Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 00:54
Reklama KD Market

Ustawa bankowa przegłosowana

W nocy z czwartku na piątek Senat przegłosował ustawę wprowadzającą jedne z najbardziej radykalnych regulacji finansowych od czasów Wielkiego Kryzysu. Za ustawą głosowało 59 senatorów, przeciw było 39. Według Demokratów główną zaletą dokumentu jest to, iż upraszcza on procedury likwidacji upadających firm i instytucji finansowych – niezależnie od wielkości i prestiżu zakończą one działaloność jeśli tylko zagrażałyby sytuacji na rynku finansowym. Takiego podejścia zdecydowanie zabrakło, gdy w czasie kryzysu Amerykanie ratowali z własnej kieszeni banki ...
W nocy z czwartku na piątek Senat przegłosował ustawę wprowadzającą jedne z najbardziej radykalnych regulacji finansowych od czasów Wielkiego Kryzysu. Za ustawą głosowało 59 senatorów, przeciw było 39.
Według Demokratów główną zaletą dokumentu jest to, iż upraszcza on procedury likwidacji upadających firm i instytucji finansowych – niezależnie od wielkości i prestiżu zakończą one działalność jeśli tylko zagrażałyby sytuacji na rynku finansowym. Takiego podejścia zdecydowanie zabrakło, gdy w czasie kryzysu Amerykanie ratowali z własnej kieszeni banki i instytucje finansowe „zbyt duże, by upaść” płacąc niebanalną sumę 700 mld dolarów. Jednak oprócz zwiększenia nadzoru nad bankami, ustawa przewiduje również powstanie federalnej agencji chroniącej prawa konsumentów, działającej pod egidą Rezerwy Federalnej. Warunki udzielania kredytów mają być bardziej przejrzyste, a każdy klient banku dokładnie o nich poinformowany. Ważnym aspektem jest także wprowadzenie nowych regulacji na rynku instrumentów pochodnych. Ukróci to przeprowadzanie przez instytucje finansowe niejasnych transakcji w sektorze derywatów, gdyż właśnie te procedury przyczyniły się do zaostrzenia kryzysu finansowego. Do przeprowadzenia reformy bankowej prezydent Obama przekonywał niejednokrotnie nie tylko polityków, ale i finansistów z Wall Street. Prezydent stwierdził, że Amerykanie nigdy więcej nie zapłacą już za błędy Wall Street. Takiego samego zdania było Harry Reid, przewodniczący większości demokratycznej w Senacie. Ustawa musi jeszcze zostać uzgodniona z wersją przyjętą przez Izbę Reprezentantów w grudniu ubiegłego roku. Dokument do podpisu prezydenta trafi prawdopodobnie 4 lipca. AS (NPR, BBC, NYDN) Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama