Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 08:29
Reklama KD Market
Reklama

Nieruchliwa młodzież. Nastolatki za kierownicą. Aspiryna i rak piersi.


Chicago (Inf. wł., Internet) – Jak wykazały najnowsze badania, chicagowskie nastolatki mniej się ruszają i mniej ćwiczą niż ich rówieśnicy z innych rejonów stanu Illinois.


 


   Studium przeprowadzone przez Children´s Memorial Reseach Center wykazało, że tylko niewielki procent nastolatków w Chicago jest aktywnych fizycznie na poziomie zalecanym przez krajowe centrum epidemiologiczne znane jako CDC (Center for Disease Control and Prevention).

 


CDC zaleca różnego rodzaju aktywności, między innymi bieganie i spacerowanie przez godzinę, co wzmacnia kości, zmniejsza ilość tkanki tłuszczowej i poprawia samopoczucie, a więc wpływa pozytywnie na zdrowie fizyczne i psychiczne młodego człowieka.


 


Badanie przeprowadzone zostało metodą sondażu wśród uczniów chicagowskich liceów publicznych.


 


Okazało się, że tylko 19 procent 12-klasistów jest aktywnych fizycznie na poziomie zalecanym przez CDC. Dla porównania: w całym stanie 42 procent 12-klasistów miało odpowiednią ilość ruchu, zgodnie ze wskazaniami CDC.


 


***


Zmieniają się zachowania nastolatków obydwu płci podczas prowadzenia samochodu – sugerują rezultaty najnowszych sondaży. Okazało się, że u dziewcząt nasila się tendecja agresywnego stylu jazdy, a u chłopców tendencja ta słabnie.


 


Badanie zostało przeprowadzone na zamówienie Allstate Foundation.


 


W sondażu 27 procent młodocianych respondentek przyznało się do przekraczania dozwolnej prędkości jazdy o przynajmniej 10 mil na godzinę. Dla porównania – tylko 19 procent chłopców przyznało się do zbyt szybkiej jazdy.


 


Ponadto 16 procent dziewcząt potwierdziło stosowanie ofensywnego, agresywnego stylu jazdy, w przeciwieństwie do 13 procent chłopców. W 2005 roku aż 20 procent chłopców przyznawało się do agresywnej jazdy.


 


Rzecznik firmy Allstate stwierdził, że wyniki badań nie będą miały wpływu na ceny polis ubezpieczeniowych, ponieważ dane statystyczne i tak są po stronie dziewcząt, które powodują mniej niż chłopcy wypadków.


 


***


Przyjmowanie aspiryny w okresie remisji raka piersi zmniejsza o 50 procent ryzyko nawrotu choroby i śmierć w jej rezultacie – twierdzą autorzy badania, prowadzonego w ramach projektu określanego jako Nurses Health Study.



Wyniki badania (które jest wciąż kontynuowane) zostały opublikowane w najnowszym numerze Journal of Clinical Oncology. Są one niespodzianką, ponieważ wcześniejsze badania nie wykazały, by aspiryna zmniejszała ryzyko zachorowania na raka.


 


Wyniki najnowszego badania wymagają weryfikacji na większej próbie eksperymentalnej, w warunkach lepiej kontrolowanych statystycznie.


 


Jeśli rezultaty zostaną potwierdzone, to – zdaniem naukowców – następnym etapem badań będzie sprawdzenie wpływu przeciwzapalnych właściwości aspiryny na przerzuty raka. Metastaza ma powiązania ze stanami zapalnymi, a te redukowane są przez aspirynę – uważają badacze.


 


(ao)



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama