We wtorek, ostatniego dnia 2024 roku, prezydent Warszawy, który jest kandydatem KO w przyszłorocznych wyborach prezydenckich, wygłosił noworoczne przemówienie.
Powiedział, że jednym z postanowień na następny rok jest m.in. odbudowanie wspólnoty narodowej. Zdaniem Trzaskowskiego, odbudowanie wspólnoty jest "wielkim zadaniem, które stawia przed nami 2025 rok". "Nie dajmy się już więcej podzielić" - mówił Trzaskowski. "Odtwórzmy wspólnotę między ludźmi dobrej woli. To właśnie wspólnota bowiem stanowi najsilniejszy fundament państwa (...)Naszym postanowieniem noworocznym jest odbudowa normalnej wspólnoty, bo tylko wspólnota tworzy siłę" - ocenił.
Prezydent Warszawy wyraził także nadzieję, że w 2026 roku Polsce uda się wydatkować 5 proc. PKB na obronność. "Wierzę, że osiągniemy w tej kwestii porozumienie ponad podziałami politycznymi" - powiedział Trzaskowski i podkreślił, że bezpieczeństwo Polaków jest najważniejszym zadaniem dla państwa.
Trzaskowski zapewnił również, że dopilnuje, aby polscy przedsiębiorcy mieli zapewnione "stabilne otoczenie gospodarcze oraz przewidywalną władzę". Dodał, że kreatywni oraz innowacyjni przedsiębiorcy od lat są filarem rozwoju kraju. Jak mówił, to ci przedsiębiorcy "od tradycyjnych zakładów, przez firmy rodzinne, aż po wielkie innowacyjne biznesy, każdego dnia budują potęgę Polski".
Polska, w ocenie kandydata KO, powinna być państwem solidarnym. To, zdaniem Trzaskowskiego, oznacza także zwalczanie nierówności. Trzaskowski ocenił, że każdy - niezależnie od tego, czy mieszka w dużym, czy małym mieście, oraz od tego, ile zarabia - ma prawo do dobrych usług publicznych, szkoły, opieki medycznej czy transportu publicznego. "Przyszłość jest w naszych rękach" - powiedział. To z kolei oznacza - jak mówił - obowiązek "konkretnego działania".
Trzaskowski stwierdził ponadto, że Polska powinna inwestować w edukację, która "przygotuje młodzież na wyzwania nowoczesnego świta", w naukę czyniącą z Polski "lidera w zakresie technologii i innowacji", a także w kulturę, która budowałaby dumę ze swojej narodowości i pobudzała do samodzielnej refleksji.
"Szansa, którą daje nam rok 2025, to nie tylko możliwość odbudowy wspólnoty, ale także budowania nowego pokolenia Polek i Polaków" - powiedział Trzaskowski. "Dzisiaj młodzi ludzie patrzą na nas, oczekując, że wskażemy im drogę. Musimy stworzyć dla nich kraj, w którym będą mogli realizować swoje ambicje i marzenia" - dodał. (PAP)