Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 14 listopada 2024 21:57
Reklama KD Market

Kongres mówi STOP opłatom za płatności kartami

Większość amerykańskich senatorów chce obniżenia opłat, jakie instytucje finansowe pobierają w zamian za uiszczanie płatności za pomoc kart kredytowych i debetowych. Za każdym razem kiedy używamy karty zarabia nie tylko sprzedawca, któremu płacimy ale i firma która kartę nam wystawiła. Propozycja ograniczenia pobieranych opłat, którą poparła nawet spora grupa Republikanów, spotkała się z gwałtownym sprzeciwem sektora bankowego...
Amerykańscy senatorowie chcą obniżenia opłat, jakie instytucje finansowe pobierają w zamian za uiszczanie przez Ameryknaów płatności za pomoc kart kredytowych i debetowych. Za każdym razem kiedy używamy karty zarabia nie tylko sprzedawca, któremu płacimy ale i firma, która kartę nam wystawiła. Propozycja ograniczenia pobieranych opłat, spotkała się z gwałtownym sprzeciwem sektora bankowego.
Amerykańscy sprzedawcy już od dawna apelowali do Kongresu, aby ten obniżył opłaty, jakie muszą uiszczać za każdym razem, gdy ich klienci płacą w sklepie kartami płatniczymi. Jak dotąd prośby te nie spotkały się jednak z pozytywną odpowiedzią na poziomie legislacyjnym. Aż do minionego czwartku, kiedy pod stosownym projektem podpisało się 64 senatorów, w tym 17 Republikanów. Poprawka, o ile wejdzie w życie, mogłaby pozwolić małym rodzinnym biznesom na oszczędności rzędu tysięcy dolarów rocznie. Z pewnością mile widziana byłaby i przez takich gigantów handlowych jak Wal-Mart czy Amazon.com. Co ciekawe, nowa ustawa byłaby również korzystna dla samych klientów płacących za usługę czy produkt kartą. Nieobciążane dodatkową opłatą małe sklepy, zapewne obniżyłyby ceny swoich towarów, aby pozostać bardziej konkurencyjnymi. Już teraz widać to na np. na stacjach benzynowych. Płacąc za paliwo gotówką, płacimy mniej niż kupując to samo paliwo przy użyciu karty kredytowej lub debetowej. Właściciel stacji nie tylko nie musi bowiem czekać, aż pieniądze trafią na jego konto, ale nie musi tez odprowadzać opłat za transakcje z użyciem plastiku. Sceptycy oceniają jednak, że nowa ustawa mogłaby popchnąć banki do ograniczenia programów bonusowych dla klientów. Obecnie firmy Visa, MasterCard, Discover czy American Express nakładają bezkompromisowy obowiązek uiszczania opłat na wszystkie przedsiębiorstwa, które przyjmują należności za pomocą kart. Dotyczy to nawet najniższych transakcji i wlaśnie dlatego część detalistów płatność kartą dopuszcza dopiero przy transakcjach większych niż 5 czy 10 dolarów. Według danych statystycznych organizacji National Federation of Independent Business (NFIB) do takich praktyk w 2008 uciekało się już 13% małych przedsiębiorstw. Projekt ustawy bankowej musi jednak jeszcze zostać przegłosowany w Senacie. Przedstawiciele sektora bankowego zapowiadają, że dołożą starań, aby przekonać ustawodawców, że nowy projekt ustawy będzie niekorzystny dla klientów, ponieważ zmniejszy korzyści i bonusy wynikające z korzystania z kart. AS, MNP (New York Times) Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama