Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 04:35
Reklama KD Market

Chicagowskie uroczystości upamiętniające 17 września 1939 r - W 70. rocznicę napaści Rosji sowieckiej na Polskę

W dniu 17 września 2009 r. Komitet Budowy Pomnika Katyńskiego w Chicago oraz księża zmartwychwstańcy przy Bazylice św. Jacka zorganizowali wspólnie uroczystość na cmentarzu św. Wojciecha w Niles w celu przypomnienia i upamiętnienia tej tragicznej dla Polski daty.

Na uroczystości m.in. obecni byli: Konsul Generalny RP Zygmunt Matynia, duchowieństwo z Bazyliki św. Jacka ks. Stanisław Lasota, z parafii św. Władysława ks. Jacek Wrona — proboszcz oraz ks. Jan Mucha. Obecni byli także przedstawiciele prasy i telewizji oraz organizacji polonijnych i kombatanckich, Ułani im. T. Kościuszki, motocykliści Rajdu Katyńskiego, Stowarzyszenie Historyczne Armii Polskiej oraz patriotyczna Polonia.

Do zebranych przemówił prezes KBPK w Chicago Wojciech M. Seweryn, który przypomniał o 70. rocznicy bandyckiego napadu armii sowieckiej na Polskę i powiedział: “Zgromadziliśmy się dzisiaj, aby modlić się za ofiary Golgoty Wschodu, przy Pomniku Katyńskim — stałym dokumencie hołdu i pamięci — przypomnieć, że dzisiaj 17 września przypada 70. rocznica napaści Rosji sowieckiej na Polskę (...)

Pozwólcie, Państwo, że odniosę się bardzo krytycznie i z bezwzględnym potępieniem do spraw, jakie mają miejsce w naszej Ojczyźnie — Polsce. Jak można dopuścić do tego, aby dzisiaj targować się, czy mord katyński był ludobójstwem czy nie. Dobrze, że w Polsce prezydent prof. Lech Kaczyński nie pozwala fałszować historii, jasno nazywa rzeczy po imieniu, — mord na Narodzie Polskim dokonany przez Rosję sowiecko-bolszewicką, który zaczął się 17 września to Syberia, Katyń, Miednoje, Charków, Bykownia i wiele miejsc na nieludzkiej ziemi, to ludobójstwo, które nie można nazwać inaczej”.

Po patriotycznym wystąpieniu Wojciecha M. Seweryna ks. Stanisław Lasota odmówił modlitwę, a następnie złożono wieńce. Najpierw składał wieniec Konsul Generalny RP. Zygmunt Matynia, później młodzież Polskiej Szkoły im. Władysława Andersa, motocykliści oraz grupa trzech osób z Komitetu Budowy Pomnika Katyńskiego w Chicago — panie Wanda Paulina Głuszek, wiceprezeska Teresa Bijos i sekretarz Stanisław Grochal, który zaraz po złożeniu wieńców odczytał list, jaki przesłał komitetowi minister Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło.

Wykonawcami okolicznościowego programu w kolejności byli: młodzież z Polskiej Szkoły im. Władysława Andersa, dyrektorka teatru “Rzepicha” pani Alina Szymczyk, która odczytała swój wzruszający wiersz, oraz nasz wspaniały polonijny tenor Józef Homik, który przygotował bardzo ciekawe opracowanie muzyczne.

Nagłośnienie w sposób profesjonalny przygotował Adam Potoczny z zespołu muzycznego “Tarnovia Band”. Wszystkim wykonawcom i zgromadzonym oraz Ułanom im. T. Kościuszki i Stowarzyszeniu Historycznemu Armii Polskiej składamy serdeczne słowa podziękowania.

Wieczorem o godzinie 7.00 w Bazylice św. Jacka odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji ofiar stalinowskich zbrodni. Homilię o bardzo bogatej treści, przepojoną głęboką wiarą i patriotyzmem wygłosił do zebranych ks. Stanisław Lasota, który tę mszą celebrował. W wygłoszonym następnie krótkim przemówieniu prezes Komitetu Budowy Pomnika Katyńskiego Wojciech M. Seweryn zwrócił uwagę na urnę, która wmurowana jest w przedsionku Bazyliki św. Jacka, gdzie w jej wnętrzu znajdują się relikwie (ziemia i szczątki) z miejsc męczeństwa Polaków, to jest; Katynia, Miednoje, Charkowa, Syberii, z tzw. “łączki” z Warszawskich Powązek, z grobu ks. Popiełuszki, z grobu ks. Niedzielana i Warszawskich Powstańców, prosząc o westchnienie do Boga za Nimi.

Zaraz po mszy bogaty program okolicznościowy zaprezentowała grupa artystów teatru “Rzepicha”, za co wyrażamy im wielką wdzięczność i serdeczne Bóg Zapłać. Dziękujemy wszystkim uczestnikom mszy świętej.
Stanisław Grochal
Sekretarz KBPK w Chicago

Chicago,
21 września 2009 r.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama