Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 26 września 2024 16:54
Reklama KD Market

Muzeum Sztuki w Łodzi. Podsumowanie 2009 roku

Rok 2009 był dla Muzeum Sztuki w Łodzi czasem umocnienia się pozycji ms2 - nowej przestrzeni Kolekcji Sztuki XX i XXI w. – oraz rewitalizacji i reinterpretacji ms. Liczne wystawy i działania artystyczne sprawiły, że od listopada 2008 do listopada 2009 muzeum odwiedziło blisko 60 000 osób. Styczeń upłynął pod znakiem przygotowań do otwarcia po remoncie siedziby przy ul. Więckowskiego 36. 26 lutego otworzyła się dla zwiedzających nowa, szklana brama ms. Symbol Muzeum – Sala Neoplastyczna, zaprojektowana przez Władysława Strzemińskiego – przestała funkcjonować jako część ekspozycji, stając się punktem wyjścia dla realizowanych przez artystów projektów. Pierwszym z nich było działanie Elżbiety Jabłońskiej – „Powtarzam je, aby doścignąć” (we współpracy z Marią Morzuch). Tego samego dnia otwarto wystawę „Tytuł roboczy: archiwum” (kuratorka: Magdalena Ziółkowska). W zaprojektowanych przez duet wunderteam.pl wnętrzach powstała ms cafe – klubokawiarnia, ale też miejsce spotkań i pokazów filmów – oraz księgarnia Serenissima.

Od kwietnia obok Sali Neoplastycznej można oglądać pracę Daniela Burena w ramach projektu „Hommage à Henryk Stażewski, Cabane éclatée avec tissu blanc et noir, travail situé, 1985-2009”. W tym samym czasie w ms2 zainicjowano projekt ms3 Re:akcja. Przestrzeń przeznaczoną dla wystaw czasowych otwarto na artystyczne działania publiczności. Udział wzięło ok. 3000 osób. W połowie maja w Pałacu Herbsta zagościła wystawa „Czas swobodny – przemiany obyczajowości” (kuratorki: Dorota Berbelska, Magdalena Michalska-Szałacka). W tym samym miesiącu na zaproszenie Muzeum do Łodzi przyjechała grupa Laibach. Obecność artystów uświetniała wernisaż „Ausstellung Laibach Kunst – Rekapitulacja 2009” (kuratorzy: Wiktor Skok i Krzysztof Lach).

W czerwcu w ms2 pojawiła się kolejna wystawa czasowa – przygotowana przez KW Institute for Contemporary Art w Berlinie „Political/Minimal”. W ms zagościły zdjęcia dokumentujące działalność grupy Łódź Kaliska („Szczerość i blaga. Etyka prac Łodzi Kaliskiej w latach 1979-1989”; kurator: Jarosław Lubiak). Sezon jesienny w ms otworzyła ekspozycja „Eduard Steinberg. List do Malewicza” (kurator: Anna Saciuk-Gąsowska i Piotr Nowicki). Pod koniec września w Pałacu Herbsta wydano po raz pierwszy w historii pełen katalog eksponatów sztuki dawnej „Malarstwo polskie od XVII do początku XX wieku w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi”.

Opisane dzieła obejrzeć można na wystawie „Malarstwo polskie XIX wieku z kolekcji Muzeum Sztuki” (kuratorka: Marta Ertman; wystawa czynna do marca 2010). Październik to czas wernisaży dwóch długo oczekiwanych projektów: w ms „Sanja Iveković. Trening czyni mistrza” (kurator: Magdalena Ziółkowska), w ms2 „Polak, Żyd, artysta. Tożsamość a awangarda” (kuratorzy: Joanna Ritt, Jarosław Suchan). Wystawie poświęconej awangardowej twórczości artystów żydowskiego pochodzenia towarzyszyła dwudniowa międzynarodowa konferencja naukowa. W mijającym roku Muzeum zostało wyróżnione wieloma prestiżowymi nagrodami, m.in. Grand Prix w 29. edycji konkursu Sybilla na muzealne wydarzenie roku, Polska Pięknieje, 7 Cudów Funduszy Europejskich za projekt: Modernizacja i adaptacja XIX-wiecznego budynku pofabrycznego dla Muzeum Sztuki w Łodzi, nagrodą w Konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek zadbany”.

Muzeum uzyskało także I miejsce za ms2 w XIX Edycji Konkursu na „Najlepsze wnętrze roku 2008”, organizowanym przez Fundację Ulicy Piotrkowskiej. Łodzianie uznali otwarcie ms2 za wydarzenie maja i listopada, a następnie całego 2008 roku w Plebiscycie Łódź Sukcesu. Wielkim sukcesem roku 2009 były także działania edukacyjne, które przyciągają rzesze zainteresowanych. Warsztaty dla dzieci, wykłady z historii sztuki i tematyczne spacery po kolekcji to tylko niektóre z propozycji. Muzeum rozwinęło także swój program naukowy, organizując w ms i ms2 liczne spotkania z artystami i autorami książek poświęconych sztuce oraz pokazy wideo. Po tak udanym roku kolejne dwanaście miesięcy przynosi wiele wyzwań – jeszcze bogatszy plan wystaw i szeroko zakrojone działania edukacyjne oraz naukowe.

(Informacja prasowa) ––––––––––––––––––– Dziennik Związkowy jest sponsorem medialnym Muzeum Sztuki w Łodzi.

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama