Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 13 października 2024 05:21
Reklama KD Market

Zły stan zdrowia Amerykanów. Sterydy osłabiają serce. Alkohol i cukrzyca. Palenie i geny.


Co warto wiedzieć




Chicago (Inf. wł.) – Rząd federalny bije na alarm, ponieważ stan zdrowia społeczeństwa amerykańskiego jest bardzo zły.


 


Federalne centrum epidemiologiczne, Center for Disease Control and Prevention (znany jako CDC) w Atlancie opublikował najnowsze dane statystyczne, z których wynika, że aż 45 procent Amerykanów, a więc prawie połowa całej dorosłej populacji, ma wysokie ciśnienie, wysoki poziom cholesterolu lub cukrzycę, w związku z czym jest narażona na schorzenia serca i układu krążenia.


 


Raport CDC stwierdza też, że 13 procent Amerykanów cierpi na dwa z trzech wymienionych czynników chorobowych, a 3 procent na wszystkie trzy.


 


Ponadto jedna trzecia społeczeństwa amerykańskiego cierpi na otyłość.


 


Lekarze zwracają uwagę, że wszystkie wymienione przypadłości można kontrolować, a nawet wyleczyć, przy pomocy zmiany stylu życia (dieta, ruch) i odpowiednich preparatów farmakologicznych. 


 


Niestety, trudniej jest nakłonić Amerykanów do zmiany trybu życia, niż do zażycia tabletki. Pomimo apeli służby zdrowia, bardzo niechętnie zmieniają sposób żywienia i uaktywniają się ruchowo. 


 


***


Jak wynika z nowego badania, długoterminowe używanie sterydów anabolicznych może osłabić serce oraz zwiększyć ryzyko zawału i nagłej śmierci.


 


Sterydy anaboliczne naśladują działanie testosteronu, hormonu występującego w organizmie człowieka, biorącego udział w budowaniu mięśni.


 


W badaniu porównywano grupę kulturystów zażywających sterydy do grupy uprawiającej ten sam sport, ale nie zażywającej hormonów.


 


W pierwszej grupie badanych komora serca pompująca krew była znacznie słabsza niż w drugiej.


 


Wyniki badania opublikowano w magazynie kardiologicznym Circulation


 


***


Umiarkowane picie alkoholu – porcja lub dwie dziennie – może zmniejszać ryzyko cukrzycy. Zależność tę wykazało kilka badań.


 


W najnowszym badaniu, z którego raport ukazał się w American Journal of Clinical Nutrition, sprawdzano, czy wykryta zależność nie pokazuje tak naprawdę powiązania między zdrowszym trybem życia, a zmniejszonym ryzykiem cukrzycy. Jak bowiem stwierdzono, osoby, które umiarkowanie spożywają alkohol, prowadzą zdrowszy tryb życia.


 


Jak na razie badaczom nie udało się rozwiązać zagadki alkoholu i cukrzycy. Nie wiadomo, czy rzeczywiście ma on właściwości prewencyjne.


 


Lekarze są zgodni co do jednego: jeśli ktoś nie pije alkoholu, nie powinien zaczynać w nadziei, że zapobiegnie cukrzycy.


 


***


Geny odgrywają większą rolę w nałogu palenia niż dotychczas przypuszczano. Rzucenie palenia może nie być kwestią silnej woli, tylko pewnej konfiguracji genetycznej.


 


Badacze analizowali profile genetyczne 140 tys. osób i okazało się, że określony kod DNA towarzyszy rozpoczęciu palenia, a inny – próbom porzucenia nałogu.


 


Naukowcy mają nadzieję, że odkrycie pomoże w opracowaniu nowych metod leczenia nałogu palenia.                    


(ao)



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama