Niedziela 4 października będzie świętem dla Poloni, gdyż w tym uroczystym dniu odbędzie się Bankiet Dziedzictwa Polsko-Amerykańskiego poprzedzony Mszą św. w kościele św. Trójcy o godz. 10:30 rano. Bankiet jest również inauguracją miesiąca dziedzictwa polskiego-amerykańskiego, którym w stanie IL jest miesiąc październik. Ustalenie tego miesiąca stało się dzięki staraniom KPA wydziału na stan IL., tak jak i Dnia Pułaskiego obchodzonego w pierwszy poniedziałek marca. W miesiącu październiku odbywa się wiele imprez promujących polsko-amerykańskie dziedzictwo, najważniejszą jednak i prestiżową imprezą jest Bankiet Dziedzictwa, na której wręczane są Nagrody Dziedzictwa osobom i organizacjom wnoszącym wkład w polsko-amerykańskie dziedzictwo, posiadającym osiągnięcia w dziedzinie naukowej, kulturalnej, religijnej, politycznej, biznesowej, sportowej, literackiej, medialnej, artystycznynej i in.
W tym roku przypada okrągła 40. rocznica Bankietu Dziedzictwa, która zbiegła się z 65. rocznicą założenia KPA i 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej, co również będzie uczczone na Bankiecie.
*******************
Główną Nagrodę Dziedzictwa otrzymuje Polski Instytut Naukowy – PIASA, którą w imieniu organizacji odbierze obecny prezes dr Tadeusz V. Gromada.
PIASA została założona w 1942r. w Nowym Jorku przez 6 członków Polskiej Akademii Umiejętności (PAU) z Krakowa, którzy szczęśliwie znaleźli schronienie w USA przed grozą II wojny światowej. W 1945 r., kiedy Polska została wcielona do sowieckiego komunistycznego bloku, PIASA zarejestrowała się jako niezależna amerykańska akademicka instytucja i dopiero w 1989 zlikwidowała zakaz kontaktu z rządem polskim. Misją PIASY było i jest do dzisiaj promowanie wiedzy na temat Polski i Polonii.
*Szersze informacje o historii i osiągnięciach PIASY jak i pozostałych LAUREAT"W będą zamieszczone w książce pamiątkowej wydanej z okazji Bankietu Dziedzictwa.*
Pozostałe nagrody otrzymują:
Związku Podhalan w Ameryce – Nagroda za wielkie osiągnięcia w propagowaniu kultury i tradycji góralskiej.
W imieniu ZWIĄZKU PODHALAN W AMERYCE nagrodę odbierze obecny prezes pan Stanisław Zagata. Związek Podhalan w Ameryce został założony w listopadzie 1929 r. w Chicago. Pierwszym prezesem był Henryk Lokański ówczesny redaktor "Dziennika Związkowego". W skład Związku wchodzą 84 Koła zrzeszające 3 tysiące członków, posiada własną siedzibę w Chicago, przy której jest popiersie gen. Kazimierza Pułaskiego. Dzięki Związkowi Podhalan, który utrzymuje ścisłe kontakty z Podhalem, został odsłonięty w 1934 w Nowym Targu pomnik Władysława Orkana.
Przy Związku Podhalan działa Komitet Edukacyjny, są organizowane przez Komitet Imprez festiwale muzyki góralskiej, śpiewu i tańca. ZP otrzymał wiele nagród i wyróznień polonijnych, amerykańskich i polskich tkj. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał medal "Zasłużony dla Kultury – Gloria Artis". Związek Podhalan w Ameryce prowadzi szeroką działalność kulturalno-oświatową i społeczną na rzecz regionów góralskich, polskiego kościoła i polonii.
POLNET COMMUNICATIONS – RADIO 1030 I POLVISION – Nagroda dla polonijnych mediów. Nagrodę odbiera prezes pan Walter Kotaba. Polnet Communication powstał na początku lat 80. z inicjatywy pana Waltera Kotaby, właściciela firmy wysyłkowej POLAMER. Po wybuchu stanu wojennego w Polsce do Chicago napłynęła nowa fala emigracji, która odnalazła się w dużej mierze dzięki radiu 1030, gdyż stacja ta pomogła w komunikowaniu się między nowo przybyłymi oraz w rozwijaniu się polonijnych biznesów. Nieco później pan Kotaba założył stację telewizyjną POLVISION, która ma największą oglądalność wśród Polonii.
Radio 1030 i POLVISION służą Polonii od wielu lat i rozszerzają swój zasięg z roku na rok.
POLSKO-AMERYKAŃSKA IZBA GOSPODARCZA – Nagroda za wybitne osiągnięcia w handlowych przedsięwzięciach. W imieniu Polsko-Amerykańskiej Izby Gospodarczej nagrodę odbiera obecny prezes pan Henryk Kaźmierczak.
Polsko-Amerykańska Izba Gospodarcza powstała w 1994 w stanie IL jako organizacja niedochodowa zrzeszająca biznesy. Posiada duże osiągnięcia w zainteresowaniu biznesem polskich środowisk i poszczególnych osób przez zdobywanie wiedzy na ten temat oraz jej upowszechnianie. Dzięki organizowanym targom, w których biorą udział handlowcy i wystawcy ze Stanów Zjednoczonych oraz z Polski rozwija się handel między naszymi krajami.
Podstawowym przedsięwzięciem i zadaniem Polsko-Amerykańskiej Izby Gospodarczej jest rozwijanie handlu między Polską a Stanami Zjednoczonymi.
KSIĄDZ PROBOSZCZ TADEUSZ DZIESZKO – Nagroda za doskonałe osiągnięcia w odgrywaniu przywódczej roli w środowisku polonijnym. Ks. proboszcz Tadeusz Dzieszko, syn Antoniego Dzieszko i Marii z domu Banel, pochodzi z białostoczczyzny. Do Stanów Zjednoczonych przyjechał w 1984r., gdzie w Seminarium Duchownym w Orchard Lake – stan Michigan, kontynouwał studia duszpasterskie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1988 r. w chicagowskiej katedrze z rąk Jego Eminencji kardynała Bernardina. W 1995 r. został wybrany wicedyrektorem Ligi Katolickiej, w tym też roku otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi.
W 1997 r. otrzymał nominację na proboszcza w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Cicero, IL. Zorganizował pierwszy radioton na remont Jasnej Góry oraz koordynował inne, które przyniosły ponad 2 miliony dolarów.
Od roku 2003 ks. Tadeusz Dzieszko jest proboszczem parafii pw. św. Konstancji. W ciągu sześciu lat swojej pracy duszpasterskiej w parafii św. Konstancji ks. Dzieszko wyremontował zniszczony po pożarze kościółi rozwinął duszpasterstwo polonijne. Bierze udział w różnych akcjach i uroczystościach polonijnych.
Ksiądz Tadeusz Dzieszko jest jednym z najbardziej cenionych, znanych i lubianych osób w metropolii chicagowskiej. Najbardziej cieszy ks. Tadeusza Dzieszko to, że może pomagać polskim misjonarzom pracującym w biednych krajach, bezrobotnym, bezdomnym i często zagubionym na obcej ziemi rodakom.
PANI EWA BETKA – Nagroda Prezesa Wydz. KPA na Stan Illinois za całokształt długoletniej i oddanej pracy dla Krajowego Kongresu Polonii Amerykańskiej, a przede wszystkim dla Wydziału na Stan Illinois.
Pani Ewa Betka urodzona w Kielcach – Polska, niedługo po inwazji Niemiec i Rosji Sowieckiej. Jest córką Heleny i Tadeusza Grzywa, oficera Polskiej Armii, więźnia Kozielska w Rosji. Pani Ewa podzieliła losy dzieci wielu oficerów polskich, którzy nie zgadzali się z sytuacją polityczną w Polsce po II wojnie światowej, wybierając tułacze niejednokrotnie życie na obczyźnie. Przez Anglię wraz z rodzicami i małym bratem w 1951 r. przybyła do Chicago dzięki Kongresowi Stanów Zjednoczonych i Kongresowi Polonii Amerykańskiej.
W 1966 r. wyszła za mąż za Jakuba Betkę, z zawodu inżyniera, z którym ma troje dzieci: Michaela, Marka i Karolinę. Wraz z mężem Jakubem byli współzałożycielami polskiej sobotniej szkoły im. Fryderyka Chopina w Palatine i aktywnie działała w polskim harcerstwie.
W 1980 r. zgłosiła się do pracy społecznej w KPA IL Div. pod wrażeniem ruchu solidarnościowego, z myślą pomocy w walce o wolną Polskę. Ze wględu na oddaną pracę dla Kongresu i umiejętności została zatrudniona w KPA IL. Div. przez ówczesnego prezesa Romana Pucińskiego jako dyrektor wykonawczy. Przez długie lata pracy poświęcała swój czas prywatny na akcje KPA a było ich bardzo dużo np. uczestnictwo w demonstracjach pod komunistycznym konsulatem, teletony, pomoc nowo przybyłym z Polski, zbiórki funduszy na pomoc medyczną rodakom w kraju, uczestniczyła w festiwalach "Polonaise" i wielu innych.
Pani Ewa po zakończeniu pracy jako dyrektor wykonawczy cały czas czynnie udziela się w KPA. Piastowała wiele funkcji: była wiceprezeską KPA IL Div. i
dyrektorką krajową Wdziału IL. Jest osobą, która wykonuje bardzo dużo ważnej niewidocznej pracy, nie oczekując za to uznania, jest znaną, cenioną i lubianą w środowisku polsko-amerykańskim.
Specjalna Nagroda z okazji 65. rocznicy powstania KPA została przyznana pierwszemu prezesowi KPA św. pamięci Karolowi Rozmarkowi, którą odbierze wnuk prezesa Charlie Komosa.
Specjalne Dyplomy Uznania otrzymują: Stowarzyszenie Historyczne Armii Polskiej w Chicago.
W imieniu Stowarzyszenia Dyplom odbiera Andrzej Lisowski, prezes, Stowarzyszenie Przyjaciół Ułanów Polskich im. gen Tadeusza Kościuszki w Chicago.
W imieniu Stowarzyszenia dyplom odbiera Andrzej Stopa, prezes.
*******************
Bankiet poprowadzi Charlie Wojciechowski z kanału 5 NBC oraz Idalia Błaszczyk z radio 1030 AM.
W programie artystycznym wystąpi Akademia Muzyki PaSO – "Muzyka Królów Polski" – fragmenty, Reprezentacyjny Zespół Związku Narodowego Polskiego "Wici", Reprezentacyjny Zespół Związku Podhalan "Siumni". Hymny zaśpiewa – Katarzyna Zawiślak.
Bankiet odbędzie się w niedzielę 4 października 2009, początek o godz. 2 po południu w Chicago Marriott O'Hare Hotel, 8535 W. Higgins Rd. w Chicago, IL 60631. Parking bezpłatny
Zapraszamy o godz.10:30 rano na Mszę św. w kościele św. Trójcy celebrowaną przez kapelana Związku Podhalan ks. Wacława Lecha.
Organizacje proszone są o przybycie ze sztandarami. Po mszy spotykamy się na Bankiecie, na który serdecznie zapraszamy.
Rezerwacje i informacje: (773) 631-3300 – biuro KPA, (630) 533-0997 – Marek Zelek.
Teresa B. Buckner,
przewodnicząca Bankietu
Kazimierz C. Chlebek, prezes Wydziału KPA
na Stan IL
Laureaci Nagród Dziedzictwa - 40. Bankiet Dziedzictwa Wydziału Stanowego KPA w Illinois
- 09/25/2009 10:03 PM
Reklama