Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 20:20
Reklama KD Market
Reklama

Nie wolno zapomnieć - W kwietniu obchody 70. rocznicy mordu katyńskiego

Chicago (Inf. wł.) – Przesyłam państwu słowa uznania za dotychczasową działalność polonijną na rzecz podtrzymywania pamięci o chlubnej historii i tradycji Polski – napisał prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Maciej Płażyński w liście gratulacyjnym do uczestników spotkania opłatkowego, zorganizowanego 24 stycznia w sali bankietowej „Lone Tree Manor” w Niles przez Komitet Budowy Pomnika Katyńskiego. – Projektem, z którego możecie być dumni, było wybudowanie Pomnika Katyńskiego, który obecnie jest z pewnością ważnym symbolem więzi z Polską dla organizacji polonijnych, weteranów i Amerykanów polskiego pochodzenia – podkreślił były marszałek Sejmu RP. Życzenia noworoczne nadeszły także z Kancelarii Prezydenta RP.
Witając uczestników spotkania przewodniczący Komitetu Budowy Wojciech Seweryn podziękował za zaufanie i pomoc wszystkim, którzy uczestniczyli w budowie i zbiórkach funduszy na pomnik, który uroczyście został odsłonięty w maju ubiegłego roku przez Prymasa Polski, kardynała Józefa Glempa. Pan Wojciech podkreślił, że na nic zdałoby się zaangażowanie inicjatorów budowy, gdyby nie hojność i wsparcie ze strony Polonii. W dowód uznania za to zaangażowanie grupa przedstawicieli organizacji polonijnych odebrała dyplomy uznania. Otrzymali je między innymi: dyrektor Polskiej Szkoły Sobotniej im. Gen. Władysława Andersa Wanda Penar, były prezes Koła 31 Stowarzyszenia Polskich Kombatantów Feliks Krzan i właścicielka lokalu, gdzie odbywał się Opłatek.
Wzięło w nim udział około 60 osób, które przybyły, aby wspólnie podzielić się chlebem eucharystycznym i kolędować wraz z Teatrem Ludowym „Rzepicha”, który pod kierownictwem Aliny Szymczyk zaprezentowal fragmenty bożonarodzeniowego przedstawienia „Gody polskie”. Kolędy śpiewał także pan Kazimierz Oleksy. O tradycjach i zwyczajach bożonarodzeniowych mówiła członkini Komitetu, poetka Zofia Bukowska, która przed laty przywiozła do Chicago urnę z ziemią katyńską.
W gronie gości honorowych obecni byli między innymi: duchowni z polonijnych parafii, ks. Andrzej Iżyk i ks. Adam Piasecki, prezes Związku Sybiraków Aleksander Chmielowski, dyrektor szkoły im. Gen. Władysława Andersa Wanda Penar, wiceprezes Ośrodka Młodzieżowego Związku Narodowego Polskiego w Yorkville Walter Cygan, delegacja Związku Klubów Polskich z wiceprezes Elżbietą Kozioł na czele i inni.
Przystępując do poświęcenia opłatków ks. Andrzej Iżyk przypomniał, że dzielenie się chlebem eucharystycznym jest starym pięknym polskim zwyczajem i przypomniał słowa świętego brata Alberta Chmielowskiego, który apelował do ludzi, aby byli dobrzy jak chleb i powiedział, że wspólne jedzenie chleba łączy, a jeszcze bardziej łączy dzielenie się nim. Składając życzenia członkom Komitetu ks. Andrzej powiedział między innymi:
– To wy kochani budowniczowie Pomnika Katyńskiego tak bardzo wzbogacacie nas wszystkich, gdy pokazujecie, jak wiele można osiągnąć wtedy, kiedy ludzie połączeni są jednoczącą wzniosłą ideą. Tą ideą była myśl o długu wdzięczności i pamięci, który my, wszyscy Polacy winniśmy przelanej w Katyniu niewinnej krwi naszych braci. Dlatego dziś, dzieląc się opłatkiem, nie sposób państwu nie pogratulować, wszak ziściły się życzenia i marzenia tak wielu z nas – mamy pomnik. Wszyscy za to państwu dziękujemy – podkreślił ks. Iżyk
Zapraszając do wspólnej modlitwy przed kolacją ks. Adam Piasecki z parafii św. Jacka zaapelował do zgromadzonych, by się modlili i skutecznie walczyli o prawdę: – Módlmy się, byśmy skutecznie walczyli o prawdę historyczną i doczekali się dnia, gdy prawda o tragedii naszych żołnierzy zostanie ostatecznie wyjaśniona – powiedział ks. Adam. Duszpasterz zaapelował do rządzących współczesnego świata, aby przy podejmowaniu decyzji kierowali się światłem Ewangelii. Zwrócił się do zgromadzonych, aby uczyli młode pokolenia pamięci historycznej. – Spraw Panie, by krew przelana przez żołnierzy polskich w Miednoje i Katyniu oraz innych obozach zagłady nie poszła na marne. Naucz nas przebaczać tym, którzy nas katowali, ale uchroń przed grzechem zapomnienia. Pobłogosław panie wszystkie nasze wysiłki, aby Pomnik Katyński wzniesiony przez Polonię na amerykańskiej ziemi przypominał wszystkim pokoleniom ofiarę polskiego żołnierza – zakończył modlitwę duchowny.
Po kolacji przewodniczący Seweryn poinformował o zbliżających się obchodach 70. rocznicy mordu katyńskiego, które zostały zaplanowane na połowę kwietnia. Ostateczna data zostanie ustalona w najbliższym czasie, po uzgodnieniu z Kancelarią Prezydenta RP, który zapowiedział obecność najbliższych współpracowników. Na zakończenie spotkania przewodniczący wraz z członkami zarządu obdarowali uczestników Opłatka pamiątkami w postaci zdjęcia przedstawiającego wybudowany pomnik. Wspólne kolędowanie zakończyła zabawa taneczna.
Tekst i zdjęcia:
Andrzej Baraniak/
www.NEWSRP.com

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama