Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 05:43
Reklama KD Market

Zarząd PaSO dziękuje Polonii chicagowskiej

Zarząd Paderewski Symphony Orchestra dziękuje Polonii chicagowskiej za liczny udział w X Balu PaSO, zorganizowanym w sobotę, 19 października w sali balowej Hotelu CHEZ w Arlington Heights. Paderewski Symphony Orchestra (PaSO) działa w Chicago od 1997 roku jako Not-For-Profit Organization jest jedyną na świecie, poza Polską, zawodową orkiestrą promującą muzykę polską i służącą Polonii.
Zarząd PaSO dziękuje Polonii chicagowskiej

Autor: Artur Partyka

Bal pt. „Noc w Paryżu” był dziesiątym balem PaSO, zorganizowanym po 6-letniej, pandemicznej przerwie. Celem imprezy było zebranie środków na przygotowanie kolejnych koncertów dla Polonii w Chicago oraz na obniżenie pożyczki bankowej zaciągniętej na zakup i remont obecnej siedziby Akademii Muzyki PaSO, przy 5400 N. Lawler Ave. w Chicago. 

Bal zgromadził ponad 300 osób, w tym wielu sponsorów, którzy wsparli cel imprezy poprzez donacje, zakup ogłoszeń i gratulacji w pamiątkowej książce, a także nagrody przekazane na loterię oraz na głośną i cichą aukcję.  Dzięki licznemu udziałowi i zaangażowaniu gości, dochód z imprezy wyniósł ponad 60 tysięcy dolarów!
Gratulacje i podziękowania za zorganizowanie tego niezwykłego wieczoru należą się całemu Zarządowi Paderewski Symphony Orchestra działającemu pod przewodnictwem Ariego Zweiga, Prezesa organizacji, a szczególnie osobom zaangażowanym w różnych działaniach: Bożena Zweig, Ewa Turowski, Barbara Marchwicki, Sylwia Wojtowicz, Bogna Solak, Maria Chlanda, Krystyna Waghenhejm-Ciesielski, Anna Lebovitz, Mario Machnicki, Anne Zenzer, Krystyna Cazares, Barbara Martin, Kornelia Król, Adam Kamieniak.

Dziękujemy Bożenie Zweig za francuski bufet z pysznymi francuskimi serami i przekąskami, za słodki stół Bognie Solak – Oak Mill Bakery oraz Krystynie Cazares, właścicielce nowego CHEZ Hotel i pięknej sali balowej, dzięki której sala wyglądała niezwykle efektownie, a goście chwalili wykwintny, smaczny obiad.

Bal wsparły organizacje i osoby prywatne: donację $10.000  przekazali Sandy i Jacob Kifferbaum – „In honor of Arie and Bożena Zweig”, w głośnej licytacji zakupiona została za $1800 koszulka Roberta Lewandowskiego, podarowana przez ENCORE Gallery oraz obraz „Violin Girl” ($400), namalowany przez 16-letnią uczennicę Akademii Muzyki PaSO, Delilah Tęczar.

Atrakcyjne nagrody w loterii ufundowały polonijne firmy i osoby prywatne: Sylwia i Piotr Wojtowicz – Darpet, Keswick Jewelers, doktor Danuta Hoyer i Stephen Schmidt, Dominika Puchalska-Rygiel i Zygmunt Rygiel – AN Holding Group, Ryszard Kaczor i Kaczor Ass. oraz Komitet Rodzicielski Akademii Muzyki PaSO.

Do pamiątkowej książki, nad którą pracowała przez kilka miesięcy Barbara Marchwicka, wpłynęły liczne życzenia i gratulacje, których wartość przekroczyła $30 tys. 

Bal był także okazją do podziękowania za grant wysokości $56 tys. od Fundacji dr Jadwigi Roguskiej-Kyts i Roberta Kyts na stypendia dla uczniów Akademii Muzyki PaSO. Podziękowania na ręce kierującej fundacją Joanny Dobeckiej złożyła Barbara Bilszta – w imieniu 45 rodzin, które w ostatnim roku szkolnym otrzymały pomoc. Akademia Muzyki PaSO jest szkołą muzyczną wzorowaną na modelu polskim, utworzoną przez Zarząd PaSO w 2000 roku i działającą nieprzerwanie do dziś pod opieką PaSO. Joanna Dobecka zapewniła o kontynuowaniu wsparcia Fundacji dla Funduszu Stypendialnego Akademii.

Do sukcesu balu niewątpliwie przyczynili się artyści: Violette De Bartillat z Nowego Jorku (recital francuskich piosenek), Jan Jamróz (akordeon), Zespół Smyczkowy Akademii Muzyki PaSO i Kamil Bundyra, fortepian (muzyka barokowa), Mirosława Sojka Topór, sopran (Barcarola J. Offenbacha) oraz zaprzyjaźnione z PaSO od lat zespoły: Teatr Tańca WICI pod kierownictwem Magdaleny Solarz, który zachwycił gości dostojnym polonezem i ognistym kankanem oraz zespół rozrywkowy The KING – Mirosławy Sojki Topór i Jana Króla. 

Słowa uznania i podziękowania należą się prowadzącym wieczór Joannie Dobeckiej-Lembert i Zbigniewowi Banasiowi.

Dziękujemy za fantazyjną paryską scenografię Annie Ejsmont i za magiczne światła Marcinowi Kowalikowi. Dziękujemy za pomoc Annie Ejsmont, Patrycji Stępniak, Maryli Pawlinie, Andrzejowi Trzaskusiowi, Marcinowi Kowalikowi, Zbigniewowi Habinie i wszystkim przyjaciołom, którzy włączyli się w wiele różnych działań towarzyszącym przygotowaniom imprezy.

fot. Artur Partyka

Dochód z X Balu PaSO pokryje część kosztów organizacji kolejnych koncertów i wydarzeń, które warto zaznaczyć w kalendarzu. 

Nadchodzące imprezy PaSO

Już dzisiaj zapraszamy na kolejne wydarzenia: 

– 2 listopada, godz. 7 PM
„The VOICE of Polonia” – Laureaci amerykańskiej edycji światowego konkursu obejmującej Stany Zjednoczone, Kanadę i Brazylię (bilety: mojbilet.com), Akademia Muzyki PaSO, 5400 N. Lawler Ave. W Chicago

– 17 listopada, godz. 12:30 PM
„Warszawskie Dzieci”, koncert w hołdzie Powstańcom Warszawy – (wstęp wolny), Kościół St. John Brebeuf w Niles

– 6 i 7 grudnia
Muzyczno-filmowy weekend z reżyserem Pawłem Wysoczańskim, Akademia Muzyki
6 grudnia, piątek, godz.7 PM
Koncert Grażyny Auguścik poświęcony muzyce Krzysztofa KOMEDY i pokaz filmu ”MENSCH” o życiu oraz naukowych i medycznych osiągnięciach prof. Ludwika Hirszfelda; spotkanie z reżyserem i dyskusja po koncercie
7 grudnia, sobota, 6 PM
Film „JUREK”, o tragicznie zmarłym sławnym polskim himalaiście, Jerzym Kukuczce. Spotkanie z reżyserem i dyskusja po koncercie.

25 stycznia, sobota, godz. 7 PM
TRE VOCI.PL – Największe Polskie Przeboje Wszechczasów!
sławna trójka tenorów nowej generacji w koncercie karnawałowym PaSO. Copernicus 5216 W, Lawrence Ave, Chicago

 

PaSO – w skrócie

PaSO  ma na swoim koncie ponad 300 wydarzeń, które obejrzało ponad 320 tysięcy widzów dorosłych i ponad 39 tysięcy uczniów Polonijnych Szkół Sobotnich. Wśród nich są tak prestiżowe, jak koncerty w Orchestra Hall at Symphony Center: Chopin Gala, Paderewski Gala, KILAR – Żywioł i Modlitwa, Woła Nas Pan – w rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II, Przeboje Niepodległej – z okazji 100. Rocznicy Niepodległości Polski. Do stałych, najpopularniejszych wydarzeń należą lubiane i wyczekiwane koncerty karnawałowe w Copernicus Center: Królowie Walca, Karnawały Świata, Cesarski Walc, Karnawał w Słońcu, Karnawał w Wenecji, Karnawał w Paryżu. Ewenementem na skalę światową było wystawienie opery „Straszny Dwór” w Rosemont Theater, które obejrzało w ciągu jednego weekendu ponad 8 tysięcy widzów dorosłych i 3,5 tysiąca młodzieży polskich szkół sobotnich. Wśród wykonawców zapraszanych do udziału w koncertach PaSO są największe gwiazdy polskiej muzyki klasycznej: jak na przykład –  Piotr Paleczny, Janusz Olejniczak, Michał Borowski, Jacek Wójcicki, Ewa Małas Godlewska, Waldemar Malicki, Mariusz Patyra, Marcin Wyrostek, Włodek Pawlik (Grammy Award) oraz muzyki popularnej: od Zbigniewa Wodeckiego, Alicji Majewskiej, Jacka Wójcickiego, Włodzimierza Korcza, czy Michała Szpaka po 50-osobowy zespół Teatru Studio BUFFO z Warszawy, który, oprócz programów rozrywkowych, zaprezentował pierwszy na świecie spektakl 3D „Polita”. Od 2023 roku PaSO rozpoczęła nowy cykl wydarzeń: koncerty, spektakle, projekcje i spotkania na scenie kameralnej Akademii Muzyki PaSO w nowym, własnym budynku, służącym na codzień szkole muzycznej dla blisko 200 uczniów. 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama