Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 03:21
Reklama KD Market

Siła przyjaźni

Czy masz prawdziwego przyjaciela? Przyjaźnie są bardzo ważne dla naszego dobrego samopoczucia i szczęścia. Przyjaźń to jedna z najważniejszych relacji międzyludzkich, która ma wielki wpływ na życie psychiczne i emocjonalne człowieka. Z psychologicznego punktu widzenia, przyjaźń jest wyjątkową formą więzi i dobrowolnym wyborem, które łączą się z głębokim zaangażowaniem emocjonalnym i równością, czym odróżnia się od innych typów relacji, takich jak rodzina i związki romantyczne. Jako ludzie, jesteśmy częścią społecznego systemu, w ramach którego istniejemy w kontekście innych ludzi, ich działań, ich relacji ze sobą i ról, które odgrywają.
Siła przyjaźni

Autor: Adobe Stock

Kim jest prawdziwy przyjaciel?

Ludzi wokół siebie mamy od zawsze, ale prawdziwych przyjaciół poznajemy dopiero wtedy, gdy ich naprawdę potrzebujemy. Pozostają przy nas w trudnym momentach, wspierają, gdy potrzebujemy ich najbardziej, są bezinteresowni i głęboko oddani. Wyczuwa się ich po silnej, niewidzialnej więzi, szczególnej bliskości i niezawodności. Z przyjacielem chcesz rozmawiać, gdy jest ci ciężko lub posiedzieć przy nim w milczeniu. Nawet świadomość, że on jest gdzieś daleko, daje ci siłę do pokonywania przeszkód. Bo wartościowe relacje z innymi są jednym z najważniejszych elementów ludzkiego życia, ponieważ spełniają potrzebę akceptacji, przynależności i bliskości. Polegamy na innych, gdy potrzebujemy opieki, miłości, gdy chcemy się śmiać i radować, gdy potrzebujemy wsparcia w trudnej chwili i podniesienia wiary we własne możliwości. Pozytywne relacje działają w obie strony, tyle samo dajesz, ile bierzesz. Silne przyjaźnie zbudowane są na zaufaniu i szczerości. Przyjaciel akceptuje cię takim jakim jesteś, chcesz go mieć w życiu, bo jego obecność daje ci pozytywną energię, chcesz dzielić z nim radości i sukcesy i po prostu wiesz, że zawsze możesz na niego liczyć. Przyjaźń to jedno z najpiękniejszych wartości, które posiadamy i trzeba ją pielęgnować.

Korzyści przyjaźni

Według badań naukowych, przyjaźń buduje fundację do rozwoju umiejętności społecznych, emocjonalną inteligencję, empatię, współczucie i wrażliwość na innych. To pomaga nam w relacjach z innymi, w karierze zawodowej i romantycznych związkach. Istnieją nawet fizjologiczne korzyści przyjaźni – ludzie, którzy mają bliskich przyjaciół są zdrowsi, żyją dłużej i szybciej wracają do zdrowia w chorobie. Przyjaźń działa jak bufor wobec stresu – wspierający przyjaciel potrafi pomóc w radzeniu sobie z trudnościami, zmniejsza poczucie osamotnienia i podnosi poczucie własnej wartości. Ludzie mający wsparcie społeczne, rzadziej cierpią na depresję i stany lękowe, a także mają większą odporność na stres. Przyjaźń daje największe korzyści w okresie nastoletnim i w starszym wieku.

Jak być przyjacielem?

Prawdziwa przyjaźń wymaga wysiłku i zaangażowania. Przyjaźń to nadrzędna wartość, którą możesz w sobie budować. Zarówno ty jak i twój przyjaciel przebywacie bezpiecznie w swoim towarzystwie, możecie być sobą i nie boicie się, że sprawicie sobie ból. Macie w sobie wsparcie, nadajecie znaczenia sobie nawzajem i zawsze zachęcacie się do rozwoju. Oto cztery kluczowe zachowania, które podtrzymują i pogłębiają bliską przyjaźń:

Pozytywność

Przyjacielska relacja jest satysfakcjonująca, ponieważ istnieją pozytywne emocje, rozmowy, zachowania i działania, które są korzystne dla obu stron. Codzienne relacje z przyjacielem skutkują pozytywnymi wynikami, takimi jak poczucie komfortu i nasilenie pozytywnych emocji, co łagodzi wpływ stresujących sytuacji. To właśnie naszemu najlepszemu przyjacielowi chcemy powiedzieć, gdy przydarzy nam się coś dobrego, a działa to również pozytywnie na drugą stronę, bo przyjaciel cieszy się z naszego szczęścia i sam otrzymuje zastrzyk pozytywnych emocji.

Wsparcie

Przyjaciele zapewniają nam wsparcie, poczucie bezpieczeństwa i przynależności, bo są dla nas, gdy ich potrzebujemy. Najlepsi przyjaciele dzielą się wsparciem po równo, każdy z nich postrzega drugiego jako część siebie. Samo poczucie, że się ma wsparcie przyjaciela zwiększa satysfakcję i dobre samopoczucie.

Otwartość

Bliscy przyjaciele czują się bezpiecznie, by ujawniać sobie nawzajem informacje osobiste i wrażliwe. Najlepsi przyjaciele mogą być wobec siebie autentyczni. Autentyczna osoba ma nad sobą aurę przejrzystości i łatwo się z nią przebywa, autentyczność wyzwala życzliwość, a ta cecha sprawia, że świat jest lepszym miejscem dla tych, którzy ją praktykują i dla tych do których jest skierowana.

Interakcja

Polega ona na spędzaniu czasu razem, wykonywaniu wspólnych czynności. Przyjaźnie, w których występuje bardzo mała interakcja, nie trwają długo i słabną z czasem. Przebywanie fizycznie w tym samym miejscu jest ważne dla przyjaźni, ponieważ wtedy inne cechy, jak poczucie bliskości, życzliwość, pozytywność mogą być maksymalnie wykorzystane. Badania wskazują, że ludzie, którzy mają bliskich przyjaciół i czują się z nimi komfortowo, są silniejsi psychicznie niż osoby, którym trudniej nawiązać przyjaźnie.

Gdzie szukać przyjaciół?

Czasem trudno jest znaleźć pozytywną osobę, przyjaciela, szczególnie gdy doświadczenia pierwszych, szkolnych przyjaźni masz już za sobą. Wiele osób pyta, gdzie znaleźć przyjaciół? Bądź otwarty, może masz ich bardzo blisko, tylko tego nie zauważasz. Oto kilka sposobów: zapisz się na wycieczkę turystyczną. Ludzie, którzy dzielą wspólne doświadczenia stają się sobie bliżsi. Doświadczenia podróży pozostawiają niezapomniane wspomnienia. Możesz również zapisać się na kurs w przedmiocie, który cię interesuje. Entuzjazm spowodowany wypełnieniem pasji i hobby jest zaraźliwy i przyciąga pokrewne dusze. Wspomnij swoich przyjaciół ze szkoły, może nadal mieszkają w twojej okolicy, może mógłbyś odświeżyć te znajomości? Bądź bardziej otwarty na ludzi i zamiast oficjalnego dzień dobry rozpocznij rozmowę, bo nigdy nie wiesz, czy ta osoba nie stanie się twoim przyjacielem po krótkim poznaniu. Uśmiechaj się, uśmiech przyciąga ludzi.

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w trzech lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

 

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203
Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-B
Schaumburg, IL, 60173

8383 W. Belmont Ave, suite 301
River Grove, IL  60171

MAIN PHONE# (224) 303- 4099
Emergency Phone# (847) 907 1166

Fax# (224) 261-8772

www.psychologicalcounselingcenter.com
www.psychologiachicago.com
www.duiclassesdeerfield.com

Like us on Facebook:
www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama