Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 7 kwietnia 2025 20:11
Reklama KD Market

TK: prezydent powołał sędziego Sochańskiego na stanowisko wiceprezesa TK

Sędzia TK Bartłomiej Sochański został powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę na stanowisko wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego - poinformował w piątek TK w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie.
Reklama
TK: prezydent powołał sędziego Sochańskiego na stanowisko wiceprezesa TK

Autor: prezydent.pl

Jeszcze w lipcu 2023 r. Zgromadzenie Ogólne sędziów TK przedłożyło prezydentowi dwóch kandydatów na wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego. Na początku lipca 2023 r. zakończyła się bowiem sześcioletnia kadencja - jako wiceprezesa TK - Mariusza Muszyńskiego. Wskazanymi kandydatami byli Bartłomiej Sochański i Jakub Stelina.

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

Zgodnie z ustawą o organizacji i trybie postępowania przez Trybunałem Konstytucyjnym, wiceprezesa Trybunału - podobnie jak prezesa - powołuje Prezydent RP spośród kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne.

Sędzia Sochański ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1981 r. uzyskał tytuł radcy prawnego. W latach 1983-1987 był zastępcą dziekana Okręgowej Izby Radców Prawnych w Szczecinie. Od 1987 r. wykonywał zawód adwokata. W latach osiemdziesiątych XX w. angażował się w działalność NSZZ Solidarność. W latach 1994-1998 sprawował urząd prezydenta Szczecina. Był też jednym z pełnomocników rodzin katyńskich w sporze przeciw Federacji Rosyjskiej przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu.

Sędzią TK jest od 9 kwietnia 2020 r. Na sędziego Trybunału Sochański został wybrany przez Sejm w początkach kwietnia 2020 r. Wybór nowego sędziego był wówczas konieczny w związku z wakatem jaki powstał w Trybunale po śmierci w styczniu 2020 r. sędziego Grzegorza Jędrejka.

Z kolei w grudniu zeszłego roku Sochański został wyłoniony przez Zgromadzenie Ogólne sędziów TK jako jedna z dwóch kandydatur przekazanych prezydentowi na nowego prezesa TK po zakończeniu sprawowania tej funkcji przez Julię Przyłębską. Drugim z kandydatów, obok Sochańskiego, był Bogdan Święczkowski - i to Święczkowskiego 9 grudnia ub.r. prezydent powołał na nowego prezesa TK.

Jeszcze w początkach marca ub.r. Sejm podjął uchwałę, w której stwierdził, że "uwzględnienie w działalności organu władzy publicznej rozstrzygnięć TK wydanych z naruszeniem prawa może zostać uznane za naruszenie zasady legalizmu przez te organy". Od czasu podjęcia tamtej uchwały przez Sejm wyroki TK nie są publikowane w Dzienniku Ustaw. Z kolei w przyjętej w grudniu ub.r. uchwale rządu stwierdzono m.in., że ogłaszanie w dziennikach urzędowych rozstrzygnięć TK mogłoby doprowadzić do utrwalenia stanu kryzysu praworządności. Jak dodano, "nie jest dopuszczalne ogłaszanie dokumentów, które zostały wydane przez organ nieuprawniony".(PAP)

Reklama

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama