Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 10:25
Reklama KD Market
Reklama

Podyplomowe studia dla nauczycieli języka polskiego jako języka obcego

Polonijna inicjatywa prezesów szkół Mikołaja Kopernika i Emilii Plater oraz UMCS


 


Chicago (Inf. wł.) – Dwunastego lutego w Konsulacie Generalnym RP w Chicago miał miejsce inauguracyjny wykład profesora dr habilitowanego Jan Mazura, dyrektora Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie wygłoszony do słuchaczy podyplomowych studiów kwalifikacyjnych w zakresie nauki języka polskiego jako języka obcego.


 


W wygłoszonym wykładzie pod tytułem: „Rola języka polskiego w życiu narodu i państwa” profesor Mazur mówił między innymi o funkcji języka i jego wpływie na przestrzeni dziejów na zachowanie tożsamości narodowej, kulturę i historię Polski w różnych okresach państwowości.


 


Zwrócił szczególną uwagę na rolę języka dla zachowania tożsamości narodowej w okresie zniewoleń i zaborów oraz dobie współczesnej. W obecnym okresie język polski jest bardzo ważnym czynnikiem integrującym środowisko polskie na dawnych terenach polskich na Wschodzie oraz żyjących na innych terenach byłego Związku Sowieckiego. Znajomość języka, kultury i historii Polski jest również niezmiernie ważnym czynnikiem integrującym Polaków w innych rejonach świata. Dlatego tak ważnym jest, aby polonijni nauczyciele na całym świecie potrafili w odpowiedni sposób przekazywać wiedzę o języku polskim tym wszystkim, dla których jest to obcy język. Potrafili w skuteczny i zrozumiały sposób ukazać specyfikę języka polskiego i jego różnice, stosując metodykę nowej generacji.


 


Temu celowi mają służyć rozpoczęte w lutym studia podyplomowe dla nauczycieli języka polskiego jako języka obcego. Podczas trzech semestrów tych studiów, grupa ponad 50 polonijnych nauczycieli z Chicago, która wyraziła akces uczestniczenia w zajęciach, będzie miała okazję ugruntować swoją wiedzę i rozszerzyć ją o aspekty nauczania języka polskiego jako obcego pod okiem wykładowców z UMCS. Dla uczniów znających dla przykładu język angielski jako podstawowy, który jest językiem „pozycyjnym”, trudniejszym do zrozumienia i opanowania jest język polski, w którym nie tyle liczy się szyk zdania, ile same końcówki i przypadki określające sens i znaczenie wyrażeń.


 


O rozpoczętych z inicjatywy prezesa szkoły im. Mikołaja Kopernika Zbigniewa Piwoniego i Jolanty Harrison, prezes szkoły Emilii Plater studiach, mówił uczestniczący w inauguracji rektor UMCS prof. dr hab. Andrzej Dąbrowski. To drugie tego rodzaju przedsięwzięcie lubelskiej uczelni w Stanach Zjednoczonych. Pierwszym doświadczeniem, kierowanego przez prof. Jana Mazura Centrum Języka, były zajęcia prowadzone w Nowym Jorku, które zaowocowały ukończeniem nauki przez 54 studentów.


 


W maju 2008 roku uczestniczyłem w Zjeździe Nauczycieli i Zarządów Szkół Polonijnych w Bostonie i tam dowiedziałem się, że takie studia podyplomowe prowadzone są w Nowym Jorku – wyznał inicjator akcji Zbigniew Piwoni. – Zapytałem profesora Mazura, czy byłoby to możliwe w Chicago. Profesor poinformował mnie, że bardzo chętnie. Wiedziałem, że wcześniej rozmawiał z ówczesną prezeską Zrzeszenia Nauczycieli Polskich Heleną Ziółkowską, ale ze strony Zrzeszenia nie było odzewu, więc przystąpiłem do działania. W listopadzie byłem wraz z wycieczką szkolną w Polsce i podczas wizyty w Stowarzyszeniu Wspólnota Polska dowiedziałem się, że Wspólnota skłonna jest pomagać szkołom nie tylko na Wschodzie. Poinformowałem prezesa Płażyńskiego o pomyśle zorganizowania takich studiów podyplomowych w Chicago i zaproponowałem, żeby pomogli to przedsięwzięcie sfinansować, pokrywając koszt biletów lotniczych dla kadry UMCS przez okres dwóch lat. Otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź i przystąpiliśmy do działania. W maju 2009 roku zaprosiliśmy profesora Mazura, żeby w naszym środowisku nauczycielskim przedstawił tę tematykę. W szkole Mikołaja Kopernika odbyło się spotkanie z udziałem ponad 50 nauczycieli z różnych szkół, na czele z prezes Zrzeszenia Ewą Koch. Temat powrócił na „tapetę” po wakacyjnej przerwie. W październiku, gdy kończyły się zajęcia w Nowym Jorku, wraz z profesorem Mazurem przyjechał do nas rektor Andrzej Dąbrowski. Dogadaliśmy szczegóły i ustalony został termin obecnego zjazdu.



Praktycznie mieliśmy 3 miesiące na zorganizowanie całości. Wraz z prezes szkoły im. Emilii Plater Jolantą Harrison zajęliśmy się zorganizowaniem finansowego zabezpieczenia projektu. Skierowaliśmy kroki do prezesa Związku Narodowego Polskiego Franciszka Spuli, właściciela firmy „Polamer” pana Waltera Kotaby oraz prezesa Wydziału Stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej Kazimierza Chlebka z propozycją objęcia sponsoringiem tego projektu. Uzyskaliśmy zapewnienie, że uregulują rachunki za wynajem sal wykładowych, pobyt oraz wyżywienie kadry. Koszty organizacyjne studiów zamkną się kwotą około 25 tysięcy dolarów.



Dzięki pani Jolancie udało się wynegocjować rewelacyjne wręcz stawki w hotelu Mariott w Schaumburgu. Studenci mają do zapłacenia jedynie kwotę 1300 dolarów, która jest przeznaczona na opłatę czesnego w UMSC i drobne wydatki związane z obsługą techniczną. Dodam, że opłata podobnych studiów w Nowym Jorku była dla uczestników blisko trzykrotnie wyższa. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni naszym sponsorom za pomoc. Jestem przekonany, że to dobry cel, który zapewni nauczycielom szerszą wiedzę, co z korzyścią wpłynie na poziom nauczania naszych dzieci – podkreślił „ojciec chrzestny” całego przedsięwzięcia pan Zbigniew Piwoni.


 


W czasie trzech semestrów nauki każdy ze studentów będzie uczestniczył w 350 godzinach nauki. Zajęcia prowadzone zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego składać się będą z wykładów, ćwiczeń i praktyk zakończonych egzaminami. Zajęcia odbywają się w 10 dniowych cyklach z udziałem 3 wykładowców z UMCS. Inauguracyjne zajęcia dla grupy ponad 50 studentów obok prof. Jana Mazura prowadziły kierownik studiów dr Anna Butcher i wykładowca Barbara Kaczmarczuk. Po ukończeniu nauki studenci otrzymają dyplomy lubelskiej uczelni.


 


Od strony technicznej nad zorganizowaniem i przygotowaniem toku nauczania czuwają pomysłodawcy – Zbigniew Piwoni i Jolanta Harrison wspierani przez grupę osób zaangażowanych w powstanie tego dzieła, na czele z wiceprezesem szkoły Emilii Plater Jackiem Majewskim, który był współgospodarzem uroczystej inauguracji w placówce konsularnej z udziałem kadry UMSC, organizatorów, studentów i konsul Aleksandry Krystek. Piątkową inaugurację zakończyło wspólne przyjęcie przygotowane dzięki uprzejmości Ewy i Cezarego Jakubowskich, właścicieli sieci delikatesów „Save & Shop” przez mistrzów sztuki kulinarnej – Jarosława Budzińskiego i Andrzeja Arsenowicza.


 


Z usług dydaktycznych kierowanego przez profesora Jana Mazura Centrum skorzystało do tej pory ponad 7 tysięcy osób. Centrum prowadzi różnorodną działalność dydaktyczną. Dużą popularnością cieszą się studia dla stypendystów ze Wschodu. Latem realizowane są kursy kultury polskiej, trzystopniowe studia metodyczne dla nauczycieli oraz instruktorów zespołów folklorystycznych oraz wiele innych. Podyplomowe kształcenie w USA jest nowa formą działalności Centrum, która została przyjęta z dużym zainteresowaniem środowiska nauczycielskiego w Nowym Jorku i Chicago.


 


Tekst i zdjęcia:


Andrzej Baraniak


(Zdjęcia dostępne na stronie: www.newsrp.smugmug.com)



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama