Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 30 września 2024 06:27
Reklama KD Market
Reklama

„…Wyparli się Ciebie, bo przecież zawiodłeś ich oczekiwania…”


Misterium Męki Pańskiej w Jezuickim Ośrodku Milenijnym




Chicago (Inf. wł.) – W piątek i sobotę przed Niedzielą Palmową, w Jezuickim Ośrodku Milenijnym w Chicago odbyło się przedstawienie „Misterium Męki Pańskiej” w wykonaniu młodzieży i dzieci z JOM, członków Teatru Ludowego „Rzepicha”, poetów ze Zrzeszenia Literatów Polskich im. Jana Pawła II w Chicago, członków Grupy Modlitewnej „Jaśmin” oraz zawodowego aktora Macieja Góraja, który wcielił się w postać Poncjusza Piłata. 



Scenariusz spektaklu autorstwa Aliny Szymczyk został opracowany na podstawie tekstów z Ewangelii według św. Jana, zawartych w Biblii Tysiąclecia oraz poezji Maria Hermaszewskiego „Zapiski Poncjusza Piłata.


 


Poszczególne sceny biblijne łączyło słowo ewangelistów, w których wcielili się: Bogdan Gurbisz i Sebastian Skóra. Na tle scenografii autorstwa Teresy Grzasko oraz panoramy Jerozolimy namalowanej przez Kazimierza Burzyńskiego, artystę malarza i rysownika z Poznania, który wcielił się w postać Łazarza, przemieszczały się biblijne postacie, towarzyszące smutnej drodze Jezusa na Golgotę. Całość uzupełniał pokaz audiowizualny obrazków do poszczególnych scen z Ewangelii przygotowany przez Mariusza Oleksiaka i jego żonę Beatę.  


 


Inscenizację rozpoczynają sceny cudów w Kanie Galilejskiej oraz nawrócenia Samarytanki. Następnie ukazane jest przybycie Jezusa do Betanii, gdzie mieszkał Łazarz, którego Jezus wskrzesił. Jest tam entuzjastycznie witany. Kolejna scena ukazuje atmosferę wieczernika, niezwykle podniosłą i poważną, gdy Jezus, umywszy nogi uczniom, aby się miłowali, błogosławił chleb i wino, jako przymierze Boga z człowiekiem. Kiedy uczniowie spożyli wieczerzę, udali się z Jezusem do ogrodu na modlitwę, gdzie Jezus został zdradzony przez Judasza. 


 


Kolejne sceny to pojmanie Jezusa i nikczemny sąd nad Nim, śmierć na krzyżu i ukazanie się apostołom po zmartwychwstaniu. Całość spektaklu wspaniale uzupełniają akcenty współczesne w postaci recytacji wierszy oraz pieśni śpiewanych przez Mariusza Zycha.


 


Przesłaniem spektaklu jest niewątpliwie przypominanie prawd Pisma Świętego, aby stawać się lepszym i czynić dobro bliźniemu. Niewątpliwie Misteria Męki Pańskiej są jeszcze jednym, znakomitym sposobem rekolekcji wielkopostnych. Wzbogacone o współczesne przesłanie zawarte w głosie sumienia (Andrzej Chojnowski, który wyznaje, że chociaż urodził się dwa tysiące lat później, to gdyby żył w tamtych czasach z pewnością wołałby jak inni: „Krew Jego na nas i na syny nasze” i krzyczałbym: „Zstąp z krzyża”) przypomina współczesnym, że swoim życiem pełnym błędów i niegodziwości wyrządzanych drugiemu człowiekowi przyczyniamy się codziennie do śmierci Chrystusa. 


 


Grający w spektaklu aktorzy-amatorzy dają z siebie wszystko, wchodząc w emocje tamtych historycznych smutnych wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat. W piątkowym i sobotnim spektaklu z dużą dozą profesjonalizmu w najważniejsze role wcielili się między innymi: Maciej Kawka, który zagrał Jezusa, Halina Taszakowska w roli Matki Jezusa, Andrzej Chojnowski jako Piotr, Adam Chudoba jako Cyrenejczyk. Trudno jest grać ciemne charaktery, a zwłaszcza Arcykapłanów, którzy domagali się ukrzyżowania. Bardzo dobrze poradzili sobie z tym zadaniem: Wiesław Glinka, Jerzy Wąsik, Andrzej Bardo i Bogusław Ręczkowicz, który wcielił się w postać Judasza. Żołnierzy kreowali: Jan Zbroja, Wiesław Tatarczuch, Jacek Smolecki i Józef Lipski oraz kilkunastu innych wykonawców. Nad światłami czuwała Barbara Żubrowska i Ryszard Siek, a słowo wstępne wygłosił ojciec superior Stanisław Czarnecki.


 


 Tekst i zdjęcia: 


Andrzej Baraniak


 


(Zdjęcia dostępne na: www.newsrp.smugmug.com)


 


 


 


 


 



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama