk zastanawia się obecnie, w jaki sposób to wielkie dziedzictwo nauczania polskiego Papieża przekazywać nowym pokoleniom.


 


W niedzielę 25 kwietnia w kościele św. Józefa Robotnika w Wheeling uczniowie Polskiej Parafialnej Szkoły im. J. Słowackiego zaprezentowali widowisko słowno-muzyczne poświęcone Papieżowi, pod hasłem „Dzieci i młodzież Ojcu Świętemu”. Ojciec Jerzy Gawlik, zaprosił licznie zgromadzonych uczestników mszy św. do pozostania w kościele po jej zakończeniu.


 


Muzyczny akcent zmienił nastrój i rozpoczął prezentację. Dyrektor szkoły Renata Rudnicki na wstępie odczytała list, jaki przed laty otrzymał Jan Paweł II od nauczycieli naszej szkoły z prośbą o błogosławieństwo. Do listu zostały dołączone również rysunki i listy dzieci, czasem nieudolnie napisane, ale pisane szczerym sercem.


 


Po krótkim czasie z Watykanu nadeszła odpowiedź z Apostolskim Błogosławieństwem, ale i przesłaniem dla uczniów.


 


„Ojcu Świętemu są szczególnie bliskie dzieci oraz młodzież(...). Na Was spoczywa wielkie zadanie budowania czasów, które nadchodzą. Wszyscy patrzą na Was z wielką nadzieją. Wykorzystujcie więc czas na solidną naukę i poznawanie coraz to nowych przedmiotów. Gdy będzie Wam trudno w życiu, niech myśl Wasza biegnie ku Chrystusowi".



Dziś uczniowie naszej szkoły składają hołd Ojcu św. zapewniając o swoim przywiązaniu i wielkiej miłości do Boga.


 


Narracja, wiersze i piosenki w wykonaniu dzieci i młodzieży przypomniały ważne wydarzenia z życia i działalności Papieża-Polaka.


 


„Na placu św. Piotra pustym o tej porze,



przyklęknął nowy Papież i szepnłą: mój Boże



po polsku”.



Skupieni i zasłuchani mogliśmy jeszcze raz ujrzeć postać w bieli, pogrążoną w modlitwie lub nieustannie pielgrzymującą tam, gdzie czekały na nią spragnione sprawiedliwości, pokoju lub słów otuchy i poparcia tłumy. Spróbowaliśmy odtworzyć ten niezwykły nastrój, jaki towarzyszył pierwszej pielgrzymce Ojca Świętego do ukochanej Ojczyzny, z którą zawsze był szczególnie związany. Nagle zza ołtarza zbliżyła się do nas postać w bieli łudząco podobna do tej autentycznej, dawno nie widzianej. Wojciech Gieron, który znakomicie wcielił się w rolę Papieża przemówil Jego słowami:


 


Ziemio rodzinna



Wielbię Cię, chwalę,



Miłuję i podziwiam.



Jesteś wielka – wielkością  swoich synów.



Jesteś piękna – pięknością rodzących pól.



Jesteś radosna – beztroskim śmiechem dzieci.



Jesteś bolesna – boleścią cierpiącej matki.



Jesteś pełna nadziei na lepsze jutro”.



Tego wieczoru Papież przemawiał jeszcze kilka razy. Do dzieci skierował słowa: „Chwalcie imię Pana! Mali przyjaciele”, a dorosłym uświadamiał, że „dzieci są uśmiechem nieba powierzonym ziemi. Są prawdziwymi klejnotami rodziny i społeczeństwa. Są radością kościoła”.


 


Wielkie słowa uznania należą się dzieciom i młodzieży oraz nauczycielom przygotowującym program za dobór scenariusza i muzyczną oprawę widowiska. Bogaty repertuar zawierał piosenki różniące się tematyką, stylem muzycznym, rodzajem akompaniamentu. Odpowiedzialny za całokształt, pianino, keyboard, przygotowanie zespołu dziecięcego, wokal – był nasz nauczyciel muzyki Marcin Bogacz, skrzypce – Anna Kowal-Świech, gitara – Marzena Pasula, wokal – Beata Węgrzynowicz oraz zespół "Hosanna", który uświetnia Mszę św. dla dzieci i szkolne uroczystości od kilku lat.


 


Wielkie uznanie należy się pani Marzenie Pasuli, która prowadząc uczniów do matury zadbała o przygotowanie ich również do prowadzenia narracji i recytacji.


 


Ola Zdzieniecka, Monika Dudzik, Gabrysia Jarosz, Anastazja Woźniak, Klaudia Grabowski oraz najmłodsi wykonawcy Paulinka Przybora, Oliwia Bogacz, Krzysiu Chwała i Jasiu Ford, należą do grupy uczniów, którzy odpowiadają na każdą propozycję udziału w życiu społeczności szkoły. Wielki ukłon w stronę ich rodziców.


 


Uzupełnieniem i wzbogaceniem, a także lekcją historii i patriotyzmu była wspaniała wystawa poświęcona Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Bogate zbiory zawierające między innymi ogromne plansze, pamiątki, gadżety, książki, czasopisma, prace plastyczne wykonane przez dzieci udostępniła nam pani Ewa Misiak i pan Dariusz Olszewski. Bezcenne eksponaty mogliśmy podziwiać od piątkowego wieczoru do niedzieli. Odżył w naszej pamięci biały marsz Polonii, jeszcze raz odkrywaliśmy głęboki sens Dekalogu Emigranta autorstwa Jana Pawła II.


 


Swoją obecnością zaszczycili nas goście honorowi: Teresa Abick – wiceprezes Związku Narodowego Polskiego oraz Alicja Kuklińska – wiceprezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości, a zwłaszcza dzieciom i młodzieży, rodzicom, na których pomoc zawsze możemy liczyć, nauczycielom, a także Zarządowi Szkoły, który zafundował. kremówki, gorące wyrazy podziękowania.


 


Tekst: Zofia Podobińska


Zdjęcia: Halina Fotidzis



Papieża odegrał: Wojciech Gieron, rodzic ucznia klasy I Kubusia Gieron.



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama